ggg ggg

10 mln zł unijnego wsparcia otrzyma gmina Tłuszcz wraz z gminą Zielonka

4 lipca 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego podpisano umowę o dofinansowanie projektu na zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii pt. „OZE w Zielonce i w Tłuszczu”.

 

fot2Tradycyjne technologie produkcji energii zastąpione będą systemami OZE, opartymi na energii słonecznej i biomasie. Projekt jest efektem partnerskiej współpracy międzygminnej pomiędzy Zielonką i Tłuszczem. Warto podkreślić fakt, iż to przedsięwzięcie było jednym z niewielu, bo tylko pięciu projektów z terenu województwa mazowieckiego, które otrzymały unijne dofinansowanie w ramach konkursu. Udało się pozyskać niebagatelne wsparcie finansowe na realizację projektu, bo aż blisko 10 milionów złotych dla dwóch gmin.
Umowę ze strony Województwa podpisali członkowie Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc i Rafał Rajkowski. Ze strony samorządowej w spotkaniu uczestniczyli burmistrz Zielonki Grzegorz Dudzik i zastępca burmistrza Tłuszcza Waldemar Banaszek.
Projekt będzie realizowany w partnerstwie z miastem Zielonką, Fundacją Kolos z Warszawy i Stowarzyszeniem na Rzecz Organizowania Społeczności Lokalnych „AB OVO” z Tłuszcza. Projekt przewiduje prace budowlane, instalacyjne i adaptacyjne. Dla użytkowników prywatnych przygotowano systemy odnawialnych źródeł energii oparte na energii słonecznej i biomasie – 117 instalacji kolektorów słonecznych, 472 instalacje fotowoltaiczne, 153 pompy ciepła oraz 117 kotłów grzewczych opalanych biomasą. W efekcie poprawi się jakość powietrza, zmniejszy niska emisja zanieczyszczeń, a także zredukowana będzie emisja gazów cieplarnianych.
Na terenie Zielonki projekt obejmie 111 gospodarstw domowych, natomiast w skali całego przedsięwzięcia – w obu gminach – w ponad 750 budynkach mieszkalnych zostaną zainstalowane systemy Odnawialnych Źródeł Energii oparte na energii słonecznej i biomasie, a dokładnie: 430 instalacji kolektorów słonecznych, 472 instalacji fotowoltaicznych, 153 instalacji powietrznych pomp ciepła oraz 117 instalacji kotłów c.o. opalanych biomasą.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
/oprac. J.Cz./

 

fot1

 

fot3

2 179 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
KPP Węgrów – Łochowscy policjanci zatrzymali podejrzanego o kradzież

Łochowscy policjanci zatrzymali podejrzanego o kradzież pieniędzy. Mężczyzna usłyszał już prokuratorskie zarzuty. Grozi mu teraz kara pozbawienia wolności nawet do...

Zamknij