ggg ggg ggg ggg ggg

VI Kongres Sołtysów Powiatu Węgrowskiego z udziałem wicepremiera Henryka Kowalczyka

6 maja 2022 r. w budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie odbył się VI Kongres Sołtysów Powiatu Węgrowskiego. W spotkaniu uczestniczył wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, który z tej okazji wręczył sołtysom – liderom społeczności ziemi węgrowskiej o najdłuższym stażu, odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”.

Kongres Sołtysów Powiatu Węgrowskiego stał się już cykliczną i cenioną inicjatywą, która pozwala na docenianie zaangażowania oraz pracy wykonywanej na rzecz lokalnej społeczności Pań i Panów Sołtysów z terenu powiatu. W czasie spotkania, na które przybyło kilkudziesięciu sołtysów wielokrotnie podkreślano jak ważną rolę pełnią w swoich wspólnotach wiejskich oraz jak potrzebna jest ścisła współpraca sołtysów z samorządami gminnymi i powiatowymi na terenie powiatu węgrowskiego. Gospodarzem VI Kongresu Sołtysów, który odbył się 6 maja 2022 r. w Specjalnym Ośrodku szkolno – Wychowawczym w Węgrowie była Pani Starosta Ewa Besztak. Udział w spotkaniu wziął gość specjalny – wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. W uroczystości uczestniczyli również senator Maria Koc, poseł Maciej Górski, radna Sejmiku Joanna Bala, kierownik siedleckiej Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Anna Kaszuba, przewodniczący Rady Powiatu węgrowskiego Leszek Redosz, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, wójt gminy Grębków Bogdan Doliński, wójt gminy Stoczek Zbigniew Kłusek, wójt gminy Miedza Tadeusz Okulus, członek Zarządu Powiatu Tadeusz Kot, nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów Bogusław Piątek i nadleśniczy Nadleśnictwa Siedlce Jerzy Osiak. Gospodarz wydarzenia starosta Ewa Besztak przywitała zebranych, a w trakcie swojej wypowiedzi podkreślała jak ważną rolę pełnią sołtysi, jako liderzy społeczności wiejskiej. Są przedstawicielami mieszkańców wsi, którzy powinni dobrze i skutecznie działać oraz umieć współpracować z władzami samorządowymi dla dobra „małej ojczyzny”. Podkreślała też rolę takich właśnie spotkań, jakim jest np. kongres w warstwie informacyjnej i współpracy sołtysów. Wicepremier Henryk Kowalczyk dziękując sołtysom za ich pracę, omówił aktualną sytuację w rolnictwie, wskazywał programy wsparcia oraz jaką i gdzie rolnicy mogą uzyskać pomoc. Odpowiadając na pytania interesujące sołtysów i samorządowców wicepremier Kowalczyk wyjaśniał lub naświetlał zagadnienia nurtujące uczestników, aby mogli jak najlepiej korzystać z obecnych możliwości. Senator Maria Koc mówiła o działaniach rządu zmierzających do poprawy sytuacji polskiej wsi. Informowała o rządowych programach oraz środkach, które są kierowane na inwestycje w gminach i powiecie. Podkreślała jak dużą pomocą ogarniętej wojną Ukrainie w formie rzeczowej jak i opieką dla przebywających na terenie Polski Ukraińców wykazują się polskie samorządy, sołtysi i mieszkańcy gmin. Poseł Maciej Górski mówił o działaniach rządu Prawa i Sprawiedliwości m.in.: pomocy dla producentów świń, o wprowadzanych dopłatach do nawozów. Podkreślał, że jako rolnik wie jak wygląda sytuacja mieszkańców wsi, i jak ważną rolę pełnią sołtysi.
Kongres był okazją do wręczenia odznaki honorowej „Zasłużony dla rolnictwa” sołtysom o najdłuższym stażu pracy. Odznaczenie wręczał wicepremier Henryk Kowalczyk wraz z senator RP Marią Koc i posłem Maciejem Górskim. Odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” uhonorowano: Mariana Polkowskiego z Jabłonny, gmina Grębków (jest sołtysem 38 lat), Tadeusza Bieniaka z Grębkowa (32 lata), Jana Szymońskiego z Polkowa Sagałów w gminie Grębków (32 lata), Marka Słowika z Woli Korytnickiej w gminie Korytnica (32 lata), Wiesława Kałuskiego z miejsc. Śnice w gminie Liw (30 lat), Zuzannę Bańską z Ogrodnik w gminie Łochów (28 lat), Krzysztofa Dudkiewicza z Kalisk w gminie Łochów (28 lat), Zbigniewa Kochanowskiego z Twarogów w gminie Łochów (28 lat), Zbigniewa Rybińskiego z Kątów w gminie Korytnica (27 lat), Hannę Roguską z Deci w gminie Korytnica (27 lat), Michała Jarosza z Bednarzy w gminie Korytnica (27 lat), Mariana Abramowskiego ze Starego Dworu w gminie Wierzbno (25 lat), Andrzeja Kopeć z Wąsoszy w gminie Wierzbno (25 lat), Pawła Piotrowskiego z Polkowa w gminie Stoczek
(20 lat), Dariusza Powierżę z Marianowa w gminie Stoczek (20 lat), Waldemara Kalatę z Kocielnika w gminie Sadowne (19 lat), Barbarę Piotrowską z Borzych w gminie Liw (19 lat), Mirosława Szalwę z Ossolina w gminie Liw (19 lat), Ryszarda Majchrowskiego z Tończy w gminie Liw (19 lat), Agnieszkę Pietrak z Rostek w gminie Miedzna (15 lat), Monikę Supeł z Wrotnowa w gminie Miedzna (15 lat) i Zenona Matusika z Ugoszczy w gminie Miedzna (14 lat).
Kongres zakończył występ zespołu Jar-Senior z Jarnic z gminy Liw, który przedstawił skecz o służbie zdrowia.
/KW/

731 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Historyczna wizyta Pierwszej Damy RP w I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie!

– Po raz pierwszy mam okazję odwiedzić szkołę, która od początku istnienia jest szkołą stricte mundurową – podkreśliła Pierwsza Dama...

Zamknij