ggg ggg

Zachowujmy pamięć o Powstaniu Styczniowym, o tych, co oddali życie za naszą wolność… (27.03.2012)

149 lat temu uczestnicy Powstania Styczniowego walczyli o wolność Polski, a my, ich potomkowie, 25 marca br., w rocznicę tamtych wydarzeń,  zebraliśmy się przed pomnikiem w Kątach Wielgi w gminie Strachówka, aby uczcić pamięć o bohaterach 1863 roku.


Organizatorami obchodów byli starosta wołomiński Piotr Uściński oraz wójt gminy Strachówka Piotr Orzechowski. W intencji bohaterów Powstania w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Strachówce została odprawiona Msza św. Druga część uroczystości odbyła się przed mogiłą powstańczą z 1863r. w Kątach Wielgi, gdzie delegacje lokalnych władz samorządowych, kombatantów oraz uczniów złożyły kwiaty i wieńce. Wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski podkreślał wyjątkową postawę władz powiatu i kultywowanie tradycji patriotycznych.


„Powinniśmy pamiętać o tradycjach, o bohaterach naszej historii i obchodzić te święta z należytym szacunkiem.  Tak właśnie  czynimy  tutaj, modląc się i składając hołd poległym  powstańcom –  powiedział Starosta Piotr Uściński.- Dzisiejszy  patriotyzm ma wiele wymiarów – podkreślił starosta – Ważne, aby być patriotą, szanować swoją ojczyznę”.
„Przy okazji świat takich jak dzisiaj, kiedy to czcimy poległych naszych braci, którzy w 1863r. oddali życie za naszą wolność, często pada słowo patriotyzm. Ale czym że ten patriotyzm jest dzisiaj? Bo kiedyś był najwyższym poświęceniem, to wiemy doskonale składając hołd poległym spoczywającym w wielu mogiłach takich jak te w Katach Wielgi i Borucza,  rozsianych po całym kraju i Europie” – zadawał pytanie zebranym wójt Piotr Orzechowski wójt Strachówki. A potem odpowiadał: „A więc kim dziś ma być patriota? To musi być silny i mądry człowiek, bo ma wiele długów do spłacenia. Ten historyczny i często ten z życia codziennego we frankach bądź złotówkach. Dla tego ciężko być prawdziwym patriotą, bo to nie słowa i gesty czynią nas dobrymi Polakami, a ciężka  praca u podstaw własnego rozwoju osobistego i rozwoju rzeczywistości, która nas otacza. Dziś trzeba mieć odwagę, by mieć więcej jak dwoję dzieci. Siłę, by wziąć sprawy w swoje ręce i otworzyć działalność gospodarczą, dając zatrudnienie sobie i innym na uczciwych warunkach. Godność, by mówić o swoich wartościach i przekonaniach. Wiarę w naszą kulturę i tożsamość poprzez kultywowanie tradycji.

Chęć rozumienia i wybaczania, a przede wszystkim słuchania innych. Dumę ze swoich korzeni, miejsca zamieszkania, ulicy, miejscowości, gminy, powiatu, województwa i kraju. Bo nie może być patriotą ten, kto mówi, że kocha swój kraj, A nie ma odwagi i chęci, by zrobić coś dobrego dla miejsca, w którym żyje. Patriotyzm kwitnie w Małych Ojczyznach i dopiero potem rozrasta się na cały kraj. Tu w Gminie Strachówka, ziemi Norwida, Marii Konopnickiej, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, który bywał tu w Kątach Wielgi. Przy okazji naszego patriotycznego święta zadajmy sobie pytanie co zrobiłem, by spłacić dług, by nasza mała ojczyzna i wielka Polska z dnia na dzień stawała się lepsza.”


Udział w uroczystości wzięli również wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, z-ca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Bożena Żelazowska, wicestarosta Konrad Rytel, przedstawiciele Związku Inwalidów Wojennych, NSZZ „Solidarność” region Mazowsze – oddział Wołomin, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu wołomińskiego: Sylwester Jagodziński, Dariusz Kokoszka, Kazimierz Rakowski, przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego oraz przewodniczący rad gminnych, radni powiatowi, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Strachówki i okolic. Senator Annę Aksamit reprezentował Adam Łossan, natomiast w imieniu posła na Sejm RP Jacka Sasina głos zabrał radny powiatowy Janusz Tomasz Czarnogórski.


Przy pomniku poległych wartę honorową pełnili żołnierze z 9. Batalionu Łączności w Białobrzegach. Apel Poległych odczytał  porucznik Stanisław Wiszniewski. Po zakończeniu części oficjalnej, młodzież z Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce przybliżyła zebranym przebieg pamiętnych walk z 1863r. Uroczystość uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Warszawy, która przybyła do Strachówki pod dowództwem kapelmistrza majora Artura Czereszewskiego. Pokaz umiejętności kawaleryjskich w wykonaniu jeźdźców z 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce zakończył to patriotyczne spotkanie. Z ramienia Starostwa  uroczystość pod pomnikiem powstańczym  prowadziła Katarzyna  Rutkowska.
/info  + J.Cz./

Galeria zdjęć

1 749 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Betonowy interes Tak jakoś się rozwijaliśmy… (27.03.2012)

Ich wyroby można napotkać na każdym niemal kroku. I to w dosłownym znaczeniu. Czy będą to chodniki, ulice i parkingi...

Zamknij