ggg ggg ggg ggg

Wszyscy Polacy stanęli do walki

Uroczystym otwarciem wystawy w dniu 14 sierpnia 2020 r. władze samorządowe Powiatu Węgrowskiego uroczyście zainaugurowały tegoroczne i wyjątkowe obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

W miniony piątek przed budynkiem Starostwa Powiatowego udostępniono mieszkańcom Węgrowa oraz powiatu węgrowskiego wystawę dotyczącą Bitwy Warszawskiej 1920 r., przygotowaną przez IPN i we współpracy ze Starostwem. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Senator RP Marii Koc. Partnerami byli: Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej i Jednostka Strzelecka „Niezłomni” Węgrów.
W dniach 12-25 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie stoczyło jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii swojego oręża. Pochód Armii Czerwonej na Zachód po wybuchu wojny polsko – rosyjskiej w 1920 roku, został zahamowany przez Polaków dzięki zwycięskim walkom w stoczonej na obrzeżach stolicy Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Bitwa Warszawska nazywana także „Cudem nad Wisłą” uznawana jest za jeden z kluczowych momentów, który zadecydował o losach całego świata i 18 – co do znaczenia bitwę. Zwycięstwo umożliwiło powstanie odrodzonej po wiekach niewoli II Rzeczypospolitej. Uroczystość rozpoczęto Hymnem Polski, a następnie starosta węgrowski Ewa Besztak przybliżyła zebranym tło historyczne i znaczenie Bitwy Warszawskiej, a przede wszystkim jak ważne stało się dla Polaków, aby wszyscy zgodnie stanęli do walki i pokonali bolszewików. Przypomniała, jaki wkład włożyła ludność z terenu powiatu węgrowskiego, w obliczu zbliżającej się ofensywy wojennej. Jak podkreślała: wtedy stanęli „Wszyscy w jednym szeregu, aby pomóc Ojczyźnie”, a dziś jak ważne jest pamiętanie o naszej lokalnej historii. Z okazji przybycia na otwarcie wystawy zasłużonych kombatantów: Wiesława Ratajskiego – prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu „Smoła” w Węgrowie wraz z małżonką oraz majora Bogdana Ilczuka, starosta Ewa Besztak i wicestarosta Marek Renik wręczyli wyjątkowym gościom symboliczne bukiety kwiatów w podziękowaniu za ich służbę na rzecz Ojczyzny.
W uroczystości udział wzięli także: przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz i wiceprzewodniczący: Brygida Górniaczyk i Krzysztof Onaszkiewicz, członkowie Zarządu Powiatu: Tadeusz Kot, Artur Lis i Włodzimierz Miszczak, radni Rady Powiatu: Lidia Siuchta, Łukasz Komorowski, Andrzej Kruszewski i Adam Strąk, burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, przewodnicząca Rady Miejskiej Węgrowa Zofia Paczóska wraz z radnymi, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski i przewodniczący Rady Sławomir Ryszawa, wójt Gminy Miedzna Tadeusz Okulus, wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski, dyrektor biura Senator Marii Koc – Michał Piotrowski, dyrektor biura Posła Macieja Górskiego – Maciej Robak, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Węgrowskiej, dyrektorzy i kierownicy jednostek powiatowych, naczelnicy wydziałów a także zaproszeni goście i mieszkańcy Węgrowa. Uroczystą atmosferę stworzyli swoją obecnością młodzi uczestnicy oddziału „Niezłomnych” Węgrów pod kierownictwem Tomasza Staręgi i Tomasza Salacha.
O wojnie polsko-bolszewickiej, Bitwie Warszawskiej oraz swoich refleksjach na temat znaczenia tamtych walk naszych przodków, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości, opowiedział wicestarosta Marek Renik. Mówiąc o walkach przypominał, że to była także walka z rewolucją bolszewicką, która rozlałaby się po całej Europie i świecie. Polacy podejmując się obrony wiedzieli, że wszystkie walki są ważne: „Wierzyli, że można przeciwstawić się złu i tę wiarę przekuli w czyn”. Nawiązał również do czasów obecnych i tego jak ważne jest, abyśmy reagowali na nasilające wypaczenia rzeczywistości przez środowiska lewicowe, patrząc na to w kontekście obrony naszej niepodległości.
Po zakończeniu części oficjalnej zaproszono zebranych do obejrzenia przygotowanej wystawy.

/Janina Czerwińska/

3 085 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Hołd Ich Pamięci

W dniu Święta Wojska Polskiego Burmistrz Robert Gołaszewski wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej Sławomirem Ryszawą w imieniu Mieszkańców złożyliśmy kwiaty...

Zamknij