ggg ggg ggg ggg

„UŁANI NAD BUGIEM” – po raz pierwszy pogonili bolszewika w Kuligowie!

Ubiegłosobotnie popołudnie 29 sierpnia z pewnością na długo zapisze się w pamięci mieszkańców gminy Dąbrówka i gości, którzy tego dnia tłumnie stawili się w kuligowskim skansenie.
Wszystko za sprawą przygotowanych po raz pierwszy w takiej formule gminnych obchodów rocznicy Cudu nad Wisłą, których głównym punktem była imponująca inscenizacja potyczki polsko-bolszewickiej z 1920 roku.

Uroczystości pod nazwą „Ułani nad Bugiem”, przygotowane z inicjatywy wójta gminy Dąbrówka Radosława Korzeniewskiego i dyrektor Gminnego Centrum Kultury Anny Manieckiej, pod honorowym patronatem starosty wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego, przyciągnęły wyjątkowo dużą liczbę mieszkańców i znamienitych gości.
Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in.: poseł na Sejm RP Mariusz Błaszczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji – Jan Grabiec, zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Bożena Żelazowska, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Piotr Uściński, starosta wołomiński – Kazimierz Rakowski wraz z wicestarostą Adamem Łossanem, doradcą Andrzejem Siarną i radnymi powiatowymi, radni Gminy Dąbrówka na czele z Przewodniczącym Marcinem Kaczmarczykiem, burmistrz Kobyłki Robert Roguski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Krzysztof Dobrzyniecki, Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania – Edward Trojanowski, sołtysi, strażacy oraz dyrektorzy szkół.
Uroczystości zainaugurowała Msza Święta w intencji Ojczyzny i jej Obrońców w kościele parafialnym p.w. MB Loretańskiej w Kuligowie pod przewodnictwem księdza proboszcza Zbigniewa Klocha. Wcześniej delegacja władz powiatu i gminy złożyła kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza 1920r. w pobliskim Józefowie.
Po zakończeniu nabożeństwa zgromadzeni goście i mieszkańcy w asyście ułanów i licznych pocztów sztandarowych wzięli udział w przemarszu paradnym do skansenu w Kuligowie.
Tam też odbył się rodzinny piknik historyczny „Ułani nad Bugiem”, podczas którego można było wysłuchać gawędy historyka p. Grzegorza Jelenia na temat wojny polsko-bolszewickiej, obejrzeć wystawę tematyczną udostępnioną przez Szkołę Podstawową nr 1 im. ppłk. pil. M. Pisarka w Radzyminie, wysłuchać koncertu zespołu Dur-moll (absolwenci Wydziału Wokalno – Estradowego Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej w Gdańsku, aktorzy Teatru Muzycznego Roma), oraz obejrzeć pokazy ułańskie.
Główny punkt programu stanowiła wspaniała inscenizacja historyczna, nawiązująca do bitwy pod Kuligowem, stoczonej 17 sierpnia 1920 r., którą przygotowali rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920r. w barwach 201. Ochotniczego Pułku Szwoleżerów, wraz z nieformalną Grupą Rekonstrukcyjną Ludności Cywilnej „Rajski Ptak” z Tłuszcza i gościnnym udziałem rekonstruktorów ze Stowarzyszenia im. I Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce oraz z genialnie odtwarzającym rolę komisarza bolszewickiego Jarosławem Wrzoskiem i rekonstruktorami ze Stajni Deskurów. Widowisko wg scenariusza Rafała Lewandowskiego, w którym pokazano m.in. scenę werbunku ochotników do wojska, prześladowania ludności pod okupacją bolszewicką i sekwencje walk polsko-bolszewickich wywarło na widzach ogromne wrażenie.
(Wobec powyższego, wielkie słowa uznania należą się zarówno dla rekonstruktorów, jak też organizatorów na czele z wójtem Radosławem Korzeniewskim i dyrektor GCK Anną Maniecką. Miejmy nadzieję, że impreza na stałe zagości w kalendarzu dorocznych obchodów Cudu nad Wisłą w powiecie wołomińskim).
/KW/

3 550 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
RADZYMIN, OSSÓW I MARKI NA SZLAKU JUBILEUSZOWEGO, XV RAJDU KATYŃSKIEGO…

W sobotę, 22 sierpnia, sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, wystartował jubileuszowy, XV Rajd Katyński, który podobnie jak w latach...

Zamknij