ggg ggg
ggg ggg

Uroczyste obchody upamiętniające Ignacego Jana Paderewskiego

22 czerwca 2016 r. w Łochowie odbyły się obchody 75. rocznicy śmierci I. J Paderewskiego, w których udział wzięli znakomici goście: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

DSCF1002

Uroczystości rozpoczęto od uroczystej Msza Św. w Kościele parafialnym w Łochowie pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej ks. bp Tadeusza Pikusa. Następnie zebrani przemaszerowali ulicami Łochowa pod pomnik I.J. Paderewskiego, usytuowanego na skwerku przy ul. I Maja.
W uroczystościach uczestniczyli: marszałek Stanisław Karczewski i wicemarszałek Maria Koc, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk, burmistrzowie i wójtowie okolicznych samorządów, prezesi, naczelnicy i strażacy OSP, komendanci i przedstawiciele policji, przedstawiciele samorządu miejskiego i powiatowego, przedstawiciele szkół, stowarzyszeń, lokalnych środowisk i mieszkańcy.
Pięknie wyglądały poczty sztandarowe uświetniające uroczystość, a później delegacje składające kwity pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego. Nie zabrakło kilku słów ze strony gości i gospodarza burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego. Marszałek Stanisław Karczewski podkreślił wyjątkowość miejsca, które pięknie i udanie oddaje to, kim był wielki człowiek, wielki patriota, wielki polityk i wielki Polak – I.J. Paderewski. Na ręce starosty węgrowskiego i burmistrza Łochowa przekazał uchwałę upamiętniającą rocznicę śmierci kompozytora, którą Senat RP podjął jednogłośnie. Starosta Krzysztof Fedorczyk, w imieniu wszystkich obecnych na uroczystościach samorządów, złożył na ręce marszałka podziękowania dla Senatu RP za tę uchwałę.
Druga część uroczystości odbyła się w Liceum w Łochowie. Tam obejrzano spektakl przygotowany przez młodzież ze szkoły w Kaliskach, na który składały się scenki z życia Ignacego Jana Paderewskiego. Należą się im gratulacje, gdyż występ był ciekawy i goście w swych wystąpieniach to docenili. Wicemarszałek Senatu Maria Koc inspirowana scenkami z życia artysty i patrioty, podkreślała rolę i wyjątkowość jego żony Heleny i jej dokonań nie zawsze docenionych należycie.
Z wielką uwagą wysłuchano słów gościa zza oceanu – Marka Żebrowskiego, który ofiarował zebranym „podarunek z Paso Robles”, czyli wiele historii i wspomnień z części życia I.J. Paderewskiego spędzonego w Kalifornii. W małej miejscowości, gdzie nasz wielki artysta i polityk prowadził ranczo i uprawiał winorośl oraz spędzał wiele czasu nazywając ją swoją drugą ojczyzną. Tam właśnie Marek Żebrowski pianista, kompozytor dyrektor Polish Music Center w Los Angeles, jest dyrektorem Festiwalu Paderewskiego w Paso Robles. Po prezentacji ilustrowanej zdjęciami Marek Żebrowski zagrał dwa utwory: menueta i krakowiaka fantastycznego.
O godz. 18.00 wszyscy chętni uczestniczyli w koncercie muzyki fortepianowej, który odbył się pod pomnikiem I.J. Paderewskiego na skwerze.
/Janina Czerwińska/

Galeria Zdjęć

814 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pewne i bezdyskusyjne absolutorium dla burmistrza Roberta Roguskiego!

W ubiegłoponiedziałkowe popołudnie, 27 czerwca odbyła się dwudziesta druga Sesja Rady Miejskiej w Kobyłce, podczas której radni udzielili absolutorium burmistrzowi...

Zamknij