ggg ggg ggg ggg ggg

Święto ziemi i święto rolników… – dożynki 2016

28 sierpnia 2016 r. obchodziliśmy doroczne święto plonów – dożynki. W tym roku Powiatowo – Gminne uroczystości odbyły się w gminie Rząśnik.

 

DSCF7957

 

Organizatorem dorocznych dożynek był starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski oraz wójt gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski. Delegacje wieńcowe ze wszystkich gmin powiatu wyszkowskiego przybyły przed Urząd Gminy w Rząśniku i korowodem udały się na Mszę Świętą dziękczynną w kościele pw. N.M.P. Matki Kościoła. Oprawę muzyczną Mszy oraz korowodu zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie kierowana przez kapelmistrza Franciszka Józefa Bieganowskiego. Po Mszy korowód prowadzony przez orkiestrę udał się na pobliski plac targowy, gdzie została ustawiona scena, a wokół znalazły miejsce liczne stoiska oraz ,,dmuchańce” i karuzele dla najmłodszych. Pod sceną zostały ustawione wieńce dożynkowe z gmin: Rząśnik, Brańszczyk, Długosiodło, Somianka, Zabrodzie oraz z sołectw gminy Rząśnik: Bielino, Dąbrowa, Gołystok, Nowa Wieś, Rząśnik, Wielątki i Ochudno – stoisko promocyjne. Całość uroczystości poprowadził Stanisław Jaskóła – aktor i gawędziarz. Z ramienia starostwa wyszkowskiego nad imprezą czuwała dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu Maria Gajewska.
Po krótkim koncercie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, zebranych powitali organizatorzy, a następnie odebrali symboliczny dożynkowy chleb z rąk starostów dożynkowych tj. Andrzeja Sośnickiego – gospodarza i sołtysa ze wsi Dąbrowa oraz Hanny Dobrzyńskiej gospodarującej wraz z mężem we wsi Nowe Wielątki.
„Oto trud naszej ziemi z tegorocznego zboża, dzielcie nim sprawiedliwie” – zwracają się starostowie dożynkowi, a samorządowcy odpowiadają: „Przyrzekamy i obiecujemy dzielić go sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło”.
Starosta wraz z wójtami gmin oraz przewodniczącym Rady Powiatu Jackiem Bachańskim podzielili się tym chlebem z zebranymi na placu gośćmi i mieszkańcami. Po powrocie na scenę gospodarze dożynek przywitali zebranych, w tym szczególnie przybyłych gości: europosła Jarosława Kalinowskiego, radnych Sejmiku Wojewódzkiego Cecylię Domżała i Mirosława Augustyniaka, Tadeusza Berk – kierownika Mazowieckiej Izby Rolniczej Oddział w Ostrołęce, Grzegorza Gołębiewskiego – przewodniczącego Izb Rolniczych, Joannę Balę – dyrektora KRUS w Warszawie, Renatę Rębałę – kierownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ks. dziekana proboszcza parafii oraz przybyłych duchownych oraz wójtów: Mieczysława Pękula (Brańszczyk), Andrzeja Żołyńskiego (Somianka) wraz z z-cą Agnieszką Salwin, Tadeusza Michalika (Zabrodzie), z-cę wójta Długosiodła Ewę Karczewską i Pawła Abramczyka z-cę wójta Rząśnika.
„Od Starostów Dożynek Powiatowych otrzymaliśmy bochen chleba, upieczony z ziarna, które dojrzewało na tej ziemi, jako wynik współdziałania Stwórcy i rolnika. Dziękujemy za ten wymowny dar rolnikom, za siew i całoroczny trud, szczególnie w tym roku za niełatwe żniwowanie. Dzisiejsze Święto Plonów, Dożynki Powiatowe to piękny obrzęd, to święto ziemi i święto Rolników, mieszkańców wsi, którzy na tej ziemi pracują, ale też i tych, którzy na rzecz rolników pracują, dostawców, przedsiębiorców rolnych, handlowców, tych, którzy zagospodarowują produkty rolne. Świętujmy, cieszmy się z naszych osiągnięć, ale też i rozmawiajmy o trudnościach, o opłacalności produkcji, o cenach, o możliwości rozwoju gospodarstw, o perspektywie naszego rolnictwa i rozwoju wsi. Niech te nasze spotkanie w Rząśniku wielu środowisk będzie impulsem, początkiem wprowadzenia nowych praktyk, aby lepiej zagospodarować naszą ziemię i jej plony.” – zwracał się do zebranych starosta Bogdan Pągowski. W kilkunastu zdaniach przedstawił działania i osiągnięcia powiatu wyszkowskiego. Życzenia złożyli oraz podzielili się przemyśleniami na temat rolnictwa i pracy rolników, wsi polskiej, goście dożynek – europoseł Jarosław Kalinowski oraz radni Sejmiku Mazowieckiego.
Obchody były okazją do wręczenia odznaczeń branżowych. Odznakę honorową „Zasłużony Dla Rolnictwa” nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela otrzymali: Gmina Długosiodło – Karol Kania,
Gmina Brańszczyk: Mirosław Buźniak, Bogumiła Osowiecka, Gmina Somianka: Stanisław Rzemek, Jan Rakowski, Gmina Rząśnik: Piotr Leszczyński, Gmina Wyszków: Bożena Melion, Irena Jabłecka, Gmina Zabrodzie: Daniel Pieńczuk, Leszek Ruszczak.
Są to rolnicy, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarstwie, jak i postawą społeczną, a także swoją wiedzą i zaangażowaniem przyczyniają się do podniesienia poziomu gospodarstw rolnych w powiecie wyszkowskim.
Swoje nagrody i wyróżniania tradycyjnie przyznała także Firma P.P.H.U. „Mleks”, a wręczył je prezes Jerzy Księżak. Firma działa na rynku od 2000 r. , skupujemy mleko od blisko 4tys. rolników na terenie 14 powiatów i ponad 60 gmin. Rocznie jest to ponad 150 litrów mleka dla lidera polskiego sektora mleczarskiego SM Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem. Ponadto firma Mleks prowadzi firmowe sklepy w Wyszkowie, Pułtusku, Ostrowi Mazowieckiej, Warszawie.
Za najlepszych producentów mleka uznano następujących rolników:
– Podlasiński Witold
– Wola Ostaszewska,
– Kosek Waldemar -Winnica,
– Nowicki Andrzej – Czarnia,
– Strzeszewski Radosław – Dobki Stare,
– Kubajewski Andrzej – Świercze,
– Karczewski Szymon – Strupiechów,
– Borczon Krzysztof – Wólka Brzezińska,
– Suchta Bogdan – Janowo,
– Roguski Zenon – Zalesie,
– Napiórkowski Jacek
– Pruszki,
– Suchta Wiesław – Janowo,
– Kołodziejski Marcin – Malechy,
– Tyszka Dariusz – Podbielko,
– Załęski Grzegorz- Pomaski Małe,
– Głuchowski Sławomir – Zawady,
– Gumkowski Grzegorz – Jelonki,
– Miączyńska Wiesława – Kownaty Borowe,
– Rembelska Wanda – Wola Rasztowska,
– Zawadzki Paweł – Paulinowo,
– Krajczynski Wojciech – Słończewo,
– Wiśniewski Stanisław – Zalesie Poczynki,
– Sot Sylwester – Zastawie,
– Mościcki Wojciech – Mościska,
– Sadoch Maciej – Łaziska,
– Kiepas Krzysztof – Anielin,
– Szabłowski Grzegorz – Szabły Młode,
– Wilski Krzysztof – Popowo Północ,
– Sadowski Daniel – Pęchratka Polska,
– Łada Sylewster – Dudowizna,
– Decewicz Danuta – Leszczydół Działki.
Podobnie wyróżnieni zostali rolnicy przez Okręgowa Spółdzielnię Mleczarską Grodzisk Mazowiecki. W tej części uroczystości starosta wyszkowski i wójt Rząśnika wręczyli również nagrody i dyplomy za wieńce dożynkowe. Został rozstrzygnięty konkurs dot. bezpieczeństwa w pracy na rzecz rolnictwa, zorganizowany przez KRUS, który wygrali: I miejsce – Marek Machnowski, II miejsce – Anna Nowotka, III miejsce – Marek Ciemerych.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego – Ostrołęka przygotował konkurs wiedzy o przepisach, bezpieczeństwo w ruchu drogowym i ku uciesze uczestników oprócz nagrody głównej – roweru, który wygrał Tomasz Ciach (na zdjęciu) rozlosowano kilkadziesiąt drobnych nagród rzeczowych.
Po części oficjalnej zaproszono zebranych na część artystyczną. Na scenie w przeuroczym wydaniu zaprezentowali się uczniowie SP w Rząśniku, wykonując z wdziękiem: Taniec Aniołów i Taniec Kwiatów. Kolejni wykonawcy tym razem seniorzy z Klubu Srebrnego Wieku z Rząśnika tworzący zespół śpiewaczy Kurpie Puszczy Białej, nie tylko z werwą zaśpiewali, ale też i zatańczyli. Do wspólnego śpiewania starych przebojów przedwojennej Warszawy zaprosiła Kapela z Targówka. Z kolei zespół Chrząszcze przeniósł publiczność w rytmy i przeboje z lat 60. zespołów Beatles i innych. Wieczór w Rząśniku zdominowały występy zespołu Faktor i zespołu Efekt.
Każdy mógł dla siebie znaleźć coś, co lubi i przy czym dobrze się bawił.
/Janina Czerwińska/

 

Galeria Zdjęć

3 776 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dożynki Gminno– Parafialne w Starych Lipkach

28 sierpnia w Starych Lipkach (gm. Stoczek) odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne, podczas których miało miejsce nadanie i poświęcenie sztandaru OSP...

Zamknij