ggg ggg

„Tradycje i zwyczaje świąt wielkanocnych” – coroczne spotkanie w Zespół Szkół nr 1

5 kwietnia 2023 r. społeczność szkolna Wyszkowa i Powiatu Wyszkowskiego przygotowała już 38 spotkanie pod nazwą
„Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych”.

Jak podkreślano podczas otwarcia imprezy, tradycją Zespołu Szkół nr 1 im. M. Skłodowskiej – Curie są spotkania, podczas których kultywowane są zwyczaje wielkanocne i regionalne. Wydarzenie zostało objęte patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego, a współorganizatorami byli Krajowe Stowarzyszenia Pomocy Szkole, Ostrołęckie Stowarzyszenia Pomocy Szkole oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zebranych przywitał i zaprosił do zwiedzania oraz korzystania z propozycji dyrektor ZS nr 1 – Marian Popławski.
Uczniowie oraz zaproszeni goście mieli możliwość degustacji lokalnych potraw i przysmaków, a także na stoiskach przygotowanych przez artystów rękodzieła i pań z Kół Gospodyń Wiejskich zakupić prezentowane wytwory (ozdoby wielkanocne) i specjały, m.in. ciasta, miody. Można było uczestniczyć w warsztatach tworzenia dekoracji świątecznych pod okiem regionalnych twórców. Stanowiska i pokazy zostały przygotowane przez: Koło Gospodyń Wiejskich w Trzciance, Koło Gospodyń Wiejskich „Kuźnia Kurpiowska” w Pniewie, Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Dębinach nad Stawem, „Moc Dekoracji” Magdy Rutkowskiej (zdobienie pisanek techniką batikową), Mariolę Kaput (rękodzieło dekoracyjne ze sznurka bawełnianego), Małgorzatę Bajowską (nauczycielkę przedmiotów zawodowych w Technikum Architektury Krajobrazu – warsztat robienia makramy), Kazimierza Skocznia (wyroby z wosku pszczelego). Atrakcją był pokaz barmański w wykonaniu absolwenta ZS nr 1 – Pawła Drozda Flaming Coctail Bar.
Stoiska przygotowały również inne szkoły uczestniczące tradycyjnie w dorocznych spotkaniach w Wyszkowie. O dawnych tradycjach wielkanocnych Wyszkowa i okolic opowiedzieli uczniowie „Skłodowskiej”. Można było także skorzystać z bufetu przygotowanego przez uczniów z klasy II i III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod kierunkiem nauczycieli Eweliny Sieńkowskiej i Tomasza Salwina.
Z kolei chór szkolny składający się z uczniów ZS nr 1 z klas I LLb, II TK, II TG, I TC, III LOP,
II LOS oraz solistka Hanna Kłos zaprezentowali utwory takie jak „W moim ogródecku”, „Czerwone jabłuszko” czy „Czerwone jagody”. Młodzież została przygotowana przez Grażynę Bieniawską, a akompaniował Piotr Wyszyński. Z okazji spotkania odbyły się konkursy o tematyce wielkanocnej dla uczniów szkół podstawowych oraz konkurs dla uczniów ZS nr 1 na najpiękniej nakryty stół wielkanocny. Jury w składzie Małgorzata Bajowska, Beata Kwiatkowska i Małgorzata Maciejewska oceniło kartki, stroiki oraz palmy wielkanocne. Nagrody i dyplomy ufundowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczyli radna Sejmiku Mazowieckiego Joanna Bala, wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał oraz dyrektor ZS Nr 1 Marian Popławski.
Lista laureatów konkursów pod artykułem na str. internetowej www.kurier-w.pl:

Wydarzenie było bardzo klimatyczne i niezwykle trafione, wprowadzające społeczność szkół w atmosferę zbliżających się Świat Wielkanocnych i uczące młodzież jak ważne jest utrzymywanie naszych polskich tradycji. Za to należy podziękować dyrektorowi Marianowi Popławskiemu i pedagogom ZS nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie i innych szkół oraz zaangażowanym w utrzymaniu tego pięknego wydarzenia przez 38 lat. Jedynym mankamentem wydaje się jednak brak zainteresowania i udziału wyszkowskich samorządowców na czele z burmistrzem Grzegorzem Nowosielskim.
/Janina Czerwińska/

443 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Spotkanie Prawa i Sprawiedliwości powiatu wyszkowskiego z okazji Świąt Wielkanocnych

Okres Świąt Wielkanocnych jest okazją do wielu działań i spotkańw trakcie, których potwierdzamy swoją wiarę oraz dzielimy się radością ze...

Zamknij