ggg ggg ggg ggg

1939 – POLICJANCI W OBRONIE OJCZYZNY

Wielkie widowisko historyczne w Kuligowie z udziałem kilkutysięcznej publiczności!

W ubiegłą sobotę, 24 sierpnia na nadbużańskich błoniach w Kuligowie (gm. Dąbrówka), odbyła się widowiskowa rekonstrukcja, upamiętniająca waleczność polskich policjantów i żołnierzy, podczas Kampanii Wrześniowej 1939 r.

Kuligów, miejsce słynnej bitwy legendarnych Huzarów Śmierci z bolszewikami, do której doszło 17 sierpnia 1920 r., tym razem zamienił się w pole bitwy z września 1939 r.
W minioną sobotę, kilkutysięczna publiczność zgromadzona na nadbużańskich błoniach mogła zobaczyć rekonstrukcję walk w obronie przeprawy na Pilicy z dn. 6 września 1939r., w którą zaangażowany był oddział aspiranta Jana Piwnika (późniejszego Cichociemnego, oficera AK ps. „Donat”, „Ponury”, poległego w walce z Niemcami 16 VI 1944 r.).
Organizatorzy wydarzenia, wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski oraz starosta wołomiński Adam Lubiak we współpracy z Komendą Główną Policji, Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce i Fundacją Skrzydła Chwały, postanowili odejść od dorocznej formuły, upamiętniającej kuligowski epizod Cudu nad Wisłą 1920 r., aby uczcić przypadające w tym roku: 100. rocznicę utworzenia Policji i 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zamysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę, bowiem pierwsza w powiecie wołomińskim inscenizacja walk z 1939 r. ściągnęła do Kuligowa tłumy widzów.
Obchody objęte honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego, tradycyjnie zainaugurowała uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny i jej Obrońców, którą o godz. 15:00 odprawiono w Kościele parafialnym p.w. MB Loretańskiej w Kuligowie. Następnie uczestnicy nabożeństwa wraz z licznymi pocztami sztandarowymi przemaszerowali pod obelisk upamiętniający Policjantów walczących w 1920 r., gdzie w obecności sygnalisty i asysty honorowej Policji nastąpiła ceremonia złożenia kwiatów.
Wśród uczestników uroczystości obecni byli m.in.: Sekretarz Stanu MON Tomasz Zdzikot, dyrektor Gabinetu Politycznego MON Łukasz Kudlicki, poseł Piotr Uściński, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, radni Sejmiku Mazowieckiego: Katarzyna Lubiak i Michał Prószyński, starosta wołomiński Adam Lubiak wraz z wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Wołomińskiego Cezarym Wnukiem, członkiem Zarządu Powiatu Pawłem Dąbrowskim i radnymi powiatowymi, przedstawiciele zaprzyjaźnionych gmin, a wśród nich m.in.: burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, wójt Poświętnego Sylwester Niźnik, wiceburmistrz Ząbek Kamil Kowaleczko, prezes LGD Zalew Zegrzyński Edward Trojanowski, przewodnicząca Rady Gminy Dąbrówka Agnieszka Gryglas wraz z radnymi. Obecni byli także: dyrektor Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP nadkom. Krzysztof Musielak, Komendant Powiatowy Policji w Wołominie mł. insp. dr Marek Ujazda, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Radzyminie nadkom. Mariusz Sycik, Komendant Powiatowy PSP bryg. Andrzej Wysocki, Małgorzata Włodek z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. oraz delegacja Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej.
Wieniec w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego złożył wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, zaś w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Michał Prószyński.
Po zakończeniu ceremonii, widzowie przenieśli się na nadbużańskie błonia, gdzie odegrano hymn państwowy. Oficjalnego powitania gości dokonali: wójt Radosław Korzeniewski oraz starosta Adam Lubiak.
– Funkcjonariusze, którzy dzielnie walczyli narażając swoje zdrowie i życie, 20 lat po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej znów musieli stanąć do obrony Ojczyzny. Wykazali się w niej bohaterstwem i odwagą, ogromnym hartem ducha, wielu z nich zapłaciło za to najwyższą cenę, także w wyniku powojennych represji komunistycznych – przypomniał starosta Adam Lubiak, podczas gdy wójt Radosław Korzeniewski serdecznie podziękował wszystkim za tak liczne przybycie.
W imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka list okolicznościowy odczytał Sekretarz Stanu MON Tomasz Zdzikot: „(…) Pamięć o wielkim dziele Obrońców Ojczyzny z września 1939 r. jest dla nas niezwykle ważna. Stanowią oni wzór niezłomności, poświęcenia dla kraju niezależnie od okoliczności. Dlatego organizacja wydarzeń takich jak dzisiejsze widowisko zasługuje na najwyższe uznanie. Przypominanie bitew i potyczek w formie rekonstrukcji jest bezcenną lekcją historii (…)” – napisał Szef MON w liście do mieszkańców gminy Dąbrówka. Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili: wojewoda Zdzisław Sipiera oraz poseł Piotr Uściński.
Po części oficjalnej przyszedł czas na oczekiwaną inscenizację, upamiętniającą heroiczną, kilkudniową obronę policjantów i żołnierzy z września 1939 r.
W widowiskowej bitwie o utrzymanie bombardowanego mostu wzięło udział ponad stu rekonstruktorów z kilkudziesięciu instytucji i grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Wśród nich nie zabrało młodzieży z I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie. Publiczność obserwująca zmagania z hitlerowskim najeźdźcą mogła podziwiać po polskiej stronie: tankietkę, armatę, kawalerię i dzielne oddziały grupy rezerwy Policji Państwowej z Golędzinowa. Po niemieckiej zaś, działa przeciwpancerne, ciężarówki, motocykl, pojazdy pancerne, czołg a nawet samolot! Sprzęt techniczny oraz efekty pirotechniczne (przygotowane przez speców z grupy Demony Ognia) wywarły na widzach ogromne wrażenie. Za scenariusz, reżyserię i świetną narrację odpowiadali: prof. Andrzej Olejko i nadkom. Krzysztof Musielak. O rozmachu przedsięwzięcia najwymowniej świadczył most pontonowy (zbudowany specjalnie na potrzeby rekonstrukcji przez żołnierzy 3 Batalionu Drogowo-Mostowego z Chełmna pod dowództwem por. Andrzeja Kuczyńskiego), który wzbudził ogromne zainteresowanie uczestników.
Rekonstruktorzy nagrodzeni zostali gromkimi oklaskami oraz pamiątkowymi podziękowaniami wręczonymi przez wójta Radosława Korzeniewskiego, starostę Adama Lubiaka i dyrektor GCK Annę Maniecką. Z kolei, obecny na obchodach rotmistrz Andrzej Michalik – inicjator dorocznych inscenizacji w Ossowie, w ramach uznania wręczył wójtowi Radosławowi Korzeniewskiemu okolicznościowy ryngraf.
Inscenizacji towarzyszył piknik policyjny z wieloma atrakcjami. Ponadto prowadzona była zbiórka charytatywna dla 6-letniego Filipa Garnowskiego z Brwinowa na operację serca. (Zbiórkę można wesprzeć do 15 września na stronie www.siepomaga.pl).
Gratulując organizatorom dodajmy, że wydarzenie „Policjanci w obronie Ojczyzny – wrzesień 1939” zrealizowano m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Niepodległa 2017-2022 oraz przy wsparciu: Fundacji PGNiG, PWPW S.A, Fundacji PKO BP oraz Fundacji Orlen Dar Serca.

/Rafał S. Lewandowski;
foto: Grzegorz Jeleń, RL/

 

14 362 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dobry czas dla Polski wywiad z Poseł Teresą Wargocką, Wiceministrem Edukacji w latach 2015-2017.

Pani Poseł, dobiega końca VIII kadencja Sejmu, w czasie której rządy w Polsce sprawowała Zjednoczona Prawica z Prawem i Sprawiedliwością...

Zamknij