ggg ggg ggg ggg

Do 2019 roku powstaną dwa bloki z mieszkaniami na wynajem w systemie TBS „Na skarpie” przy ul. Łącznej w Wyszkowie

W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się 28 lipca 2017 r. w siedzibie Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego została przedstawiona informacja o rozpoczęciu inwestycji mieszkaniowej przy ul. Łącznej.

 

fot1Dobre wiadomości dot. długo wyczekiwanej inwestycji przekazali: burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, prezes spółki Marek Siekierski oraz Sławomir Rutkowski, członek Zarządu WTBS.
Wyszkowskie TBS Sp. z o.o., uzyskało 20 lipca b.r. promesę kredytu preferencyjnego, udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa mieszkaniowego, na finansowanie kosztów realizacji zabudowy mieszkaniowej „Na Skarpie” przy ul. Łącznej w Wyszkowie. Uzyskanie promesy nie byłoby możliwe bez wymiernego wsparcia ze strony Gminy Wyszków – podkreślał prezes WTBS. Ponad 1,5 roku trwało oczekiwanie na w/w promesę kredytu, która stanowi podstawowy strumień gotówki na finansowanie kosztów budowy dwóch bloków mieszkalnych. Do pełnego zbilansowania kosztów realizacji inwestycji potrzebne będą środki od przyszłych najemców mieszkań w formie opłaty partycypacyjnej w wysokości nieprzekraczającej 25% kosztów budowy.
Oferta mieszkań na wynajem, planowanych do realizacji w ramach inwestycji przy ul. Łącznej w Wyszkowie, adresowana jest w pierwszej kolejności, do osób, które już złożyły wnioski o wynajem lub zamianę mieszkania gminnego oraz w zasobach TBS, ale również zakładów pracy zainteresowanych pozyskaniem mieszkań dla swoich pracowników oraz wszystkich zainteresowanych wynajęciem mieszkania, w szczególności rodzin wychowujących dzieci.
Planowana inwestycja przy ul. Łącznej w Wyszkowie obejmuje budowę 2 budynków mieszkalnych wielorodzinnych w technologii tradycyjnej, 5-kondygnacyjnych, w tym kondygnacja podziemna z miejscami postojowymi dla samochodów osobowych i poddasze użytkowe, uzbrojenie i zagospodarowanie terenu zabudowy. Będą też miejsca postojowe na zewnątrz i stojaki na rowery. W jednym z budynków 3-klatkowym przewiduje się 34 mieszkań, w drugim 4-klatkowym będzie 44 mieszkania. Osiedle pobudowane zostanie w systemie zamkniętym z placem zabaw i małą architekturą. Zdecydowano o ogrodzeniu bloków ze względu na sąsiadujące otwarte i niezabudowane tereny ciągnące się aż do kościoła św. Idziego. Wszystkie mieszkania będą oddane w stanie wykończonym „pod klucz”.
Planowana inwestycja mieszkaniowa przy ul. Łącznej w Wyszkowie wchodzi w etap realizacyjny. W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na wybór generalnego wykonawcy inwestycji. Spółka liczy, że rozpocznie budowę w III kwartale br. Harmonogram zakłada zasiedlenie mieszkań w 2019 r. Wartość inwestycji to 15 mln zł, suma niebagatelna, ale zapewniająca realizację.
Jak podkreślano, wynajem mieszkań jest sprawdzonym w Wyszkowie sposobem uzyskania „dachu nad głową” przez rodziny oraz osoby młode, rozpoczynające aktywność zawodową, nieposiadające zdolności kredytowej, jak również zgromadzonych środków finansowych na zakup mieszkań na rynku. Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski stwierdził, że oferta wynajmu doskonale wpisuje się w rynek mieszkaniowy Wyszkowa i stanowi jego uzupełnienie, a nowa inwestycja nie będzie konkurować z prywatnymi deweloperami. Na rozpoczęcie inwestycji przy ul. Łącznej oczekuje wiele rodzin z Wyszkowa i okolic, którzy z tą inwestycją wiążą swoje plany rodzinne i zawodowe. „Ta formuła, co warto podkreślić, w systemie TBS będzie formułą dojścia do własności. Do tej pory mieszkaniec przez całe życie był najemcą. Mógł, co prawda ten najem dziedziczyć, ale własność nie była możliwa. Tutaj wraz ze spłaceniem czynszu jest spłata również kredytu. Po spłacie kredytu następuje przewłaszczenie mieszkania.”- wyjaśniał burmistrz Nowosielski.
– To nie są mieszkania przeznaczone na prezenty – stwierdzał prezes Marek Siekierski. – To nie będą mieszkania socjalne, które są przydzielane, gdy ktoś znalazł się w trudnej sytuacji. Mieszkania socjalne nie są docelowe.
Z informacji Sławomira Rutkowskiego wynika, że już obecnie jest komplet osób zgłoszonych, ale lista nie jest ostateczna. Dotychczas opłat nie pobierano, poza opłatą manipulacyjną, ale wiążącą deklaracją będzie dokonanie wpłaty partycypacyjnej. Pewnie ten fakt będzie decydował o korekcie listy. Wysokość kwoty uzależniona będzie od rozstrzygnięć przetargu, więc w chwili obecnej nie potrafią podać jej wysokości. Warunkiem jest to, że najemcy nie będą płacić więcej niż 25% kosztów budowy.
Burmistrz Wyszkowa udzielił również kilku odpowiedzi, m.in. na temat wykupu części budynku na potrzeby mieszkańców niemających środków na opłatę, ale jest to temat do rozważenia. Burmistrz poza tym uważa, że inwestycja 15 mln zł w gminie jest nakręceniem dobrej koniunktury gospodarczej i należy to docenić. Chwalił również konsekwentne działanie Zarządu WTBS-u, bo warto było.
Puentą spotkania informacyjnego są słowa prezesa Marka Siekierskiego:
– Chcemy odczarować tę część miasta, która do tej pory mimo niewątpliwych zalet nie była w naszym wyobrażeniu odpowiednio zagospodarowana…. Ulica Łączna będzie bardzo dobrym adresem do zamieszkania w Wyszkowie.
Zamieszczona obok wizualizacja przyszłych budynków skłania do przyznania racji prezesowi WTBS.
/J.Cz./

 

 

5 487 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Festyn wiejski w Zambrzyńcu po raz pierwszy!

Zambrzyniec w niedzielę, 23 lipca bawił się. Po raz pierwszy zorganizowano tam festyn wiejski. Jego inicjatorem była sołtys Agata Janiszewska...

Zamknij