ggg ggg ggg ggg

11. rocznica Katastrofy Smoleńskiej oraz 81. rocznica Zbrodni Katyńskiej

10 kwietnia w Bazylice Mniejszej w Węgrowie została odprawiona Msza św. w intencji ofiar w 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 11. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentował Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Onaszkiewicz oraz Radny Powiatu Adam Strąk.

Następnie uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą ofiarom Katastrofy Smoleńskiej, znajdującą się przy Bazylice, a także pod tablicą upamiętniającą pomordowanych w Katyniu funkcjonariuszy Policji Państwowej w powiecie węgrowskim, znajdującą się przy Komendzie Powiatowej Policji w Węgrowie.

W wydarzeniu obok wyżej wspomnianych wzięli udział m. in.: Senator RP Maria Koc, Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, Wójt Gminy Liw Bogusław Szymański, Wójt Gminy Miedzna Tadeusz Okulus.

W niedzielę 11 kwietnia ofiary Zbroni Katyńskiej oraz Katastrofy Smoleńskiej zostały upamiętnione w Sadownem, gdzie odbyła się Msza św. oraz złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową zlokalizowaną na fasadzie kościoła. Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentował Wicestarosta Marek Renik.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę ogłoszenia przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji Sowieckiej masowych grobów pomordowanych oficerów Wojska Polskiego. 13 kwietnia 1943 roku ujawniona została informacja, że NKWD – Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku dokonali ludobójstwa na polskich oficerach – jeńcach znajdujących się w radzieckiej niewoli.

Zbrodnia katyńska miała miejsce w kwietniu 1940 roku i dotknęła polskich jeńców przebywających w obozach NKWD. Była to elita naszego narodu – przeważali wzięci do niewoli oficerowie, ale wśród pomordowanych znaleźli się również urzędnicy, sędziowie, ziemianie, policjanci, funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej, ludzie kultury i nauki. Przez ponad 50 lat prawda o ludobójstwie była oficjalnie ukrywana przed światową opinią publiczną. Funkcjonariusze NKWD zamordowali według dzisiejszych ustaleń co najmniej 21 857 obywateli polskich. Pośrednimi ofiarami zbrodni katyńskiej byli krewni zamordowanych. W nocy z 12/13 kwietnia 1940 roku rodziny zostały aresztowane i przymusowo deportowane w głąb ZSRR, głównie do Kazachstanu. Szacuje się, że zesłano ponad 60 tysięcy Polaków.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację władz RP na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP prof. Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu urzędników państwowych, wojskowych i duchownych.

/Starostwo Powiatowe
w Węgrowie/

785 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Podpisanie umowy na rozbudowę Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie

W dniu 1 kwietnia 2021 r., w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie, Starosta Ewa Besztak oraz Wicestarosta Marek Renik,...

Zamknij