ggg
ggg

Odszedł kpt. Józef Lemański – Honorowy Obywatel Gminy Wieliszew

Z przykrością zawiadamiamy, że w ubiegły czwartek, 25 stycznia zmarł Honorowy Obywatel Gminy Wieliszew – kapitan w stanie spoczynku Józef Lemański, były Żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego, członek Szarych Szeregów przy dowództwie 3 kompanii AK – Chotomów.

Ś.P. kpt. w st. spocz. Józef Lemański (ps. „Grusza – Kajtuś”), urodził się 15 marca 1929 roku. Był synem legionisty i zesłańca syberyjskiego z 1918 r. Patriotyczne wychowanie sprawiło, że Pan Józef Lemański już jako dziesięcioletni chłopiec wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. Trzy lata później, mimo ogromnego zagrożenia, wstąpił do Szarych Szeregów przy dowództwie 3 kompanii AK – Chotomów. Uczestniczył w akcjach sabotażowych, głównie na szlaku kolejowym. 1 sierpnia 1944 r. został przydzielony do pomocy sanitarnej przy szpitalu polowym 3 komp. AK-Chotomów. Po upadku powstania ukrywał się wraz z rodziną na terenie Kampinosu, do zniszczonego Chotomowa powrócił dopiero w styczniu 1945 r.

Od 1993 r. piastował społeczną funkcję Prezesa Koła Kombatantów w Chotomowie.

Jako społecznik i członek Ochotniczej Straży Pożarnej, organizował powojenną odbudowę strażnicy. Za swe zasługi dla pożarnictwa, został odznaczony m.in. Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych R.P.

Za swój wysiłek i zaangażowanie, Pan kpt. w st. spocz. Józef Lemański otrzymał liczne odznaczenia w tym: Medal Kustosza Tradycji Chwały i Sławy Oręża Polskiego, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Powstańczy, Medal „Pro-Patria”, odznakę Za wybitne Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

W 2013 r. uhonorowany został tytułem Honorowego Obywatela Gminy Wieliszew, a w 2017 roku został także Honorowym Obywatelem Gminy Jabłonna.

Niech spoczywa w pokoju.

/opr. rl, źródło: UG Wieliszew/

1 337 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Blisko milion złotych unijnego wsparcia na przebudowę targowiska w Radzyminie!

Gmina Radzymin otrzyma blisko milion złotych unijnego dofinansowania w ramach PROW 2014-2020, na przebudowę targowiska miejskiego przy ul. Ogrodowej. Uroczyste...

Zamknij