ggg ggg ggg ggg

Melodie Bożych Trąb

W ramach Festiwalu Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb”, Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie zorganizował dla mieszkańców Łochowa i okolic Koncert Adwentowy.

Patronatem Honorowym wydarzenie objęło: Starosta Powiatowy Węgrowa – Ewa Besztak, Burmistrz Łochowa – Robert Gołaszewski, Dyrektor Stowarzyszenia – Lokalna Grupa Działania LGD ”Bądźmy Razem” – Jadwiga Snopkiewicz. Patronat Medialny objęła: Gazeta Łochowska, Kurier W, Tygodnik Siedlecki, Głos Węgrowa i okolic. Co roku MiGOK w Łochowie organizuje Konkurs gry na Ligawkach, lecz w tym roku ze względu na obostrzenia Konkurs się nie odbył. Ważnym aspektem dla tego okresu było podtrzymanie tradycji gry na ligawkach, długich drewnianych trąbach, których dźwięk obwieszcza początek przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Dlatego też zaprosiliśmy pana Andrzeja Klejzerowicza słynnego Legacza z Ciechanowca by „zadął w róg”. Dzięki temu możemy przekazywać i utrwalać wartości kultury ludowej jakimi są prezentacje tradycyjnych melodii, co powoduje swoją wyjątkowość podczas nielicznych imprez kulturalnych w naszym kraju. Gra na Ligawach pielęgnuje i podtrzymuje tradycje polskiego ludu i polskiego chrześcijaństwa. Odbyły się dwa wspomniane Koncerty Adwentowe, na które zaprosiliśmy wspaniałych wykonawców. Zaśpiewała dla nas Beata Oleszek członkini ludowego zespołu „Jarzębina” z miejscowości Kocudza w woj. Lubelskim. Beata śpiewa pieśni obrzędowe i powszechne. Źródłem repertuaru jest tradycja Ludowa oparta głównie na przekazach rodzinnych, a także śpiewnikach nabożnych m.in. kolędy, pieśni adwentowe, wielkanocne i wielkopostne. Beata śpiewa w gwarze kocudzkiej. Odznaczona „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zagrał także Witold Broda skrzypek, lirnik i lider Kapeli Brodów. Na repertuar Kapeli składają utwory świeckie i religijne z obszaru I Rzeczypospolitej pochodząca ze zbioru Oskara Kolberga, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL i zbiorów własnych. W swoich wykonaniach zachowuje on oryginalne maniery wykonawcze oraz w przypadku muzyki religijnej właściwy jej tematyce kontekst. Jest subiektywnym etnografem. Od 30 lat dokumentuje muzykę i obyczaje polskiej wsi. Prowadzi działalność koncertową, warsztatową i animacyjną. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku – prowadził na Rzeszowszczyźnie badania terenowe. Cyfrowe kopie dokumentacji tych badań znajdują się w Instytucie Sztuki PAN i Archiwum Muzyki Wiejskiej fundacji Muzyka Odnaleziona. Całość koncertu była transmitowana na żywo, dając możliwość wysłuchania osobom, które z różnych powodów nie mogły przyjść osobiście.

/red. A.Sęczyk/

1 379 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Świeć przykładem” w Łochowie

Statystyki policyjne wykazują dużą liczbę zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów po zapadnięciu zmroku. Korzystanie z elementów odblaskowych znacznie zwiększa...

Zamknij