ggg ggg

13. spotkania z poezją K.K.Baczyńskiego w Zespole Szkół w Tłuszczu

„13” to liczba, która budzi jednoznaczne skojarzenia – „13” to pech. Nie bez powodu zatem do organizacji XIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji K.K. Baczyńskiego podchodziliśmy ze zdwojoną uwagą.

17392082_1567102383318985_1535367781_n

Chcieliśmy bowiem, żeby tak ważna dla społeczności baczyńszczaków impreza kulturalna wypadła, jak najbardziej profesjonalnie. I dziś możemy powiedzieć, że tym razem „13” okazała się szczęśliwa.
Organizatorami konkursu byli: Starostwo Powiatu Wołomińskiego i Zespół Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu. Honorowym patronatem imprezę objęli: Mazowiecki Kurator Oświaty, Muzeum Powstania Warszawskiego, Burmistrz Tłuszcza, Instytut Pamięci Narodowej, Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”, Senator RP prof. dr Jan Żaryn, Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego. Patronat medialny sprawowali: „Wieści Podwarszawskie”, Radio „FaMa”, „Kurier Wyszkowski”, Goniec Tłuszczański”, „Express Tłuszcz”. Nagrody ufundowali: Starostwo Wołomińskie we wszystkich kategoriach wiekowych i zadaniowych, Burmistrz Tłuszcza w kategorii „Gimnazja”, Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego, Zarząd Powiatu Wołomińskiego. A nagrody były zacne: tablety, ramki cyfrowe, słuchawki, kubki termiczne, power – banki i oczywiście książki.
Konkurs odbył się 16 marca 2017r., a poprowadziła go jedna z organizatorek Ewa Żmudzka. Na początku powitała gości, wśród których znaleźli się: Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Katarzyna Pazio, Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Mariusz Dembiński, Specjalista ds. Promocji Gminy Tłuszcz Paulina Świeżak, Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu Wioleta Kur, Radny Powiatu Wołomińskiego Robert Szydlik oraz Prezes Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego Maciej Białecki. Następnie rozpoczęły się zmagania konkursowe. Uczniowie rywalizujący w kategorii „Życie i twórczość K.K. Baczyńskiego” przenieśli się do wyznaczonej sali, by napisać test, w którym musieli się wykazać znajomością faktów z życia poety oraz jego najbardziej znanych wierszy. Natomiast w hali sportowej goście zaproszeni, opiekunowie artystów, sami występujący i publiczność złożona z uczniów Zespołu Szkół w Tłuszczu wysłuchała wierszy w kategoriach „Recytacja” i „Poezja śpiewana” najpierw w wykonaniu gimnazjalistów, a potem młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Jury, któremu przewodniczył Prezes Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego Maciej Białecki, miało trudny orzech do zgryzienia, gdy przyszło do wydania werdyktu, ponieważ tegoroczne prezentacje stały na bardzo wysokim poziomie.
Do konkursu zgłosiło się 8 szkół ponadgimnazjalnych: I Liceum Ogólnokształcące im. W. Nałkowskiego w Wołominie, III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Wołominie, Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Radzyminie, Zespół Szkół Ekonomicznych im. S. Staszica w Wołominie, Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach, Zespół Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce, Zespół Szkół w Wołominie, Zespół Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu i 5 gimnazjów: Gimnazjum im. Cichociemnych w Postoliskach, Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu, Zespół Szkół im. W. Podkowińskiego w Mokrej Wsi, Gimnazjum im. A. Zamoyskiego w Jadowie, Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie. Zmagania konkursowe odbywały się w 2 kategoriach wiekowych: gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne i w 4 kategoriach zadaniowych: „Recytacja”, „Wizja plastyczna”, „Życie i twórczość K.K. Baczyńskiego” i „Poezja śpiewana”. Do konkursu zgłoszonych zostało 65 osób. Staraliśmy się wszystkim podziękować i wszystkich docenić, stąd przedstawicielom szkół uczestniczącym w imprezie przekazaliśmy podziękowania, a uczniom dyplomy za udział. Poza tym goście i młodzież w przerwie konkursu zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, ufundowanym przez Radę Rodziców Zespołu Szkół w Tłuszczu.
We wszystkich kategoriach: przyznano I, II, III miejsce i wyróżnienia zgodnie z poniższym wypisem z protokołu:

„GIMNAZJA:
1) w kategorii „Recytacja”
I miejsce – Wiktoria Pląska (Gimnazjum im. A. Zamoyskiego w Jadowie),
II miejsce – Iga Wilczyńska (Zespół Szkół im. W. Podkowińskiego w Mokrej Wsi),
III miejsce – Weronika Sójka – Mazurek (Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie),
Wyróżnienie – Paulina Marczak (Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu),
2) w kategorii „Poezja śpiewana”
I miejsce – Marta Rasińska, Emil Mantaev (Gimnazjum im. W. Podkowińskiego w Mokrej Wsi),
II miejsce – Marlena Bujniak (Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu),
III miejsce – Julia Grabska (Gimnazjum im. W. Podkowińskiego w Mokrej Wsi),
3) w kategorii „Życie i twórczość K.K. Baczyńskiego”
I miejsce – Julia Kowalczuk (Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu),
II miejsce – Sebastian Sasin (Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu),
III miejsce – Kamila Ciszyńska (Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu),
4) w kategorii „Wizja plastyczna” wyniki zgodnie z protokołem stosownego jury:
I miejsce – Julia Sawicka (Gimnazjum im. A. Zamoyskiego w Jadowie),
II miejsce – Weronika Dąbrowska (Gimnazjum im. Cichociemnych w Postoliskach),
III miejsce – Katarzyna Suchocka (Gimnazjum im. A. Zamoyskiego w Jadowie),
Wyróżnienia – Weronika Ołdak (Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu), Emilia Przesmycka (Gimnazjum im. A. Zamoyskiego w Jadowie).

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:
1) w kategorii „Recytacja”
I miejsce – Mateusz Maleszko (Zespół Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu),
II miejsce – Julia Gietka (III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Wołominie),
III miejsce – Natalia Pergoł (Zespół Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu),
Wyróżnienie – Jakub Wrótniak (III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Wołominie), Izabela Żach (Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Radzyminie),
2) w kategorii „Poezja śpiewana”
I miejsce – Julia Kadaj, Paulina Katra i Izabela Chudy (Zespół Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu),
II miejsce – Weronika Kostrzewa (Zespół Szkół Ekonomicznych im. S. Staszica w Wołominie),
III miejsce – Magdalena Wieliczko (Zespół Szkół w Wołominie),
Wyróżnienie – Maja Jędrysiak, Karolina Teodorczuk (I Liceum Ogólnokształcące im. W. Nałkowskiego w Wołominie),
3) w kategorii „Życie i twórczość K.K. Baczyńskiego”
I miejsce – Iza Pólkowska (Zespół Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu),
II miejsce – Oliwia Kacprzak (Zespół Szkół im. K.K .Baczyńskiego w Tłuszczu),
III miejsce – Martyna Reda (Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach),
Wyróżnienie – Paulina Skwarska (I Liceum Ogólnokształcące im. W. Nałkowskiego w Wołominie), Kamila Suchocka (III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Wołominie), Natalia Ostrowska (Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach),
4) w kategorii „Wizja plastyczna” wyniki zgodnie z protokołem stosownego jury:
I miejsce – Dominika Górczak (Zespół Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu),
II miejsce – Bartosz Borowski (Zespół Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu),
III miejsce – Katarzyna Zielińska (III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Wołominie),
Wyróżnienia – Patrycja Ściborowska (III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Wołominie), Dorota Wierzbicka (Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Radzyminie), Łukasz Ludwiniak (Zespół Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu).
Nagrodę specjalną Zarządu Powiatu Wołomińskiego otrzymała Maja Jędrysiak (I Liceum Ogólnokształcące im. W. Nałkowskiego w Wołominie). Nagrody Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego otrzymali wszyscy nagrodzeni, którzy zajęli I, II i III miejsca.”
Nagrody w kategorii „Gimnazja” wręczyli: Dyrektor Zespołu Szkół w Tłuszczu Grażyna Marszał, Dyrektor CKSiR w Tłuszczu Wioleta Kur i przedstawiciel Gminy Tłuszcz Paulina Świeżak. Młodzież z kategorii „Szkoły ponadgimnazjalne” odbierała wyróżnienia z rąk: Dyrektor Grażyny Marszał, Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Katarzyny Pazio, Członka Zarządu Powiatu Wołomińskiego Mariusza Dembińskiego i Prezesa Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego Macieja Białeckiego. Prowadząca imprezę na zakończenie podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za wkład pracy w organizację imprezy. Wyraziła także nadzieję, że konkurs w kolejnej edycji przyciągnie nowych, młodych wielbicieli poezji K.K. Baczyńskiego zwłaszcza z gimnazjów, które w tym roku mniej licznie były reprezentowane zapewne w związku ze zmianami, jakie zachodzą w ich funkcjonowaniu. A ponieważ wszystko się zmienia, więc i nasz konkurs w 14. edycji przyniesie nowości, ale o tym dopiero za rok…
Ewa Żmudzka

2 334 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Bieg Żołnierzy Wyklętych im. Mieczysława Chojnackiego ps. „Młodzik” w Radzyminie – ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU!!!

W tym Biegu nie liczy się czas, tylko chęć uczestnictwa. Poprzez udział oddajemy bowiem hołd Żołnierzom Wyklętym i świętujemy 93....

Zamknij