ggg ggg ggg ggg ggg

MotoCud 2019 – MOTOCYKLIŚCI W HOŁDZIE BOHATEROM 1920 r.

15 sierpnia 2019 r. odbył się XVIII Międzynarodowy Zlot Motocyklowy MotoCud Radzymin 1920. Zgodnie w wieloletnią tradycją do Radzymina – Miasta Cudu nad Wisłą, zjechała liczna Brać Motocyklowa z kraju i zza granicy, którą połączyła idea wspólnego uczczenia zwycięstwa nad bolszewikami i oddania hołdu bohaterskim Obrońcom Ojczyzny i Europy z 1920 roku.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, uczestnicy XVIII MotoCudu, kontynuując wywodzący się ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie ogólnopolski program „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, zainaugurowali zlot posadzeniem kolejnego, dziesiątego już Dębu Pamięci w Alei Dębów Katyńskich przy radzymińskim Cmentarzu Poległych.
Tym razem do żywych został powołany mjr Jan Jędrzejowski (1888 – 1940), żołnierz „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera, biorący udział w działaniach zbrojnych przeciwko bolszewikom na froncie ukraińskim, a podczas Bitwy Warszawskiej 1920 r. żołnierz 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, wchodzącego w skład tzw. Grupy Uderzeniowej J. Piłsudskiego, która wykonywała manewr oskrzydlający znad Wieprza.
Po zakończeniu wojny Jan Jędrzejowski, jako porucznik piechoty powrócił na stałe do Siedleczki, niewielkiej miejscowości koło Kańczugi na Podkarpaciu.
Przy pomocy mieszkańców Siedleczki rozpoczął budowę nowej szkoły, którą ukończył w 1924 r. Dzięki jego pracy i zaangażowaniu szkoła została przemianowana na 7-klasową szkołę powszechną. Jan Jędrzejowski został bestialsko zamordowany wiosną 1940 r. w Charkowie przez sowieckich oprawców z NKWD.
W uroczystości posadzenia Dębu Pamięci wzięła udział najbliższa rodzina bohatera, m.in.: wnuk Krzysztof Jędrzejowski wraz z synem Grzegorzem oraz praprawnuczek Jaś Jędrzejowski (który urodził się tego samego dnia co bohaterski prapradziadek). Ceremonię zaszczycili swoją obecnością także: p. Maria Fudali – b. dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana i Marii Jędrzejowskich w Siedleczce oraz p. Elżbieta Jeleń – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Cezary Wnuk wraz z członkiem Zarządu Powiatu Pawłem Dąbrowskim, wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Piotr Rembelski, radny – motocyklista Zbigniew Jabłoński oraz prezes Środowiska AK „Rajski Ptak” Mirosław Widlicki.
Wraz z posadzeniem Dębu mjra Jędrzejowskiego odsłonięto również pamiątkową tablicę, ufundowaną przez MotoCud z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości, zadedykowaną radzymińskim uczestnikom konspiracji niepodległościowej, którzy w latach 1914-1918 walczyli o Wolną Ojczyznę w strukturach Polskiej Organizacji Wojskowej. Ceremonii towarzyszyła prelekcja historyka Grzegorza Jelenia, zaś aktu poświęcenia Dębu i Tablicy Pamiątkowej dokonał kapelan MotoCudu ks. Jarosław Wyszomierski.
W trakcie uroczystości, delegaci MotoCudu na czele z Komandorem Zlotu Witoldem Michalczykiem i Barbarą Lau wręczyli Ikonę Matki Boskiej Katyńskiej wnukowi mjra Jędrzejowskiego – panu Krzysztofowi Jędrzejowskiemu. Kolejną Ikonę, przyznaną jako Nagrodę Zlotu MotoCud otrzymał p. Ireneusz Piasta – człowiek od wielu lat aktywnie zaangażowany w organizację kolejnych edycji Zlotu. Ponadto wręczone
zostały okolicznościowe podziękowania dla osób i instytucji, które wsparły tegoroczną edycję MotoCudu (wyróżniono m.in. współorganizatorów: Tłuszczańskie Stowarzyszenie Motór, Burmistrza Radzymina i Starostwo Powiatowe w Wołominie). Uroczystość patriotyczną zakończyło złożenie wieńców na mogile policjantów powiatu radzymińskiego, poległych na służbie.
Następnie uczestnicy Zlotu udali się w trasę przez: Wolę Rasztowską, Postoliska do Tłuszcza, gdzie zostali serdecznie przywitani przez burmistrza Tłuszcza Pawła Bednarczyka. Tu, uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali prelekcji historycznej, wygłoszonej przez pana Grzegorza Ołdaka. Podczas postoju wszyscy posilili się pyszną grochówką przygotowaną przez niezawodną firmę CaterMark. Posileni strawą i bogatsi o wiedzę nt. dziejów ziemi tłuszczańskiej i walk 1920 r. motocykliści wyruszyli w trasę do Radzymina. Powrót odbywał się przez: Ostrówek, Klembów i Kraszew.
Ostatnim punktem Zlotu była nie lada atrakcja – pokaz stuntu na maszynach Harley-Davidson w wykonaniu Macieja DOP Bieleckiego. Niesamowite widowisko na radzymińskim rynku okraszone zostało efektami pirotechnicznymi. (Kto nie widział, niech żałuje).
Organizatorzy Zlotu MotoCud dziękują tak licznie przybyłym Motocyklistom za udział w Zlocie (zarejestrowało się ok. 800 uczestników). Ogromne podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia. Dziękujemy: Staroście Wołomińskiemu Adamowi Lubiakowi, Burmistrzowi Radzymina Krzysztofowi Chacińskiemu, Burmistrzowi Tłuszcza Pawłowi Bednarczykowi, Policji, Mirkowi Jusińskiemu, Piotrowi Michalskiemu i grupie ratowników medycznych za obstawę. Podziękowania dla Wojtka Wardakowskiego za obsługę techniczną. Dziękujemy bardzo Wszystkim, którzy w najmniejszym stopniu przyczynili się do zorganizowania XVIII MotoCudu, a nie zostali wymienieni.
Już dziś gorąco zapraszamy na 100. rocznicę Cudu nad Wisłą i XIX Zlot MotoCud!!!
LwG!

/opr. B.L., R.L.,
foto: G. Jeleń, org./

2 605 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zalasek lepszy od Marety

W minioną niedzielę, 1 września odbył się mecz towarzyski pomiędzy dwoma najlepszymi zespołami Turnieju Siatkówki Plażowej o Puchar Forum Mieszkańców...

Zamknij