ggg ggg ggg

103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – uroczystości w gminie Małkinia Górna

11 listopada 2021 roku w Gminie Małkinia Górna odbyły się obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 roku po latach zaborów, nasza ojczyzna powróciła na mapę świata i stała się suwerennym krajem.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną w kościele pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej, którą celebrował Proboszcz parafii ksiądz kanonik Jan Marek Wróblewski w asyście księdza kanonika Piotra Legackiego.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz gminy: Wójt Gminy Pani Bożena Kordek, Sekretarz Gminy Pan Józef Bogucki, radni rady gminy, radni rady powiatu, kierownicy jednostek organizacyjnych urzędu gminy i jednostek podległych, sołtysi, dyrektorzy szkół, uczniowie i mieszkańcy. Uroczystość swoją obecnością uświetniły poczty sztandarowe: OSP w Daniłówce Pierwszej, OSP w Glinie, OSP w Grądach, OSP w Kańkowie, OSP w Małkini Górnej, OSP w Zawistach Podleśnych, Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie, Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Curie – Skłodowskiej w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, NSZZ ,,Solidarność 80” przy Rockwool Polska w Małkini Górnej. Podczas mszy świętej utwory patriotyczno – religijne przy akompaniamencie Organisty wykonał Pan Krzysztof Laskowski.
Po mszy świętej w uroczystym przemarszu, któremu przewodziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza, mieszkańcy i goście udali się na Cmentarz Wojska Polskiego w Małkini Górnej oraz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje: 14 Drużyny Harcerskiej ,,Sokoły” z Prostyni, Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Małkini Górnej, Grupy Motocyklowej ,,Stajnia”, Przedszkola Samorządowego w Małkini Górnej, Żłobka Gminnego w Małkini Górnej oraz wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Małkinia Górna złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.
Na zakończenie uroczystości odbył się koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tłuszcza. Wójt Gminy Pani Bożena Kordek serdecznie podziękowała wszystkim zebranym za przybycie i udział w uroczystości.


W ramach imprezy towarzyszącej obchodom 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 11 listopada, od godz. 15:00 do 20:00, odbył się VI Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Małkinia Górna. W turnieju rywalizowało 48 zawodników.
W kategorii OPEN Turnieju Szachowego zwyciężyli:
1. Kamil Juszkowski, Warszawa,
2. Adam Nagalski, Zambrów,
3. Damian Brzeg, KSz. Hańcza Suwałki.
W kategorii rocznik 2013 i młodsi na podium stanęli:
1. Adrian Kaja, SP nr 2 Małkinia Górna,
2. Zofia Brzęk, Łomża,
3. Oleg Zienkiewicz, SP nr 2 Małkinia Górna.
Kategoria rocznik 2010 – 2012:
1. Tadeusz Strus, UKS – STSz Sokołów Podlaski,
2. Tomasz Grucel, Ciechanowiec,
3. Mateusz Strus, UKS – STSz Sokołów Podlaski.
W kategorii rocznik 2007 – 2009 zwyciężyli:
1. Mateusz Motyl, UKS TSz Zieloni Zielonka,
2. Jakub Firmuga, SP nr 7 Łomża,
3. Wiktoria Getek, Akademia Szachowa Sobocińscy Łomża.
Tytuł najlepszej zawodniczki zdobyła Justyna Szwaj z Warszawy, a najlepszego Małkinianina Cezary Borowy. Serdecznie gratulujemy!
/Info Gmina Małkinia Górna/

412 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
11 Listopada – hołd i pamięć

Starosta Ostrowski Zbigniew Chrupek współorganizator obchodów 11 listopada w Ostrowi Mazowieckiej objął Honorowym Patronatem liczne imprezy i uczestniczył wraz z...

Zamknij