ggg ggg ggg ggg ggg

Jesień z historią w Szkole Podstawowej nr 2 w Słupnie

Tegoroczna jesień w Szkole Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej w Słupnie przyniosła szereg ciekawych inicjatyw historycznych i patriotycznych, w realizację których zaangażowali się uczniowie zrzeszeni w szkolnych strukturach MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej.

W ramach szkolnych obchodów 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz powołania Polskiego Państwa Podziemnego w poniedziałek, 11 października br. odbył się uroczysty apel pod hasłem: „O kraju odrodzony! O kraju drogi nasz! Młodzieńczych serc miliony – to twoja wierna straż”.
Wierszem i pieśnią uczniowie zrzeszeni w X Placówce „Michalina” Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, przypomnieli zgromadzonym na sali gimnastycznej uczniom klas IV – VIII najważniejsze fakty z wojny obronnej Polski we wrześniu 1939 roku i działalności Polskiego Państwa Podziemnego, którego zbrojnym ramieniem była Armia Krajowa. (27 IX 1939 r. w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko okupantom: niemieckiemu i sowieckiemu. SZP – będąca zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego – została przekształcona później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową). Jak podkreślił w swojej historycznej prelekcji p. Grzegorz Jeleń, niemal od początku niemieckiej okupacji, konspiracja w Polsce przyjęła postać zorganizowanych i rozbudowanych struktur: wojskowych, administracyjnych i politycznych. Państwo podziemne było fenomenem na skalę światową – mimo okupacji działało sądownictwo, władze wykonawcze, szkolnictwo i organizacje pomocowe.
W barwnej opowieści nauczyciela nie zabrakło wątków, dotyczących naszej lokalnej historii. Postawą na baczność, minutą ciszy i wspólnym gremialnym zaśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” oddaliśmy hołd Obrońcom Ojczyzny z 1939 roku i Bohaterom polskiej konspiracji z lat 1939 – 1944.
Na zakończenie naszego apelu, głos zabrała Dyrektor Szkoły pani Barbara Moczulska, która dziękując za wspaniałą, żywą lekcję historii podkreśliła, jak ważna jest pamięć o minionych latach dla teraźniejszości i przyszłości naszego narodu oraz Ojczyzny. Bo naród, który zapomina o przeszłości niszczy podstawy narodowego bytu w przyszłości. (Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji apelu p. Annie Madoń i p. Karolowi Smulskiemu).
W sobotę, 9 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Biegu Rotmistrza Witolda Pileckiego w Markach, zorganizowanym dla upamiętnienia jednego z najodważniejszych żołnierzy II Wojny Światowej. (Naszymi reprezentantami byli: Mateusz Pisarek i Jan Karpiński z kl. VIII b oraz Oliwier Kusak z kl. V a).
Z kolei, w dniach od 11 – 18 listopada br. uczniowie SP nr 2 w Słupnie uczestniczyli w akcji „Nasza szkoła o Bohaterach pamięta” , której celem było odwiedzenie, uporządkowanie i zapalenie zniczy -ogni pamięci na grobach Bohaterów walczących o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny na przestrzeni ostatnich dwustu lat.
Warto na zakończenie dodać, że X Placówka „Michalina” MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej zorganizowała także szkolny konkurs historyczny „Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Polski”, będący naszym hołdem dla człowieka, który przeprowadził Polaków i Kościół przez trudne lata komunistycznego zniewolenia. Konkurs, który odbył się w dniach: od 8 – 10 listopada, adresowany był do uczniów klas V – VIII i składał się z 32 szczegółowych pytań dot. życia i działalności Prymasa Polski, wyniesionego w tym roku na ołtarze. (Więcej na temat konkursu już niebawem, gdy wręczone zostaną nagrody laureatom).

/X Placówka „Michalina” MKH
m. AK ZR/

825 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rozświetlenie choinki miejskiej!

W miniony poniedziałek, 6 grudnia o godz. 17:00 nastąpiło uroczyste rozświetlenie choinki w Parku Miejskim im. Szuberta w Ząbkach. W...

Zamknij