ggg ggg ggg ggg ggg

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Św. Jana Pawła II w Radzyminie otwarte dla zwiedzających!

W ubiegłą niedzielę, 23 maja w obecności rekonstruktorów, pasjonatów i badaczy historii m.in. ze Stowarzyszenia „Wizna 1939” oraz młodzieży szkolnej, odbyło się otwarcie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Św. Jana Pawła II w Radzyminie!

Nowo otwarte Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Św. Jana Pawła II, to pierwsza placówka muzealna na terenie Miasta Cudu nad Wisłą. Mieści się na terenie Sanktuarium Św. Jana Pawła II na polach Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie.
Muzeum zorganizowano w obszernym pomieszczeniu budynku parafialnego, które przed wybudowaniem kościoła pełniło funkcję kaplicy. Przeniesiono tu zbiory, które wcześniej zgromadzone były w dwóch izbach pamięci, poświęconych św. Janowi Pawłowi II oraz Bitwie Warszawskiej 1920 roku.
– Przenieśliśmy Izbę Pamięci Jana Pawła II oraz Bitwy Warszawskiej do nowej, większej przestrzeni. Chcemy przybliżać młodemu pokoleniu postać Papieża – Polaka, a jednocześnie pogłębiać wiedzę historyczną na temat Bitwy Warszawskiej 1920 roku osób pielgrzymujących do naszego sanktuarium, które powstaje jako wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą – wyjaśnia ks. Krzysztof Ziółkowski, proboszcz parafii p.w. św. Jana Pawła II w Radzyminie.
– Jak wiemy, historia Jana Pawła II bardzo mocno wiąże się z historią roku 1920, a co za tym idzie z historią Radzymina. 13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II nawiedził nekropolię radzymińską, gdzie spoczywają bohaterowie polegli w 1920 r., modlił się na ich grobach i przypominał wiele razy, że jego historia osobista związana jest z 1920 rokiem, że dzięki temu zwycięstwu mógł potem wychowywać się w wolnej Polsce. Mało tego, w roku nawiedzenia cmentarza radzymińskiego Jan Paweł II często wracał do tego wydarzenia, co świadczyło, że zapadło ono bardzo głęboko w jego pamięci. Na audiencji generalnej 1 grudnia 1999 r. powiedział, że jego pragnieniem było odwiedzić Radzymin i to pragnienie się spełniło. To były znamienne słowa – podkreśla ks. Krzysztof Ziółkowski.
Ubiegłoniedzielne otwarcie muzeum zbiegło się w czasie z uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Kilka dni wcześniej, we wtorek 18 maja minęła 101. rocznica urodzin Papieża-Polaka (którą w radzymińskim sanktuarium uczczono nie tylko modlitwą, ale też pięknym koncertem kwartetu akordeonowego).
Otwarcie muzeum, które niejako wpisało się w obchody
101. rocznicy urodzin Karola Wojtyły spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony parafian, mieszkańców Radzymina i szeroko pojętych okolic. Najbardziej jednak cieszy fakt, że wśród zwiedzających było wiele rodzin z dziećmi, a także młodzież szkolna – uczniowie radzymińskich szkół oraz I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie.
Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, zwiedzanie muzeum odbywało się w mniejszych grupach, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Od godziny 8:00, po każdej Mszy Św. zwiedzających oprowadzali po muzeum przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych w umundurowaniu z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Odbywały się prelekcje, prezentacje żołnierskiego wyposażenia, była nawet możliwość postrzelania z broni, jakiej używano w trakcie Bitwy Warszawskiej.
Nie lada gratką dla pasjonatów historii okazała się możliwość spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia „Wizna 1939” na czele z prezesem Dariuszem Szymanowskim i wiceprezesem Marcinem Sochoniem. Obecność tak doświadczonych badaczy, słynących z wielu spektakularnych odkryć, a przy tym znanych z programu TVP „Było… nie minęło”, podkreśliła wyjątkowy charakter chwili. Zwiadowcy historii przekazali bowiem do nowo otwartego muzeum 12 łusek od nabojów karabinowych, znalezionych tydzień wcześniej, podczas poszukiwań pod Wólką Radzymińską w miejscu, gdzie w nocy z 14/15 VIII 1920 r. stoczyli swój legendarny bój żołnierze 28 Pułku Strzelców Kaniowskich pod dowództwem kpt. Stefana Pogonowskiego. (Miejmy nadzieję, że te cenne artefakty z okresu Bitwy Warszawskiej 1920 r. będą zaczynem dalszej, dobrej współpracy Stowarzyszenia „Wizna 1939” z radzymińskim muzeum).
Tego dnia, przedstawiciele Stowarzyszenia nie tylko opowiadali o poszukiwaniach w miejscu bohaterskiej śmierci kpt. Pogonowskiego, ale także przybliżyli szczegóły poszukiwań i ekshumacji ułana z Radzymina z 1920 r. w Gutach-Bujno oraz zaapelowali do radzyminiaków o pomoc w odnalezieniu żyjących współcześnie krewnych poległego. Sami również z zainteresowaniem wsłuchiwali się w opowieści mieszkańców, notując co ciekawsze wątki związane z historią lokalną, celem ich ewentualnego zbadania w przyszłości.
Zwiedzający mogli też podziwiać i nabyć prace znanego regionalisty Piotra Karszni – okolicznościowe grafiki związane z Matką Bożą Łaskawą i Cudem nad Wisłą.
(O Panu Piotrze można powiedzieć, że jest artystą plastykiem – jednak ze względu na to w jaki sposób realizuje swój talent, należy powiedzieć, że jest kronikarzem historii).
Ponadto, istniała możliwość zakupienia publikacji historycznych z autografami autorów na stoisku Stowarzyszenia „Wizna 1939”, a także przy stoliku pisarki p. Ewy J.P. Storożyńskiej – autorki głośnej książki „Matka Boża Łaskawa, a Cud nad Wisłą 1920 r.” (nagrodzonej nagrodą KLIO im. prof. J. Skowronka). Stoisko z książkami i pamiątkami przygotowali też Rycerze św. Jana Pawła II.
Zainteresowanie z jakim przyjęto otwarcie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Św. Jana Pawła II w Radzyminie oraz atmosfera towarzysząca temu wydarzeniu uświadamia, jak bardzo brakowało tego typu miejsca w naszym mieście.
– Cieszymy się i dziękujemy Państwu za obecność. Z Bożą pomocą staramy się rozwijać powstające Sanktuarium św. Jana Pawła II, ale mamy świadomość, że bez Waszego wsparcia wiele byśmy nie zrobili. Dlatego prosimy Wszystkich ludzi dobrej woli o modlitwę i wsparcie finansowe na dalsze prace w parafii oraz w powstającym muzeum, a także o przekazywanie pamiątek, które pomogą rozwinąć prezentowaną ekspozycję – zachęcał ksiądz kustosz Krzysztof Ziółkowski zapraszając na kolejne takie spotkanie w muzeum, które odbędzie się w niedzielę, 13 czerwca. Jak zapowiedział, atrakcji będzie jeszcze więcej!
(Wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem muzeum w inne dni zachęcamy do kontaktu pod nr tel. 883 132 883 oraz do odwiedzenia stron internetowych sanktuarium: www.jp2.waw.pl;
FB/Sanktuarium św. Jana Pawła II
w Radzyminie – Nasz Papież).
Serdecznie zapraszamy, spotkajmy się i wspierajmy muzeum w Radzyminie!

/R. S. Lewandowski;
foto: G. Jeleń/

2 026 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Adaptacja pomieszczenia stołówki szkolnej na potrzeby kuchni ZPO w m. Poręba

Wykonawca zadania: ANTAŁEK Konrad Dudziec, ul. Dulczewskiego 14, 07-440 Goworowo, za kwotę brutto: 230 000,00 zł Termin realizacji: 29.06.2021r. Przedmiot...

Zamknij