ggg ggg

Wołomin znowu wśród najlepszych! Jedno z najbardziej ekologicznych miast w Polsce

Sześć polskich miast zostało laureatami drugiej edycji konkursu ECO-MIASTO 2014 organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce, we współpracy m.in. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wyróżnienie w kategorii gospodarka odpadami otrzymał Wołomin. 

Nagrodzeni w kat

Sprawnie działający w gminie system gospodarki odpadami, wdrożony przez Miejski Zakład Dróg i Zieleni w Wołominie, organizowane imprezy o tematyce ekologicznej, funkcjonujący program edukacyjny „Czysty Wołomin”, prowadzone przez Miejski Zakład Oczyszczania w Wołominie Sp. z o.o. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie mieszkańcy mogą oddawać odpady problemowe oraz pozyskane środki zewnętrzne m.in. na rozbudowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lipinach Starych, przez co powstanie nowoczesna instalacja do przetwarzania odpadów – to działania gminy, których efekty zostały nagrodzone przez niezależnych ekspertów.
Nagrodę z rąk Ambasadora Francji Pierre’a Buhlera i Ministra Środowiska Macieja Grabowskiego odebrał zastępca burmistrza Wołomina Grzegorz Mickiewicz. Uroczystość odbyła się 4 listopada w Ambasadzie Francji.
– Wszystkie projekty, które samorządy zgłosiły do tegorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO prowadzą do modernizacji otoczenia i poprawy warunków życia mieszkańców miast, przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Gratulujemy zwycięzcom i liczymy na to, że staną się oni wzorem do naśladowania dla innych polskich miast – mówił Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce.
Na miano ECO-MIASTA z pewnością zasługuje Wołomin, gdzie system gospodarki odpadami działa bardzo sprawnie. Jego wprowadzenie poprzedzono kampanią informacyjną na szeroką skalę wśród mieszkańców. Akcje edukacyjne i imprezy ekologiczne uświadamiają mieszkańców o randze selektywnej zbiórki i przetwarzania odpadów. Program „Czysty Wołomin” aktywizuje dzieci, młodzież i dorosłych w działaniach na rzecz ekologii, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Wraz z wejściem znowelizowanej ustawy „śmieciowej” przekształcono działający od 2009 r. GRATO-PUNKT w dwa PSZOK-i, których celem jest zmniejszenie ilości składowanych niebezpiecznych odpadów, ograniczenie ich negatywnego wpływu na środowisko i ograniczenie liczby dzikich wysypisk oraz rekultywacja zdegradowanych terenów. Działalność PSZOK-ów została doceniona poprzez udział w IV ogólnopolskiej konferencji „PSZOK – efektywność i funkcjonalność”.
Konkurs ECO-MIASTO ma na celu nagradzanie polskich miast najbardziej zaangażowanych w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. W edycji 2014 zostały przewidziane trzy kategorie: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków i gospodarka odpadami. Dotychczasowe dokonania miast w wybranej kategorii oceniało jury, w skład którego weszli niezależni eksperci, m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Gospodarki, przedstawiciele Krajowej Agencji Poszanowania Energii, jak również naukowcy i dziennikarze. Nagrody zostały przyznane z uwzględnieniem podziału na miasta do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców. /info UM/

2 015 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jesienne recytacje utworów Poetki Ziemi Mazowieckiej – Apostołki Dzieci…

Za nami druga edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Michaliny Chełmońskiej- Szczepankowskiej pod honorowym patronatem Burmistrza Radzymina Zbigniewa Piotrowskiego i patronatem...

Zamknij