ggg ggg ggg ggg

Uczniowie radzymińskiej „Stalowej Jedynki” odwiedzili miejsca pamięci, cmentarze, mogiły bohaterów i osób zasłużonych

Październik i listopad to dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie czas szczególny. Zgodnie z wieloletnią tradycją szkoły w te dni porządkujemy groby, zapalamy znicze – ognie pamięci. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

W roku ważnych wydarzeń: 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej; 80. rocznicy agresji ZSRR na Polskę; 80. rocznicy powołania struktur Polskiego Państwa Podziemnego oraz 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości, pragniemy uwrażliwić uczniów na potrzebę pielęgnowania pamięci historycznej o bohaterach naszej wolności, o bohaterach Ziemi Radzymińskiej.
Październik i listopad to dla nas czas poświęcony upamiętnianiu i oddawaniu hołdu Tym, dla których troska o sprawy Ojczyzny, narodu czy społeczności lokalnej stanowiła życiową misję.
Pierwszym akordem naszych obchodów była wycieczka „Szlakiem chwały oręża polskiego”.
W piątek, 4 października uczniowie klasy IVa i IVc oraz klasy VIb pod opieką wychowawców: p. Weroniki Szymankiewicz, p. Anny Ciborowskiej oraz p. Grzegorza Jelenia zapalili znicze pamięci pod tablicami, poświęconymi żołnierzom Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak” w Radzyminie i Rejentówce.
Nasze szkolne znicze zapłonęły także pod pomnikiem internowanych oficerów Legionów Polskich w Białobrzegach. Biało-czerwone chorągiewki, ognie pamięci, kwiaty oraz wspólnie zaśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego” były naszym hołdem dla bohaterów Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Jednocześnie, stanowiły zapewnienie, że będziemy pamiętać o żołnierzach spoczywających na cmentarzu Wojska Polskiego z 1939 r. w Wieliszewie, którzy broniąc Ojczyzny przed hitlerowskim najeźdźcą oddali życie w walce na przyczółku radzymińsko-wieliszewskim.
Tego dnia, uczniowie zapalili również znicze pamięci w Wólce Radzymińskiej, gdzie odwiedziliśmy pomnik poległej w walce 7 IX 1939 r. załogi polskiego bombowca PZL P-37B „Łoś”. Zatrzymaliśmy się także w pobliskich Zamostkach, przy pomniku kpt. Stefana Pogonowskiego i żołnierzy 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, broniących Ojczyzny przed bolszewikami w 1920 roku.
Wycieczkę zakończyło oddanie hołdu Żołnierzom, poległym w Bitwie Warszawskiej 1920 r. oraz w Kampanii Wrześniowej 1939 r., spoczywającym na Cmentarzu Poległych w Radzyminie.
We wtorek, 15 października uczniowie klas IV, poprzez udział w jubileuszowym X Jesiennym Biegu Przełajowym im. o. Józefa Jońca SP, oddali hołd przyjacielowi naszej szkoły, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. (Razem ze ś.p. o. Józefem Jońcem realizowaliśmy program edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia”, który powstał w naszej szkole na zajęciach Koła Historycznego „Wiarus” w 2007 r.).
W piątek, 25 października uczniowie klasy IVa i VIb pod opieką wychowawców: p. Weroniki Szymankiewicz i p. Grzegorza Jelenia odwiedzili radzymińskie cmentarze, gdzie zapalili znicze na grobach bohaterów 1920 r., żołnierzy Września 1939 r., oraz przy pomniku św. Jana Pawła II. Młodzież i nauczyciele odwiedzili i uporządkowali także groby, znajdujące się pod opieką szkoły (m.in. grób nauczycielki ś.p. Wiktorii Czapów 1886-1975). Tego dnia Cmentarz Poległych odwiedzili także młodsi uczniowie z kl. IIIc pod opieką p. Marzeny Mazur.
W środę, 30 października klasy VI c i VI d pod opieką wychowawców: p. Katarzyny Loby i p. Władysława Kolatorskiego zapaliły znicze na grobach zasłużonych, spoczywających na warszawskich Powązkach.
W ostatnim tygodniu października młodzież wielu klas „Stalowej Jedynki” (w sumie ok. 500 uczniów z ponad 20 klas) zapalała znicze –ognie naszej pamięci na Starym i Nowym Cmentarzu w Radzyminie, pod krzyżami przy Drodze Golgoty Narodu Polskiego 1920 r. i w miejscach pamięci o Tych, którzy polegli, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.
Czyniliśmy tak z potrzeby serca, wpisując się poniekąd w akcję MEN „Szkoła Pamięta” i zachęcając młodzież do udziału w konkursie fotograficznym „Pamięć wojny – wojna obronna Polski w 1939 r.” organizowanym przez IPN.
Niech pamięć o poległych, zamęczonych i zmarłych Bohaterach zostanie w sercach potomnych. Niech będzie wspomnieniem i pamiątką. Bowiem jak uczył św. Jan Paweł II – papież Polak tylko „świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę”.
Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania p. Wiesławowi Solarzowi – wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej w Radzyminie, Dyrekcji Szkoły i Rodzicom uczniów za przekazane nam znicze, które zapaliliśmy w te dni zadumy na grobach Bohaterów.

/Koło Historyczne „Wiarus”/

2 088 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zdrówko Legionowo zaprasza na pyszne obiady!

W środę, 30 października 2019 r., na legionowskiej mapie kulinarnej pojawiła się nowa restauracja – Zdrówko Legionowo, a zarazem pierwszy...

Zamknij