ggg ggg ggg ggg ggg

Długosiodło hucznie świętowało

W niedzielę, 22 sierpnia 2021 r. w Długosiodle z wielkim rozmachem świętowano Mazowieckie Dożynki Polskiego Stronnictwa Ludowego połączone z obchodami Dni Długosiodła oraz Mistrzostwami Mazowsza w Siatkówce Plażowej i Badmintonie.

Tradycyjnie, jak na dzień radosnego świętowania zbiorów przystało, Mazowieckie Dożynki Polskiego Stronnictwa Ludowego w Długosiodle rozpoczęła Msza Święta odprawiona w Kościele pod wezwaniem św. Rocha w Długosiodle w intencji rolników. Przybyły delegacje wieńcowe z całego Mazowsza i podczas nabożeństwa wieńce zostały poświęcone, a po modlitwie w barwnym korowodzie delegacje na czele z orkiestrą OSP z Nadarzyna przeszły ulicami Długosiodła na miejsce obchodów – parku przy Urzędzie Gminy. Tam gospodarze uroczystości, Adam Struzik – prezes PSL na Mazowszu i jednocześnie marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Stanisław Jastrzębski – prezes Zarządu Powiatowego PSL w Wyszkowie i wójt gminy Długosiodło przywitali zebranych. Odbył się znany wszystkim obrzęd dożynkowy, czyli przekazanie gospodarzom przez starostów dożynkowych Państwo Iwonę i Grzegorza Bułatowiczów z Nowej Pecyny, chleba. Tym chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów, podzielili się z uczestnikami dożynek.
Zostali przywitani goście, którzy przybyli na obchody: poseł Władysław Teofil Bartoszewski, poseł Mirosław Maliszewski, radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Mirosław Augustyniak i Konrad Wojnarowski, samorządowcy, przedstawiciele instytucji, organizacji, szkół, delegacje i druhowie OSP.
Wójt Stanisław Jastrzębski dziękował gościom za przybycie i pochylił się nad stanem gospodarstw w jego regionie oraz niską opłacalnością rolników gospodarujących na słabych glebach gospodarstw w gminie. Przytoczył również słowa Wincentego Witosa mówiące o potrzebie wspólnego budowania przez całe społeczeństwo. Podkreślał trud rolników i to jak wiele wysiłku trzeba, by ten dostatek i pomyślność zapewnić, i jak wiele energii, wytrwałości potrzeba, by poświęcić się pracy natury.TO CHYBA NIE TUTAJ W dniu dożynek wyczekiwanym przez rok symbolem rolniczego trudu jest chleb. Następnie odczytał fragment listu skierowanego przez prezesa PSL Władysława Kosiniaka – Kamysza do mieszkańców. Z kolei marszałek Adam Struzik podkreślał, że wspólne obchody zainicjowano z myślą, aby PSL podziękowało mieszkańcom wsi, rolnikom, przedsiębiorcom pracującym w środowisku wiejskim za ich trud, za to, że nas karmią, są gotowi na pracę w samorządach, organizacjach pozarządowych, ochotniczych strażach pożarnych i służbę drugiemu człowiekowi. Podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację dożynek, a także twórcom wieńców. Wspominał historię ruchu ludowego i powołanie przed 126 laty Stronnictwa Ludowego oraz wkład w życie i istnienie Polski ruchu ludowego w czasach II Rzeczypospolitej, walki z faszyzmem, czasach realnego socjalizmu, potem w okresie solidarności i utworzenia pierwszego rządu niekomunistycznego. Odniósł się do bieżących spraw politycznych np. planów na podział Mazowsza, które ocenił bardzo negatywnie.
Wybrano również i doceniono najpiękniejsze wieńce dożynkowe. 20 wieńców i koszy dożynkowych wystawiły delegacje z powiatów: ciechanowskiego, grodziskiego, grójeckiego, ostrołęckiego, piaseczyńskiego, płońskiego, pruszkowskiego, radomskiego, węgrowskiego, wołomińskiego i wyszkowskiego.
I miejsce zajęło Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Międzylesie PSL Węgrów,
II miejsce Stowarzyszenie Seniorów „Kontrast” z Pionek,
III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Jaworowej gmina Raszyn.
Ponadto podziękowania otrzymali m.in. twórcy wieńców reprezentujących gminę Długosiodło: sołectwa Małaszek, Zalas, Znamiączki, a także kluby seniora „Jutrzenka”, „Bosewskie Starszaki”, „Strażnicy Tradycji” w Chrzczance Włościańskiej i „Zosieńka” w Sieczychach oraz grupy „Nasza Struga” i samopomocowa „SuperMama”.
Uroczystości były również okazją do wręczenia odznaczenia PSL – ,,Złotej Koniczynki” zasłużonym działaczom, które odebrali: Jacek Bachański, Jacek Biliński, Marek Bloch, Jakub Gwoździk, Tomasz Kaczyński, Łukasz Lewandowski, Jan Modzelewski, Jakub Podleś, Krzysztof Rogowski, Iwona Szwejkowska i Jolanta Teklińska. Natomiast medalem ,,Witosa” za Zasługi dla Ruchu Ludowego zostali odznaczeni: Jan Banach, Stanisław Bąkowski, Józef Dumała, Stanisława Dziurzyńska, Maria Jachimowicz, Stanisław Jastrzębski, Ewa Karczewska, Stanisław Nowicki, Aleksandra Rydzewska, Aniela Sitek, Jacek Skiba, Szczepan Szymański, Jan Turek. Zaś za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego pamiątkowy medal „Pro Mazovia” oraz dyplom otrzymała dyrektor Gminnego Centrum Informacji, Kultury, Sportu I Rekreacji w Długosiodle Ewa Krysiak. Medalem „Pro Mazovia” uhonorowano również GCIKSiR w Długosiodle, a dyplomami pracowników tej placówki. Podczas uroczystości wręczono OSP gminy Długosiodło czek w wysokości 9 tys. zł. na zakup umundurowania. Część dożynkową zakończyły koncerty: orkiestry OSP z Nadarzyna występującej pod batutą kapelmistrza Mirosława Chilmanowicza i zespołu ludowego „Kontrast” z Pionek.
Po południu zaproszono na Dni Długosiodła i występy ludowej kapeli „Puszcza Biała”, a koncert ,,Tenor Trio” w składzie Łukasz Ratajczak, Piotr Pastuszka i Łukasz Lenart przy akompaniamencie Rafała Tworka zaprezentował muzykę operową i znane arie operetkowe. Program artystyczny przygotowali także uczniowie SP w Długosiodle pod kierunkiem Julity Gąsiewskiej. Gwiazdą wieczoru był zespół disco polo ,,Basta” z wokalistka Ewą Tokarzewską oraz wokalistą Mariuszem Stockim. Zwieńczeniem dożynek była zabawa taneczna, którą poprowadził dj Lightman.
W trakcie obchodów przygotowano stoiska promocyjne i gastronomiczne. Przygotowana została wystawa historyczna zorganizowana przez Muzeum Niepodległości, Grupę Rekonstrukcji Historycznych. Fundacja Grom zaprosiła na spotkanie z historią – ekspozycję umundurowania, uzbrojenia, pamiątek po gen. Sławomirze Petelickim oraz jednostce Grom. Można było podziwiać czołg T-55 i wysłuchać wspomnień Andrzeja Kruczyńskiego „Wodzu”, byłego oficera Gromu.
Dla najmłodszych przygotowano dmuchańce, animacje, występy zespołów, konkursy.
Jednocześnie odbywały się Mistrzostwa Mazowsza w Siatkówce Plażowej i Badmintonie. W turnieju plażówki I miejsce zajęli Adrian Grzybowski i Krystian Kruk, II – Łukasz Lewandowski i Marcin Kołodziejski, III – Damian Rosiński i Maciej Pasek. W mistrzostwach badmintona zwyciężył Wojciech Trentowski. Kolejne miejsca zajęli Dominik Iciński i Edyta Sawicka.
/KW/

6 091 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij