ggg ggg

Trzej Królowie złożyli dary maleńkiemu Jezusowi w stajence….

Po raz siódmy wierni przeszli ulicami Wyszkowa w Orszaku Trzech Króli. Tegoroczne święto Objawienia Pańskiego odbyło się w całej Polsce pod hasłem: „Dzień dziś wesoły!”.

6 stycznia 2022 r. kolejny raz ulicami Wyszkowa przeszedł Orszak Trzech Króli z okazji obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii. Świętujemy w ten sposób moment przedstawienia światu (wtedy pogańskiemu) nowo narodzonego Jezusa Chrystusa. W polskiej tradycji uroczystość ta nazywana świętem Trzech Króli jest jednym z najstarszych i najbardziej chrześcijańskich świąt. Według przekazów Kacper przedstawiany jest najczęściej, jako ofiarujący mirrę Afrykańczyk, Melchior – jako dający złoto Europejczyk, Baltazar – król azjatycki przynoszący do żłóbka kadzidło.
W Wyszkowie uroczystości rozpoczęto od mszy świętej, odprawionej w kościele pw. św. Wojciecha. Następnie barwny orszak prowadzony przez gwiazdę betlejemską oraz trzech królów i Maryję z Józefem przeszedł ulicami miasta. Wierni ze wszystkich parafii Wyszkowa przeszli ulicami: Sowińskiego, Pułtuską, Daszyńskiego, aż do stajenki przygotowanej u podnóża schodów do Sanktuarium św. Idziego na skwerze Jana Pawła II. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich chętnych uczestników korony, które upamiętniały odwiedziny trzech królów nowo narodzonego Jezusa. Podobnie jak w latach ubiegłych trzej królowie złożyli pokłon świętej rodzinie i wręczyli dary Jezusowi. Zebranych witali księża na czele z ks. Kan Zdzisławem Golanem, który dziękował uczestnikom za upamiętnienie i danie w ten sposób świadectwa swej wiary, idąc w Orszaku Trzech Króli. Samorząd Wyszkowa reprezentowała przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska.
/J.Cz.; foto: www.wyszkowiokolice.pl/

125 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pułtuskie świętowanie – bez Orszaku, ale ze Stajenką z Dzieciątkiem Jezus i Trzema Królami

Tegoroczne Święto Objawienia Pańskiego – Trzech Króli w Pułtusku, w związku z sytuacją epidemiczną w kraju, przebiegło 6 stycznia 2022...

Zamknij