ggg ggg ggg

20. Dni Ostrowi Mazowieckiej – święto miasta pełne śpiewu i tańca

Tradycyjnie już Dni Ostrowi Mazowieckiej to święto rozpisane na kilka dni i z propozycją świetnej zabawy, podczas której każdy znajdzie coś, co lubi. W dniach 14-15-16 czerwca 2024 r. w Ostrowi Mazowieckiej tegoroczne święto było wielką prezentacją miasta, miejscowych talentów, dorobku Miejskiego Domu Kultury oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, szkół, klubów sportowych, zespołów tanecznych, organizacji i stowarzyszeń.

Organizatorami 20. Dni Ostrowi Mazowieckiej byli: Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej oraz Muzeum Dom Rodziny Pileckich. W piątek, 14 czerwca zebranych mieszkańców przywitała prowadząca wydarzenie Jolanta Andruszkiewicz wraz z burmistrzem miasta Hubertem Betlejewskim, który pod koniec wstępu zachęcał zebranych do wspólnego świętowania i zabawy.
Dni Ostrowi Mazowieckiej rozpoczęły się w piątek14 czerwca od prezentacji klubów sportowych i zespołów tanecznych poczynając od maluchów działających w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, aż po starszych wiekiem uczestników zajęć. Swoje umiejętności i prezentacje przygotowały również inne organizacje i stowarzyszenia z Ostrowi Mazowieckiej. Na scenie zaprezentowały się również uczennice technikum fryzjerskiego z Zespołu Szkół nr 1, które przygotowały wymyślne fryzury „modelek” w strojach z epoki. Na uczestników czekały również atrakcje, które towarzyszyły przez wszystkie dni obchodów tj. wesołe miasteczko, stoiska z różnościami oraz ogródek piwny. W pierwszym dniu wieczorne koncerty zgromadziły miłośników zespołu Pekwadrat i ich muzyki: rocka i bluesa oraz gwiazdy – wokalistki Agnieszki Chylińskiej. Gwiazda zaprezentowała m.in. utwory: „Mam zły dzień”, „Teraz już wiem”, „Kiedy powiem sobie dość”, „Królowa łez” i „Zanim zamkniesz drzwi”. Ten dzień zakończyła dyskoteka pod gołym niebem, którą poprowadził Dj Patryk.

Sobota, 15 czerwca, tradycyjnie była też otwarciem Mazowieckiego Jarmarku Księżnej Anny, gdzie przy wystawionych stoiskach czekali wystawcy z różnorodnymi towarami lub stoiskami informacyjnymi. Drugi dzień obchodów rozpoczęto od występu Zespołu Pieśni i Tańca „BezWianka”. Prowadzący ten blok spotkań Remigiusz Danelczyk zaczął od powitania wszystkich przybyłych ostrowian i zaproszonych gości. Wśród licznych gości byli m.in. Mariusz Popielarz – dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Delegatury w Ostrołęce, Janina Ewa Orzełowska – członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz Rafał Kowalczyk – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Obecni byli również: starosta ostrowski Jerzy Bauer ze współpracownikami, radni powiatowi i radni miejscy na czele z przewodniczącymi rad, wójtowie gmin powiatu ostrowskiego: Andrzejewa, Broku, Małkini, St. Lubotynia, Szulborza, Ostrowi Mazowieckiej oraz ks. prałat Jan Okuła i komendanci służb mundurowych, dyrektorzy i prezesi instytucji i jednostek samorządów.

Zebranych przywitał burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Hubert Betlejewski podkreślając, że nie tylko obecne święto jest jubileuszowe, ale też ten rok to 590. rocznica uzyskania praw miejskich: „W 1434 roku Bolesław IV nadał naszemu miastu prawa miejskie. Jest jeszcze jedna bardzo ważna data: to również 510. rocznica nadania nam prawa do organizacji jarmarków przez księżną Annę Mazowiecką”. Podziękował również pracownikom jednostek, pracownikom ratusza i wszystkim, którzy się zaangażowali w przygotowanie tej imprezy oraz sponsorom, bo bez nich nie mogłaby się udać. „Jestem zaszczycony, że odwiedzacie Ostrów Mazowiecką. To jest piękne miasto. Zrobimy wszystko, żeby się dalej dobrze rozwijało. Życzymy dobrej zabawy” – mówił burmistrz Hubert Betlejewski na zakończenie swojej wypowiedzi.
Wystąpili również goście: Mariusz Popielarz, Janina Ewa Orzełowska i Rafał Kowalczyk przekazując słowa sympatii i uznania dla miasta. Następnie zostały wręczone stypendia i nagrody za wybitne osiągnięcia w nauce ostrowskiej młodzieży i osiągnięcia sportowe dla zawodników, jak również podziękowania dla dyrektorów i nauczycieli szkół oraz trenerów i opiekunów. O każdym zawodniku, czy wyróżnionym przekazano informacje o ich osiągnięciach i zwycięstwach, a na zakończenie pozowano do pamiątkowych zdjęć. Wręczono wyróżnienia i dyplomy dla przedszkoli i szkół uczestników konkursu Eko-Leader. Nagrodę główną otrzymało Miejskie Przedszkole nr 2 za zbiórkę około 1 tony baterii.
Na scenie zaprezentowały się grupy taneczne i wokalne, m.in. Studio Tańca Top Art. oraz program artystyczny przygotowany na obchody 55- lecia Miejskiego Domu Kultury. Wieczorem odbył się koncert Andrzeja Rybińskiego i zespołu TOPKY.
Andrzej Rybiński – piosenkarz i muzyk, a także aranżer i kompozytor. W 1971 roku artysta założył wraz ze swoim bratem Jerzym Rybińskim i Elizą Grochowiecką zespół ANDRZEJ I ELIZA. Jest autorem piosenek tj. „Nie liczę godzin i lat”, „Pocieszanka” oraz „Za każdą cenę”. Podobnie jak dzień wcześniej obchody zakończyła dyskoteka z DJ-em Czarnym.
Trzeci i ostatni dzień 20. Dni Ostrowi Mazowieckiej należał przede wszystkim do najmłodszych. Na boisku OMEGA wystąpiły przedszkolaki z Miejskich Przedszkoli nr 1, 2 i 3, a także z placówek niepublicznych: „Szczęśliwe Aniołki”, „Planeta Fantazji” i „Żółty Słonik” oraz ze Szkoły Języków Obcych „Eureka”. Prezentacja talentów i osiągnięć ostrowskich maluchów była gorąco oklaskiwana. Mali artyści otrzymali od władz samorządu ostrowskiego słodkie upominki.
Dni Ostrowi Mazowieckiej zakończyła Msza Św. w intencji mieszkańców miasta w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP o godz. 18.00 oraz koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, który odbył się po mszy.

/Janina Czerwińska/

130 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rewelacyjna prezentacja dorobku Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej z okazji 55-lecia

11 czerwca 2024 r. Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej obchodził jubileusz 55-lecia, który został połączony z corocznym wydarzeniem organizowanym...

Zamknij