ggg ggg
ggg ggg

XI kwesta już 1 listopada !

1 listopada odbędzie się doroczna zbiórka na rzecz odrestaurowania najstarszych, opuszczonych nagrobków na wyszkowskim cmentarzu parafialnym.

 

fot1

Jak co roku zwracamy się z prośbą i apelem o włączenie się w zbiórkę poprzez kwestowanie na cmentarzu, chociażby przez godzinę.
Tradycyjnie pieniądze zbierać będziemy w godz. 8-15 przy dwóch bramach wejściowych: od ul. Białostockiej i Nadgórze. Każdemu kwestującemu towarzyszyć będzie wolontariusz. Zgłosić może się każdy chętny !
Zapisy i szczegóły: tel. (29) 743 77 13, e-mail: promocja@wyszkow.pl
Natomiast osoby odwiedzające 1 listopada groby swoich bliskich zmarłych zachęcamy do wrzucenia do puszki datku na ten szczytny cel.
Przypominamy, że podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano 7.513,70 złotych. Była to największa suma zebrana od początku wyszkowskiego kwestowania, czyli od 2006 roku. Za tę sumę w 2016 roku dokończone zostały prace remontowe tablicy nagrobnej druha Teodora Stępnickiego, jednego z założycieli i pierwszego prezesa Ochotniczej Straży Ogniowej w Wyszkowie.
Teodor Stępnicki zmarł 28 kwietnia 1910 roku. Od wielu lat tablica na jego nagrobku była w złym stanie technicznym, pomimo iż grobem opiekowali się m.in. wyszkowscy strażacy. Marmurowa tablica została m.in. wyczyszczona z zabrudzeń, mchu i naleciałości z pobliskiego drzewa. Zyskała również nową warstwę, odmalowane zostały litery. Puste pozostaje miejsce, w którym pierwotnie znajdowało się zdjęcie zmarłego. Zniknęło ono z nagrobka pod koniec lat 90. ubiegłego wieku.
Dzięki funduszom zebranym podczas zbiórek na wyszkowskim cmentarzu parafialnym udało się również przeprowadzić jeszcze jeden skromny remont. Odnowiono daszek nagrobka zmarłego w 1847 roku Józefa Bogdaszewskiego – dzierżawcy folwarku rządowego Wyszków. Sąsiedztwo dużego drzewa sprawia, że ten nagrobek znajduje się w agresywnym dla kamienia środowisku i wymaga większej opieki technicznej.
Prace remontowe wykonał kamieniarski zakład remontowy Grzegorza Rączki z Bielsko-Białej. /Info UM/

326 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
XI Sejmik Turystyczny Województwa Mazowieckiego

Sejmik Turystyczny Województwa Mazowieckiego, to cykliczne wydarzenie organizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W tym roku współorganizatorem wydarzenia byli Mazowiecka Regionalna...

Zamknij