ggg ggg ggg ggg ggg ggg

15 sierpnia – uroczystości gminne

W sobotę 15 sierpnia br. w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w całym kraju uroczyście obchodzono 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. Również w naszej „małej Ojczyźnie” z tej okazji odbyły się uroczystości gminne zorganizowane w kościele pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej.

Tegoroczne obchody były wyjątkowe z uwagi na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Dokładnie w dniach 13–15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem „Cudu nad Wisłą”. Bitwa ta uznawana jest za jedną z przełomowych w historii świata, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.
W uroczystościach udział wzięły władze gminy: Wójt Gminy Pani Bożena Kordek, Sekretarz Gminy Pan Józef Bogucki, Przewodniczący Rady Gminy Pan Jacek Bogdan oraz radni, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych urzędu gminy, dyrektorzy szkół i mieszkańcy.
Uroczystości w gminie Małkinia Górna rozpoczęły się od złożenia wiązanek pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na Cmentarzu Wojska Polskiego przez delegacje: władz gminy, harcerzy z 14 DH ,,Sokoły’’, Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Przedszkola Samorządowego, szkół podstawowych.
W dalszej części uroczystości Proboszcz parafii pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła Ksiądz Kanonik Jan Marek Wróblewski odprawił uroczystą mszę świętą w intencji naszej „małej i dużej Ojczyzny”.
Po zakończeniu uroczystości kościelnych mieszkańcy gminy oraz goście wysłuchali koncertu w wykonaniu zespołu Belfer’s Band.
Pani Wójt podziękowała mieszkańcom za udział w uroczystościach i odpowiedzialną postawę w stanie epidemii koronawirusa COVID 19. To również z tego powodu po raz pierwszy w historii gminy w uroczystościach kościelnych nie wzięły udziału poczty sztandarowe, z tego powodu nie odbył się także przemarsz ulicami Małkini Górnej.
Jak podkreśliła Pani Wójt „…żyjemy w czasach wyjątkowych, obecna sytuacja nie należy do łatwych, jednak pomimo obostrzeń cieszę się, że w tak szczególną rocznicę mogłam być tu razem z Państwem. Dziękuję za obecność i piękny przykład patriotycznej postawy”.

/UG Małkinia Górna/

810 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rajd Śladami Września ‘39

W dniach 22-23 sierpnia br. odbył się „Rajd Śladami Września `39”. W tym roku 45 motocyklistów Grupy Motocyklowej Stajnia odwiedziło...

Zamknij