ggg ggg ggg ggg ggg

Wieczór jubileuszowy Mai Komorowskiej – aktorki, pedagoga, kobiety z niezwykłą osobowością, wdziękiem i urokiem.

10 grudnia 2017 r. w Pałacu w Chrzęsnem odbył się niezwykły jubileusz z okazji 80. urodzin Mai Komorowskiej wybitnej – aktorki teatralnej i filmowej oraz pedagoga, której kreacje aktorskie w filmach Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego pamiętamy do dziś.

Jak na początku spotkania mówiła dyrektor Beata Polaczyńska z Mazowieckiego Instytutu Kultury od dwóch lat realizowany jest wspólnie z powiatem wołomińskim program literacki „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza”. W 2017 roku Maja Komorowska – wybitna, wielokrotnie nagradzana aktorka teatralna i filmowa, obchodziła swoje 80 urodziny. Z tej szczególnej okazji Mazowiecki Instytut Kultury, współpracujący z Artystką, zorganizował w Pałacu w Chrzęsnem uroczysty wieczór jubileuszowy z Jej udziałem, który stał się jednocześnie finałem 2. edycji programu edukacyjno-kulturalnego „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza”. .
W 2017 roku mija też 57 lat od debiutu aktorki w 1960 roku w Teatrze Groteska w Krakowie oraz ponad 30 lat pracy pedagogicznej w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, z którą związana jest od 1983 roku. W czasie swojej kariery artystycznej Maja Komorowska współpracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Grotowskim, Jerzym Jarockim, Helmutem Kajzarem, Jerzym Krasowskim, Krystyną Skuszanką, Bohdanem Korzeniewskim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim oraz filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Edwardem Żebrowskim i innymi.
Grała w filmach polskich i zagranicznych, m. in. w takich jak: „Życie rodzinne”, „Za ścianą”, „Bilans kwartalny”, „Rok spokojnego słońca”, „Cwał” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, „Dekalog I” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz „Wesele”, „Panny z Wilka”, „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Stworzyła ponad 30 znaczących ról w spektaklach teatru telewizji. Aktualnie gra w spektaklach: „Mimo wszystko” J. Murrella w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w Teatrze Współczesnym oraz w „Szczęśliwych dniach” S. Becketta w reżyserii Antoniego Libery, gościnnie w Teatrze Dramatycznym.

Benefis rozpoczęto od przedstawienia wybranych fragmentów filmów Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy. Wieczór poprowadził Łukasz Borkowski – młody absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i zarazem wychowanek Mai Komorowskiej. W sali Pałacu w Chrzęsnem zebrało się wielu gości, w tym najbliżsi: syn i wnuk artystki, znajomi i przyjaciele, przedstawiciele Mazowieckiego Instytutu Kultury i samorządowcy. Udział wziął starostwa wołomiński Kazimierz Rakowski, który wręczając już po zakończeniu benefisu kwiaty Mai Komorowskiej podziękował jej za obecność i zapewniał, że wywarła wielkie wrażenie swoją charyzmatyczną osobowością.
W trakcie spotkania Maja Komorowska była pytana przez prowadzącego Łukasza Borkowskiego o wiele spraw. Opisywała swoją pracę z wybitnymi ludźmi teatru i filmu: Jerzym Grotowskim, Józefem Szajną, Jerzym Jarockim, Krystianem Lupą, Andrzejem Wajdą czy Krzysztofem Zanussim. Opowiadała, jak kształtowali jej postrzeganie teatru i pracy artystycznej. Mówiła o doświadczeniach decydujących o kształcie ról, za które najbardziej Maję Komorowską cenimy. Jej zdaniem bardzo ważna jest wyobraźnia oraz pamięć ciała, zapamiętywanie obrazów i pejzaży, uważność w zapamiętywaniu. Poruszyła wiele bardzo osobistych wspomnień, które miały wpływ na jej pracę w teatrze i filmie. Zwracała się wielokrotnie do rodziny lub znajomych wspominając szczególne zdarzenie warte przytoczenia, historyjki i ludzi. Skupiła się też na wspomnieniach związanych z rozpoczęciem wykładów na uczelni aktorskiej, z pracą z młodymi aktorami i tym, co im przekazywała, bo nikt jej wielu rzeczy nie nauczył, a stosowała je często intuicyjnie. Wyjątkowa rozmowa pełna dygresji i wtrąceń, nagłego przypominania sobie oraz wzruszenia.
Były także kwiaty i wiele słów podziękowań od dyrekcji Instytutu, pracowników Pałacu w Chrzęsnem, starosty Kazimierza Rakowskiego, od przyjaciół i uczestników spotkania. Następnie wszystkich zaproszono na tort urodzinowy oraz pamiątkowe zdjęcia.
Na holu dolnym przygotowano wernisaż fotografii pt. „Maja Komorowska w filmach Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego”. Mazowiecki Instytut Kultury jest także wydawcą książki Mai Komorowskiej i Tadeusza Sobolewskiego „Pytania, które się nie kończą”. Książkę można było nabyć po zakończeniu spotkania oraz oczywiście poprosić artystkę o autograf.
Pałac w Chrzęsnem ma bogate tradycje literackie. W przeszłości bywał tu Cyprian Kamil Norwid. Artystyczną aurę tego miejsca chcą zachować władze samorządowe oraz kierownictwo Pałacu, więc w ramach projektu Mazowieckiego Instytutu Kultury z mieszkańcami spotykało się kilkudziesięciu twórców – pisarzy, aktorów, reżyserów, dziennikarzy, felietonistów i językoznawców. W przyszłym roku literackie serce Mazowsza będzie biło w rytmie poezji. Trwają przygotowania do trzeciej edycji cyklu. Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. I właśnie autor „Pana Cogito” będzie głównym patronem przyszłorocznego programu. Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników prozy. Drugi temat nadchodzącej edycji to literatura faktu. Warto uczestniczyć w propozycjach Pałacu w Chrzęsnem.
/Janina Czerwińska/

11 065 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Akacjowa ukończona

Ponad 600 tysięcy z budżetu miasta Kobyłka przeznaczono na wybudowanie ulicy Akacjowej. Zostało zrealizowane kolejne zadanie z planu priorytetowych inwestycji...

Zamknij