ggg ggg ggg ggg ggg

WSPÓLNE ŚWIĘTO PLONÓW GMINY WYSZKÓW I POWIATU WYSZKOWSKIEGO

„Zboża z pól sprzątnięte, tradycja, więc każe, by to godnie uczcili wszyscy gospodarze”- słowa Starosty Wyszkowskiego, jasne i proste, oddają sedno uroczystości, które odbywają się po zakończeniu zbiorów w gminach i powiatach jak Polska długa i szeroka.

dscf6503

W ubiegłą niedzielę30 sierpnia 2015 r. dożynki powiatowo – gminne w Wyszkowie zakończyły tegoroczne obchody, które odbywały się wraz z zakończeniem żniw w poszczególnych gminach powiatu wyszkowskiego.
Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w intencji rolników w kościele Św. Wojciecha w Wyszkowie. Jak każe tradycja wieńce dożynkowe zostały poświęcone przez księdza proboszcza Romana Karasia wraz z prowadzącym dziekanem ks. kan. dr. Zdzisławem Golanem. Władze, delegacje gmin i sołectw oraz uczestnicy obchodów wzięli udział w modlitwach i wysłuchali kazania wygłoszonego przez ks. proboszcza Romana Karasia. Na zakończenie organizatorzy: Starosta Powiatu Wyszkowskiego i Burmistrz Wyszkowa, złożyli dary na ręce proboszcza parafii.
Następnie korowód dożynkowy na czele z Młodzieżową Orkiestrę Dęta OSP pod batuta kapelmistrza Józefa Bieganowskiego przeszedł ul. Kościuszki od kościoła do stadionu miejskiego, gdzie w bramie delegacje wieńcowe zostały przywitane przez Zespół Pieśni i Tańca z Leszczydołu Nowiny i poprowadzone ku scenie. Tam przygotowano miejsce na prezentację wieńcy dożynkowych i rozpoczęła się część oficjalna obchodów. Na czele korowodu kroczyli starostowie dożynkowi: Danuta Decewicz i Janusz Rogulski niosąc pięknie wypieczony chleb, a za nimi przedstawiciele pszczelarzy z garncami miodu. Wieńce dożynkowe przygotowały sołectwa: Leszczydół Pustki, Leszczydół Nowiny, Leszczydół Działki, Gulczewo, Tulewo, Rybno, Rybienko Stare, Przetycz Włościańska, Zalas, Stare Bosewo, gminy powiatu wyszkowskiego tj.: Rząśnika, Somianki, Brańszczyka, Wyszkowa, Zabrodzia.
Zebrani mogli podziwiać nie tylko wieńce dożynkowe, ale też wspaniały występ dzieci i młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca „Wyszków” z Leszczydołu Nowiny prowadzony przez Piotra Skawskiego. Wspaniałe różnokolorowe stroje oraz pełne wdzięku i radości tańce i przyśpiewki ludowe.
Niezwykle ważną chwilą dożynek jest zawsze dzielenie się chlebem. Starosta wyszkowski Bogdan Pągowski wraz z wiceburmistrz Wyszkowa Anetą Kowalewską na scenie odebrali z rak starostów dożynkowych chleb, a od pszczelarzy miód i przeszli do gości oraz mieszkańców dzieląc się chlebem. Wśród gości obecni byli m.in.: Elżbieta Lanc – członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Bartłomiej Bodio – poseł na sejm RP, Cecylia Domżała – radna Sejmiku Mazowieckiego, generał brygad Wiesław Leśniakiewicz.

dscf6548

Słowa uznania i podziękowania przekazała rolnikom wiceburmistrz Wyszkowa Aneta Kowalewska:
„Za nami trudne żniwa, które są najważniejszym etapem w rolniczym kalendarzu. To okres zbierania owoców całorocznego trudu – przez głównych bohaterów dzisiejszego dnia. Rolnik to sługa rozdający płody ziemi, to czuły ojciec troszczący się, by niczego jego ukochanej ziemi nie zabrakło. Wasza praca ciężka i trudna często niedoceniana i lekceważona stanowi kwintesencję życia na wsi. To Wy z oczekiwaniem patrzycie na niebo upraszając deszcz, to dla Was nie ma określonej godziny na rozpoczęcie i zakończenie pracy. Gospodarze zawsze pracują ciężko w pocie czoła, inwestują, borykają się z różnymi przeciwnościami aury i nigdy nie mogą być pewni godziwych zysków. Ten rok obrazuje bardzo wyraźnie, iż mimo dużego nakładu pracy ciężko było zebrać tegoroczne plony. Jest to dzieło szczególne, bo zależne nie tylko od Waszej pracowitości i przedsiębiorczości, ale i od przychylności natury. I życzę, by nigdy Wam jej nie brakowało. Dziś przyszedł czas radości z tego błogosławionego dzieła, dzień wdzięczności i podziękowań. Dożynki w naszej polskiej tradycji są tego wszystkiego symbolem. Dlatego tutaj pragnę wyrazić Wam – rolnikom powiatu wyszkowskiego, słowa szacunku i uznania za Wasz trud i wysiłek oraz umiłowanie ziemi – pielęgnowanie tradycji. Drodzy Państwo, nasza polska wieś zmienia się. Jest coraz bardziej nowoczesna, z rozbudowującą się infrastrukturą, otwarta na świat i ludzi. Bez kompleksów, z pomysłem na rozwój, z przedsiębiorczymi mieszkańcami. Kultywując tradycję, otwiera się na współczesność, bo tego świat coraz bardziej wymaga. Tylko człowiek, który pracuje może się cieszyć z wypoczynku. Dziś dla Was drodzy rolnicy jest czas odpoczynku, czas zabawy. Przyjmijcie naszą wdzięczność i uznanie, miejcie satysfakcję z wykonanej pracy i świętujcie wspólnie i radośnie”.

Starosta wyszkowski Bogdan Pągowski zwrócił się do zebranych mówiąc:
„Dożynki to ważny dzień dla rolników, mieszkańców polskiej wsi. Świętujemy dziś zakończenie żniw. Dzisiejsze uroczystości to piękny obrzęd, to przede wszystkim święto ziemi, która dzięki tym, co orzą, sieją i zbierają zapewnia chleb dla nas wszystkich. Zboża z pól sprzątnięte, tradycja, więc każe, by to godnie uczcili wszyscy gospodarze. Rolnik zawsze wykonuje swoją misję nawet mimo różnych przeciwności, związanych miedzy innymi z trwającą od miesięcy suszą lub też trudnościami w sprzedaży swoich produktów po opłacalnych cenach. Doceniając ten fakt rolnikom i ludziom związanym z rolnictwem szczególnie należy podziękować za ich ciężką pracę, za determinację, za wytrwałość i miłość do ziemi.
Dożynki to dobry czas, aby świętować w gronie przyjaciół, ale też i porozmawiać, posłuchać dobrych rad, wymienić doświadczenia dotyczące wcale nie łatwej pracy rolnika, wymagającej wiedzy i umiejętności w prowadzeniu gospodarstwa.
Dzisiejszy dzień dla społeczności wiejskiej winien być przepełniony radością i satysfakcją z efektów wytężonej pracy. Przyniesione dziś przez przedstawicieli sołectw i gmin wieńce dożynkowe symbolizują zebrane plony. Jest też chleb upieczony z mąki pochodzącej z tegorocznego ziarna. Mówiąc chleb, myślę o rolniczym trudzie, wytężonej pracy rolników i przetwórców rolnych. Dlatego jest on dla nas taki drogi i ważny.

Rok 2015 to 25 lat samorządu terytorialnego w Polsce. Jakże bardzo w tym czasie zmieniły się nasze małe ojczyzny. Dzisiaj jesteśmy dumni z dokonań 25-lecia. Nasze wioski, nasze miasta, nasze gospodarstwa to nowa rzeczywistość, która cieszy. Ciągle dzięki pracy i zaangażowaniu samorządów, radnych, sołtysów tworzymy nowe obiekty, drogi i szkoły, aby w powiecie żyło się lepiej, aby chciało się tu mieszkać i pracować. Dzisiejsze święto dożynkowe to święto nas wszystkich, dla których chleb jest świętością. Chleb to symbol dostatku, pracy i solidarności, bo chlebem trzeba się dzielić. W gronie włodarzy powiatu, miasta i gmin bochen został podzielony sprawiedliwie, tak, aby nikomu nie zabrakło.
Drodzy rolnicy, jeszcze raz dziękuję za chleb. Drodzy mieszkańcy powiatu, proszę o jego uszanowanie. Dziękuję wszystkim tu obecnym za kultywowanie tradycji, bo ta tradycja nas współtworzy i jednoczy.
Zapraszam do wspólnego świętowania i życzę udanej wspólnej zabawy dożynkowej.”

Poseł Bartłomiej Bodio podkreślał, że to dzięki rolnikom na naszych stołach mamy chleb. Dziękował za trudną pracę i życzył, aby kolejne lata były lepsze. Nawiązał do bieżących spraw np. o położeniu naszego powiatu i gmin oraz korzyściach, jakie to przyniosło w rozwoju, o nowych inwestycjach oddawanych w regionie i umiejętności samorządów w pozyskiwaniu wielkich pieniędzy na infrastrukturę drogową w powiecie wyszkowskim.
Wyrazy uznania i szacunku za trud rolników w imieniu swoim i marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika przekazała Elżbieta Lanc, członek Zarządu. „Oby ten kolejny rok był dobrym rokiem dla powiatu, rolników i mieszkańców” – życzyła zebranym dziękując za pracę, gdyż ona przełoży się na bogactwo naszego powiatu. Zapewniała, że pojawią się za chwilę programy i środki na inwestycje w edukację, drogi, służbę zdrowia, rolnictwo oraz zapraszała do współpracy.
Jacek Bachański – przewodniczący Rady Powiatu odczytał list od podsekretarza stanu w ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Tadeusza Nalewajka, zawierającego życzenia oraz przekonanie, że bez zasobnej wsi nie jest możliwy rozwój polskich miast, polskiej małej ojczyzny. Dziękował za przywiązanie do wiary, tradycji i dożynek.
Dożynki są okazją do uhonorowania rolników, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarce, jak i postawą społeczną, a także swoja wiedzą i zaangażowaniem przyczyniają się do poniesienia poziomu gospodarstwa w powiecie wyszkowskim.
Odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego w dniu 6 sierpnia 2015 r. otrzymali następujący rolnicy:
Gmina Długosiodło – Stanisława Gąsiewska, Mirosław Gąsiewski, Teodozja Mościcka, Ireneusz Mościcki.
Gmina Brańszczyk – Jan Bogusław Grabski.
Gmina Somianka – Stanisława Zadworny, Jan Tadeusz Kapla.
Gmina Wyszków – Wiesław Julian Wielgolewski, Teresa Chmiel, Danuta Aniela Gajkowska, Andrzej Czyż, Dariusz Jan Piątek, Wiesława Tadeusz Czyż, Tomasz Garbarczyk, Bogdan Wojciech Łaziński, Zdzisława Bryk.
Gmina Zabrodzie – Paweł Kryszkiewicz.
Odznakę wręczyli: Elżbieta Lanc – członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Aneta Kowalewska – wiceburmistrz Wyszkowa, Bartłomiej Bodio poseł na Sejm RP, Bogdan Pągowski – starosta wyszkowski.
Tradycyjnie już w trakcie dożynek Firma MLEKS i MLEKOVITA wyróżnia największych i najlepszych dostawców i producentów mleka w danym regionie. W tym zaś regionie współpracują z rolnikami w 14 powiatach oraz łącznie 60 gminach. Jak informował Jerzy Księżak – prezes firmy Mleks, w naszym powiecie jest 3,5 tysiąca dostawców, a dzienny skup mleka to 5 tysięcy litrów.

Wyróżnienia oraz nagrody otrzymali:
Postek Waldemar, Podlasiński Witold, Kubajewski Andrzej, Dmochowski Daniel, Karaszewski Szymon, Tyszka Damian, Napiórkowski Jacek, Rębelska Wanda, Bocion Krzysztof, Gumkowski Grzegorz, Rogulski Zenon, Kołodziejski Marian, Mościcki Wojciech, Miączyńska Wiesława, Łada Sylwester.
Pamiątkowe dyplomy oraz nagrodę pieniężną otrzymali również wykonawcy wieńcy dożynkowych, gdyż sołectwa i gminy w trakcie dożynek biorą udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
Po części oficjalnej zaproszono wszystkich do obejrzenia występów lokalnych zespołów: Koła Gospodyń Wiejskich „Sława” z Zabrodzia, Pieśni i Tańca „Oberek”, „Wyszkowiacy”, „Nadbużanie” (działającego przy Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” w Wyszkowie).
Przed koncertem Gwiazd została rozstrzygnięta loteria fantowa przygotowana przez Stowarzyszenie PROMENADA. Główną nagrodą był rower, a szczęśliwy los zakupiła Pani Iwona (odebrał nagrodę mąż Radek). II nagrodę – robot kuchenny Zelmer wylosował Łukasz Wachowski (przedstawiciel pracowni artystycznej Makowe Pole), III nagrodę – dywan odebrał Adrian, a IV nagrodę – bon o wartości 100 zł do realizacji w Gościńcu Pod Jesionem – Pan Adam.
Koncert Gwiazd, na który złożyły się występy zespołu CZERWONE TRKSASY oraz zespołu CLIVER przyciągnął tłumy miłośników. Zespół „Czerwone Teksasy” zaprezentował repertuar kultowego zespołu „Czerwone Gitary” i znane piosenki polskiego big – beatu, a „Cliver” muzykę disco – polo.
Przez cały dzień obchodów można było skorzystać z oferty stoisk przygotowanych wokół płyty stadionu, wesołego miasteczka oraz ogródka gastronomicznego.
Całość obchodów i koncertów poprowadzili: Małgorzata Wyszyńska, dyrektor WOSiR Marek Wiśniewski, dyrektor POKiS Maria Gajewska oraz naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Leszek Marszał.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

3 588 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
SPOTKANIE PAMIĘCI POLEGŁYCH, ZAMORDOWANYCH, ZAGINIONYCH I ZMARŁYCH ŻOŁNIERZY

Doroczne obchody w lasach pod Jerzyskami w roku bieżącym odbyły się 23 sierpnia 2015r. Tłumnie przybyli kombatanci, władze samorządowe i...

Zamknij