ggg ggg
ggg ggg

Wielka Gala Kawaleryjska na 100-lecie Niepodległości Polski (Węgrów – Liw)

Maria Koc – wicemarszałek Senatu RP, Zofia Paczóska – prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej, Roman Postek – dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie zaprosili w ubiegły weekend 25 – 26 sierpnia 2018 r. do udziału w Wielkiej Gali Kawaleryjskiej związanej z obchodami 100-lecia Niepodległej Polski do Węgrowa i do Liwia.

W sobotę, 25 sierpnia 2018 r. na błoniach przy Zamku w Liwie odbyły się pokazy musztry kawaleryjskiej, skoki przez płonącą słomę, diorama historyczna oraz inscenizacja bitwy z szarżą ułańską. W pierwszej części pokazów zebrani mogli wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Wojciecha Bardowskiego.
W niedzielę, 26 sierpnia obchody rozpoczęto od Wielkiej Parady z Liwa do Węgrowa 100-konnej kolumny Kawalerii Historycznej, w której uczestniczyli: Wojowie Piastowi, Rycerze spod Grunwaldu, Husaria, Wojska Księstwa Warszawskiego, Ułani 1920, Ułani 1939. Następnie odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, koncert Orkiestry Wielkich Bębnów pod kierownictwem Artura Lisa w koncercie „Puls Niepodległości” i koncert Zamojskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego z udziałem Anny Jurksztowicz.
W dwudniowych obchodach uczestniczyli i swój kunszt jeździecki oraz ekwipunek prezentowali wojowie, żołnierze i pasjonaci ze Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. I Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki, Grupy Konnej Rekonstrukcji Historycznej w barwach 1 Pułku Ułanów Krechowieckich Stara Cegielnia w Gladyszewie, Fundacja Oddział Kawalerii Ochotniczej Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich, Legion Napoleoński im. Henryka Dąbrowskiego, Podlaskie Bractwo Kurkowe, Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji, Podlaska Chorągiew Husarska, Stowarzyszenie im. 22 Pułku Ułanów Podkarpackich, Stajna Dębno, Stowarzyszenie Strzeleckie Niezłomni.

/Janina Czerwińska/

 

2 107 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Znamy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na wójtów w powiecie pułtuskim

W poniedziałek 27 sierpnia 2018 r. minister Henryk Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Prawa i Sprawiedliwości Powiatu Pułtuskiego, na konferencji prasowej w...

Zamknij