ggg ggg

NORWID zagościł w Łochowie na stałe

W Łochowie w dniach 26-27.11.2021 spektakularnym sukcesem zakończyły się powiatowe i gminne obchody 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida.

Uroczystym zwieńczeniem X Festiwalu Łochowska Jesień „Przystanek Norwid” był Koncert Artysty Piwnicy Pod Baranami, poety, wokalisty, pianisty, aranżera, kompozytora Grzegorz Turnaua, Laureata Fryderyków i Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu, Odznaczonego Gloria Artis, Złotym Krzyżem Zasługi. Cofnijmy na chwilę czas… Anno Domini 2021 Senat Rzeczypospolitej Polskiej powołuje Uchwałę dotyczącą Obchodów 200-ej Rocznicy Urodzin Cypriana Norwida. Powiaty: Wołomiński, Wyszkowski, Węgrowski oraz Gminy: Wyszków, Łochów, Strachówka, Zabrodzie i Dąbrówka postanawiają razem uczcić Rocznicę organizacją przedsięwzięć poświęconych Norwidowi urodzonemu w majątku Laskowo-Głuchy. Lata młodzieńcze spędzał Poeta w okolicznych dworkach i pałacach. W Łochowie mieszkała siostra Babki i tutaj bywał na uroczystościach rodzinnych, wakacjach. W ramach Obchodów Rocznicy Urodzin jednego z Najwybitniejszych z Polskich Poetów epoki Romantyzmu, MiGOK w Łochowie, Gmina Łochów i Powiat Węgrowski, podjęli inicjatywy o charakterze kulturalnym i społecznym m.in. było to: odsłonięcie pomnika Poety w Parku Dębinka autorstwa artystki sztuk pięknych Iwony Jurkiewicz. Odsłonięcie popiersia wspólnie z artystką dokonali pomysłodawca i dyrektor MiGOK w Łochowie Artur Lis, dyrektor Muzeum Norwida Jacenty Matysiak, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski z radnymi i mieszkańcami, Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, Przedstawiciel Nadleśnictwa Łochów Jerzy Derlicki. Podczas festiwalu odbyły się 2 konkursy literackie: Ogólnopolski, na który zgłosiło się ponad 150 poetów z całej Polski oraz konkurs UTW działających na Mazowszu. Ponadto odbył się konkurs recytatorski dla szkół średnich z Mazowsza poświęconych twórczości Norwida. Jury w składzie: Grzegorz Mrówczyński – aktor i reżyser teatralny, dr hab. Karol Samsel – Instytut Literatury Polskiej UW w Warszawie, dr hab. prof. Tomasz Korpysz – Instytut Językoznawstwa UKSW, przyznało następujące miejsca:

Mazowiecki Konkurs Recytatorski dla Młodzieży – kategoria I
I miejsce – Inka Lis (ZSP w Łochowie);
II miejsce – Franciszek Mikulski (ZSP w Łochowie);
III miejsce – Aleksandra Szewczyk (ZSP w Łochowie)/ Magda Żukowska (ZSP w Łochowie). Wyróżnienia – Kinga Rydzewska (ZSP w Łochowie)/ Amelia Sitkowska (I LO Wyszków).

I Mazowiecki Konkurs Literacki dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku- kategoria II
I miejsce Wiesław Lachiewicz z UTW przy Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie;
II miejsce Irena Filipczuk oraz Teresa Młynik z Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku;
III miejsce Stanisław Florczak z Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wyróżnienia: Wanda Suchenek oraz Mariola Nadaj z Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Ogólnopolski Konkurs Literacki – kategoria III
Trzy równorzędne zwycięstwa za wszystkie nadesłane wiersze: dla Izabeli Zubko z Brunar, Renaty Diaków z Nowogrodu Bobrzańskiego, Piotra Zemanka z Bielsko- Białej.
W ramach festiwalu odbyły się prelekcje i wystawy, m.in. ,,Poeta wielkiego serio i drobnego buffo’’, którą wygłosił dr hab. Tomasz Korpysz, ,,Teatr przyszłości-Norwid’’ reżysera teatralnego Grzegorza Mrówczyńskiego. Spotkaniu muzyczno-poetyckim Doroty Osińskiej i Grzegorza Mrówczyńskiego ,,Fortepian Norwida’’ towarzyszyły wykłady wygłoszone przez dr Adama Cedro i prof. Andrzeja Fabianowskiego oraz ,,Cyprian Norwid Wierny Portret’’ przez dr Adama Cedro. Uczestnicy mogli obejrzeli również trzy wystawy: ,,Malarski Norwid’’ oraz ,,Żar Słowa i Treści Rozsądek’’ z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz „Norwid ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego”, na którym ukazano widzom nieznany portret C. Norwida, który został zaprezentowany jedyny raz w 1923 r. Po wystawie w sali kolumnowej Pałacu Łochów w nowoczesnej części zwanej Folwarkiem, Grzegorz Turnau (poeta, aranżer, kompozytor) wyczarował przed nami nastroje krakowskiej la Bohema w utworach: „A na”, „Cicho sza”, jak i mniej znanych, wychwalających XIX wieczne stulecie. Zabawiał galicyjskim poczuciem humoru i dystansem do pandemicznej rzeczywistości, w której przyszło żyć. Świetny zespół muzyczny podkreślał charakter granych utworów stylem gry jazzowym, barokowym, „piwnicznym” w zależności od wykonywanego repertuaru. Koncert trwający 1,5 godziny zakończyło wspólne muzykowanie – śpiewaliśmy razem z Artystą ,gwizdaliśmy na sprawy, na które nie mamy wpływu a bolą, dokuczają, uwierają w życiu. Taką receptą na smutki i niedogodności podzielił się z nami ten wybitny krakowski Artysta. W lepszych pogodniejszych nastrojach wróciliśmy do swoich domów, obowiązków i szarej rzeczywistości, ale o tym „Cicho sza” a zagwizdać zawsze po cichu można. Chciałoby się, żeby Koncerty w Pałacu były częściej, a z Artystami , którzy jeszcze chcą dzielić się sobą, swoim talentem z widzami jak najczęściej. Piękny muzyczny wieczór przeżyty w Pałacu Łochów na długo pozostanie w pamięci widzów. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

/Katarzyna Kownacka,
foto. Krzysztof Prochacki, KW/

1 539 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Św. Mikołaj w Równem”

W przeddzień Mikołajek, 5 grudnia na placu przed remizą OSP Równe, odbyło się uroczyste podsumowanie akcji „Zbieramy nakrętki plastikowe”. Wśród...

Zamknij