ggg ggg ggg

„13 PUŁK PIECHOTY W PUŁTUSKU” – wystawa poświęcona wojskowym tradycjom Pułtuska

W piątkowe popołudnie, 8 kwietnia 2022 r., w Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pułtusku mieszczącego się przy ul. Rynek 13 odbyła się inauguracja wystawy pn. „13 Pułk Piechoty w Pułtusku”.

Wystawa została poświęcona upamiętnieniu garnizonu i pułku Wojska Polskiego, który stacjonował w Pułtusku od 1921 do 1939 roku, do momentu wybuchu II wojny światowej. Powstała z inicjatywy Muzeum Regionalnego w Pułtusku oraz Pana Michała Filipa Świdwy, który jako autor ekspozycji podjął się rzetelnego i profesjonalnego przygotowania wystawy. Współorganizatorami byli również: Pan Krzysztof Łukawski, Pułtuska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty działająca przy Pułtuskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym. Swoje zbiory udostępnili: Krzysztof Łukawski, Piotr Lachowski, Kazimierz Karpiński, Zbigniew Maliszewski, Marcin Białęcki, Michał Chrzanowski, Robert Bluszko, Hanna Sadkowska.
Dzięki wystawie mieszkańcy i zwiedzający Pułtusk, i Muzeum Regionalne przekonać się mogą, jak ogromny wpływ na życie społeczne i kulturalne Pułtuska wywarł 13 Pułk Piechoty. Ich udział w życiu mieszkańców zapisał się w historii miasta. Przed wystawą została wydana specjalna ulotka – zaproszenie, w której większość zajął opis historii 13 Pułku Piechoty przygotowany przez Michała Filipa Świdwę. Polecamy ją przeczytać, gdyż w formie skróconej zamieścił tam historię Pułku od jego powstania w Krakowie w październiku 1918 r., poprzez czas walk w wojnie polsko – bolszewickiej aż po marzec 1921 r.
– czas przeniesienia do Pułtuska, gdzie zajęli, a następnie odbudowali carskie koszary. Jak napisał autor M.F. Świdwa w podsumowaniu: „Obecnie upamiętnieniem i kultywowaniem przedwojennych, wojskowych tradycji Pułtuska zajmuje się Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty przy Pułtuskim Towarzystwie Społeczno – Kulturalnym. Jej członkowie w historycznych mundurach uczestniczą w lokalnych uroczystościach patriotycznych, z dumą prezentując replikę pułkowego sztandaru. Utrzymują pamięć i kontynuują działalność społeczną 13 Pułku Piechoty”.
Spotkanie 8 kwietnia 2022 r. rozpoczął Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pułtusku Andrzej Popowicz, który powitał przybyłych gości. Następnie burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk podkreślił rolę wojska stacjonującego w mieście w okresie międzywojennym dla mieszkańców. Nawiązał też do miejsca, w którym odbyła się inauguracja wystawy o 13 Pułku Piechoty, czyli Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Budynek został stworzony właśnie na takie wydarzenia, powstał z myślą o kultywowaniu dziejów i tradycji naszego regionu. Autor ekspozycji Michał Świdwa przedstawił główne cele wystawy upamiętniającej garnizon Wojska Polskiego stacjonującego w Pułtusku w latach 1921 – 1939. Podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do wzbogacenia wystawy. Pan Krzysztof Łukawski, współorganizator wystawy przybliżył natomiast działalność szkoleniową Pułku w latach 1921-1939. Dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty działającej przy Pułtuskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Pan Leszek Topólski odniósł się w kilku zdaniach do współczesnych form upamiętniania i kontynuacji tradycji wojskowych w Pułtusku.
Na wernisażu wśród zaproszonych gości pojawili się między innymi potomkowie żołnierzy
13 Pułku Piechoty. Obecność ich potwierdziła więzi tych rodzin z Pułtuskiem i jego mieszkańcami, które pomimo upływu wielu lat wciąż pozostają silne. Oczywiście w wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Pułtuskiej GRH 13 Pułku Piechoty oraz uczniowie I LO CNB im. 13 Pułku Piechoty. Na zakończenie członkowie grupy rekonstrukcyjnej zaśpiewali przedwojenny hymn Pułku.
Wystawę prezentowaną w Muzeum Regionalnym w Pułtusku przy ul. Rynek 36 można zwiedzać bezpłatnie do 12 czerwca 2022 roku, od wtorku do niedzieli w godz. 10 – 16.

/oprac. KW/

1 251 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Laboratoria Przyszłości w zespole szkolnym w Cegłowie

Zespół Szkolny w Cegłowie gościł w dniu 11.04.2022r. uczestników regionalnego spotkania dotyczącego programu Laboratoria Przyszłości. Misją, która przyświeca Programowi jest...

Zamknij