ggg ggg

Wicepremier Pawlak na opłatku u radzymińskich Strażaków… (20.12.2011)

Tegoroczne spotkanie wigilijne strażaków OSP Radzymin miało wyjątkowo okazałą rangę. Gościem honorowym uroczystości był sam prezes Zarządu Głównego ZOSP RP druh Waldemar Pawlak. W rodzinnej, bożonarodzeniowej atmosferze zainaugurowano obchody jubileuszu 110-lecia istnienia tej jednej z czołowych jednostek na Mazowszu.


Miniony wtorek, 13 grudnia był dla strażaków – ochotników z Radzymina dniem prawdziwie świątecznym. Gorączka przygotowań rozpoczęła się już przed południem  wielkim dorocznym ubieraniem choinki ustawionej przed gmachem strażnicy.
Ogromną niespodziankę naszym druhom sprawili najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. M. Pisarka. Pierwszaki zjawiły się bowiem w sile aż dwóch klas i przygotowały tak wiele wspaniałych, kolorowych ozdób, że bardzo szybko zaczęło brakować miejsca na gałązkach choinki dostępnych nie tylko dla dziecięcych rączek, ale i dłoni strażaków. Wobec powyższego, (ku uciesze jednych i drugich) niezbędne okazało się zaangażowanie w operację ubierania świątecznego drzewka strażackiego wozu SD-30 z drabiną i wysięgnikiem!


Ileż było przy tym znakomitej zabawy. Roześmiane dzieciaki w asyście strażaków (w tym swojego ulubieńca druha Kevina Aistona) wędrowały w górę, aby z pokładu kosza móc przystroić niedostępne z ziemi świerkowe gałązki. Wspólnymi siłami, w końcu udało się zawiesić wszystkie przygotowane przez dzieci ozdoby. Zwieńczenie dzieła potwierdzone zostało pamiątkową fotografią, zaś o efekcie końcowym zaświadczyły wymownie zachwyty przystających co chwilę przechodniów! Urodę świątecznego drzewka docenili również znamienici goście, którzy wieczorem zjawili się na wigilijnym spotkaniu. Wśród nich znaleźli się m.in.: burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski, wraz z zastępcą Andrzejem Siarną, i trzyosobowym Prezydium Rady Miejskiej z przewodniczącą Elżbietą Darką na czele. Nie zabrakło też wiceprezesa WFOŚiGW w Warszawie p. Andrzeja Noconia oraz sympatyków i darczyńców jednostki.


Niebieskie lampki na choince wskazały drogę w ciemności również honorowemu gościowi uroczystości. Pan wicepremier Waldemar Pawlak pomimo napiętego harmonogramu prac sejmowych nie zawiódł oczekiwań strażaków. Co prawda z opóźnieniem, ale szczęśliwie dotarł do Radzymina (wraz z synem). Powitany przez włodarzy Miasta Cudu nad Wisłą oraz sprawujących gospodarskie honory druhów: Edwarda Szymankiewicza – prezesa OSP Radzymin i Tomasza Żmijewskiego – prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Radzyminie, osobiście przywitał się ze wszystkimi zgromadzonymi strażakami.


Obok życzeń przy opłatku i wspólnego odśpiewania kolędy, nie zabrakło oczywiście okolicznościowych przemówień. Burmistrz Piotrowski i prezes Szymankiewicz przypomnieli zebranym o przypadającym w nadchodzącym roku jubileuszu jednostki, ponawiając zaproszenie dla wicepremiera na główne obchody, które odbędą się 6 maja. Wicepremier pochwalił profesjonalizm radzymińskich strażaków i przemyślaną strategię współpracy z samorządem i instytucjami, dzięki której udaje się pozyskiwać nowoczesny sprzęt pożarniczy.

 Waldemar Pawlak podzielił się również ze strażakami ciekawą refleksją – 110 lat to jubileusz, który skłania do przemyśleń. Proszę sobie wyobrazić jak bardzo zmienił się w tym czasie świat. Gdy ta jednostka powstawała wydawało się, że zabory a w tym wypadku carat będzie trwał w nieskończoność, a tymczasem kilkanaście lat później odzyskaliśmy niepodległość, obroniliśmy ją w 1920 roku. Właściwie na tle Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie można byłoby doskonale przedstawić ostatnie 110 lat historii Polski – mówił wicepremier.
Następnie, składając strażakom życzenia podkreślił, jak ważne są tego rodzaju spotkania w obliczu trudów codziennej służby ratowniczej. – To dobrze, że pomimo zmagania się z ogromem ludzkich nieszczęść, potrafimy zachować normalność. Dzisiejsze spotkanie w rodzinnej atmosferze, przy opłatku i choince jest tego najlepszym dowodem.


Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, strażacy, wicepremier i goście zasiedli do świątecznej kolacji, po której każdemu wręczono upominek w postaci kalendarza OSP Radzymin na 2012 rok, (wraz z zaproszeniem do udziału w majowych obchodach 110-lecia istnienia jednostki).
/Rafał S. Lewandowski
foto: GóralStudio/

2 597 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
W Radzyminie zawiązało się koło Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej (20.12.2011)

Radzymińskie Koło Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej zostało powołane do istnienia we środę, 7 grudnia. Podczas pierwszego spotkania wyłoniono pięcioosobowy Zarząd Koła,...

Zamknij