ggg ggg ggg http://www.kurier-w.pl/dzieje-sie-w-ostrowi-mazowieckiej-grudzien/

X-lecie Związku Piłsudczyków w Wyszkowie

13 lutego 2022 r. okrągłą rocznicę, dziesiątą uroczyście obchodzili członkowie Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie.

Niedzielne uroczystości, 13 lutego rozpoczęto od Mszy Świętej, która odbyła się w Sanktuarium św. Idziego o godz. 12.00 z udziałem biskupa Janusza Stepnowskiego i nowego kapelana Związku ks. Zdzisława Golana. Następnie uczestnicy przemaszerowali na teren, gdzie przed dawną plebanią znajduje się popiersie Józefa Piłsudskiego. Tam delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Hołd oddały delegacje Związku Piłsudczyków z Wyszkowa oraz innych miast, samorządowcy Wyszkowa i Powiatu Wyszkowskiego, przedstawiciele partii m.in. Prawa i Sprawiedliwości, reprezentanci organizacji społecznych, młodzieży i mieszkańców.
Słowo wstępne na temat uroczystości i Związku wygłosił prezes Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie Sylwester Raniszewski, a prelekcję na temat historii oddziału przedstawił piłsudczyk Ireneusz Elward.
Tradycyjnie głos zabrał inicjator powstania oddziału Związku Piłsudczyków w Wyszkowie oraz jego pierwszy prezes – Konrad Wróbel. Wspominał historię Związku i działania zmierzające do powstania monumentu, i popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego.
Druga część obchodów została zorganizowana w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Część poświęconą przemówieniom, podziękowaniom i wręczeniu wyróżnień zainaugurował słowem wstępnym prezes Związku Piłsudczyków Stanisław Śliwa. Przedstawił podstawowe dane mówiące o wielkim zaangażowaniu członków Związku w regionie liczącym ponad 60 okręgów i oddziałów, ponad 6 000 członków. „Jest to najstarsza organizacja niepodległościowa tak mocno działająca w Polsce, krzewiąca idee i czyny marszałka Józefa Piłsudskiego, jego żołnierzy legionistów i powstańców styczniowych” – mówił Prezes informując, że w przyszłym roku będą obchodzić 35-lecie istnienia organizacji.
Głos zabrali również: przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska, wicestarosta wyszkowski Leszek Marszał oraz burmistrz Grzegorz Nowosielski. Goście wręczali upominki z okazji X-lecia Związku na ręce prezesów.
Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia i związkowe awanse:
– Order Honorowy Związku Piłsudczyków RP za krzewienie idei i czynów Józefa Piłsudskiego otrzymali: Sylwester Raniszewski, Jerzy Trojanowski
– Srebrny Krzyż ZP RP – Jerzy Żukowski, Leszek Marszał, Wiesław Przybylski, Stanisław Jastrzębski
– Medal 100-lecia Bitwy Warszawskiej Cudu nad Wisłą – Andrzej Grajczyk
– stopień majora ZP – Kazimierz Porębski, Barbara Polak
– stopień podporucznika ZP – Łukasz Lalak,
– stopień kaprala ZP – Alicja Wiktoria Suska.
W części artystycznej wystąpił: zespół Dazed, recytowano wiersze patriotyczne oraz podziwiano pokaz uczniów Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie.

/KW/

1 830 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Zawsze gotowi, zawsze blisko”

„Zawsze gotowi, zawsze blisko” – to motto Wojska Obrony Terytorialnej, których zadaniem jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. 9 lutego...

Zamknij