ggg ggg ggg ggg

Wyjątkowy wyszkowski jubileusz: 100 – lecia Ligi Morskiej i Rzecznej oraz 98. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem

17 lutego 2018 r. w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” odbył się jubileusz, który świętuje Liga Morska i Rzeczna w całym kraju – 100 – lecie LMiRz. Połączone obchody 100-lecia Ligi oraz  98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem wpisały się również w tegoroczne obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Rozpoczynając obchody 17 lutego i witając zebranych na wyszkowskim jubileuszu prezes Oddziału Wyszkowskiego Ligi Morskiej i Rzecznej Elżbieta Kasińska mówiła: „Rok 2018 jest szczególnym dla Polski i Polaków. Jest również wyjątkowy dla członków Stowarzyszenia Liga Morska i Rzeczna. 100 lat temu 1 października 1918 roku grupa światłych Polaków z admirałem Kazimierzem Porębskim na czele założyła Stowarzyszenie Bandera Polska, przemianowane później na Liga Morska i Rzeczna. Wyszków, choć położony daleko od morza ma również piękne morskie tradycje. Wielu naszych mieszkańców wędrowało do Gdyni do tego naszego okna na świat, aby budować Polskę Morską. W roku jubileuszowym w Wyszkowie spięła się klamra zaślubinowa, która zaczynała się w 1920 roku w Pucku i w 1945 r. w Kołobrzegu. Po raz pierwszy w historii nad rzeką Bug mamy wśród nas Włodarzy miast zaślubinowych: p. Hannę Pruchniewską burmistrz Pucka i p. Jacka Woźniaka wiceprezydenta Kołobrzegu”.

Wśród gości witano m.in.: samorządowców na czele ze starostą powiatu wyszkowskiego Bogdanem Pągowskim i wicestarostą Adamem Mrozem, burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego wraz z radnymi, Honorowego Obywatela Wyszkowa płk pil. Janusza Decewicza, Prezesa LMiR kpt. ż.w. Andrzeja Królikowskiego wraz z całą Ligą, kmdr Klaudiusza Nowaczyka reprezentującego Dowódcę 3 Flotylli, Stowarzyszenie Oficerów MW z prezesem kmdr Zbigniewem Smolińskim, Stowarzyszenie Lotników Polskich z prezesem płk pil. Kazimierzem Pogorzelskim, Stow. Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP z płk pil. Jerzym Ochońskim, podchorążych z Akadami Marynarki Wojennej, Komendanta WKU w Wyszkowie ppłk Leszka Wieczorka, Teresę Mioduszewską radną Warszawa Praga Północ, dr doc Henryka Goryszewskiego, Klub Żeglarski Spinaker z komandorem Piotrem Eychlerem, Związek Piłsudczyków RP z prezesem płk konradem Wróblem oraz przedstawicieli duchowieństwa: kapelanów LMiR Krajowego ks. Waldemara Krzywińskiego, Oddziału ks. Roberta Ratomskiego i Związku Piłsudczyków RP ks. Pawła Stacheckiego, księży z Dekanatu Wyszkowskiego z ks. dziekanem Zdzisławem Golanem.

Z wielkim aplauzem zebrani obejrzeli występ Zespołu Wokalnego Klubu MW „RIVIERA”. Program był niezwykle energetyczny i publiczność nuciła oraz chętnie dawała się wciągnąć do zabawy soliście zespołu przy piosenkach o morzu i na temat życia na morzu:  „Morze, nasze morze”, „Zaślubiny z morzem”, „Kapitańskie tango”, „Trzecia miłość żagle”, „Hej me bałtyckie morze”, „Port to jest poezja” i wielu innych. 

Po odśpiewaniu Hymnu do Bałtyku głos zabrał burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski wspominając tradycje, jakie wiążą Wyszków z morzem i ludźmi morza: Honorowego Obywatela Eugeniusza Daszkowskiego, odznaczonego najwyższym odznaczeniem Ligi Morskiej i Rzecznej – „Pierścieniem Hallera”, czy podporucznika Marynarki Kazimierza Deptułę. Historię Ligi Morskiej i Rzecznej przybliżył wiceprezes LMiR kmdr por. Marek Padjas.

Jubileusz był okazją do podpisania porozumienia pomiędzy prezesem LMiR kpt. Andrzejem Królikowskim, kmdr Klubu Żeglarskiego SPINAKER i wicestarostą Adamem Mrozem. Liga objęła patronatem honorowym ekspedycję wodniacką z Wyszkowa na Westerplatte z osiemnastometrowym Masztem Niepodległości pod sześciometrową banderą Ligową (na zdjęciu obok). Bandera w trakcie uroczystości została przekazana Klubowi Spinakier. Wypłyną 15 sierpnia z Wyszkowa, 20 września zostanie honorowo przyjęta na Westerplatte, a po powrocie 11 listopada zawiśnie na bulwarze w Wyszkowie.

Z okazji jubileuszu zostały wręczone medale okolicznościowe na 100-lecie LMiR. Decyzję o nadaniu medali odczytał wiceprezes LMiR kmdr por. Marek Padjas. Otrzymali je: Miasto Wyszków, Starostwo Powiatowe Wyszków, Wyszkowska Rewia Dziecięca SYLABA, Komenda WKU Wyszków, Stowarzyszenie Oficerów Marynarki Wojennej, Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański, Stowarzyszenie Lotników Polskich, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Medale wręczył prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt.ż.w. Andrzej Królikowski.

Zostały również wręczone odznaczenia, które zostały opracowane w 1932 roku i dyplomy honorowe 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej dla: opiekuna Klubu Krótkofalarskiego Pawła Różańskiego i uczniów: Łukasza Najmoły, Krzysztofa Wrzesińskiego, Damiana Kowalskiego, Michała Wiśniewskiego, Jerzego Puściana członka LMiR.

Na ręce prezes Oddziału Wyszkowskiego Ligi Morskiej i Rzecznej Elżbiety Kasińskiej goście składali gratulacje, życzenia i pamiątkowe upominki, jednocześnie wyrażając podziękowania za piękną uroczystość i dodając kilka słów gratulacji.

Zebrani obejrzeli występ Rewii Dziecięcej Sylaby, a na zakończenie uroczystości przygotowano tort i poczęstunek.

24 lutego odbędzie się druga część obchodów tym razem w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica o godz. 17.00 rozpocznie się uroczyste spotkanie członków i przyjaciół LMiR. W trakcie odbędzie się promocja najnowszej książki Eugeniusza Daszkowskiego oraz koncert Orkiestry reprezentacyjnej LMiR.

/J. Czerwińska/

2 764 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Powiatowy MODR z Wołomina do Tłuszcza

Powiatowa placówka Ośrodka Doradztwa Rolniczego swoją nową siedzibę znalazła w Tłuszczu. Jak do tego doszło? Złożyło się na to kilka...

Zamknij