ggg

Tacy byli – fotografie i wspomnienia

10 kwietnia 2015 roku jednym z punktów obchodów 5. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej było otwarcie wystawy pt. „Ich ostatni lot…” w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej.

 

Jak zawsze była to wyjątkowa wystawa i spotkanie z wieloma elementami, które pogłębiały nastrój i przywoływały wspomnienia.
Minutą ciszy uczczono pamięć 96. ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 r. Symbolicznie zapalono świeczki – znicze za każdą z ofiar, a uczestnicy spotkania w tłuszczańskim muzeum mogli dokonać wpisu w księdze pamiątkowej tej niezwykłej placówki prowadzonej z wielkim oddaniem przez pana Tadeusza Sasina.

 

Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk podczas krótkiego przemówienia zwrócił również uwagę na pamięć o wydarzeniach Zbrodni Katyńskiej, które miały miejsce 75. lat temu. W Katyniu strzałem w tył głowy zabito 4400 osób. W Katyniu, Charkowie, Twerze, w Kijowie, Chersoniu oraz w Mińsku – razem 21 768 osób. Zamordowani to obywatele Polski, ludzie różnych wyznań i różnych zawodów; wojskowi, policjanci i cywile. To część naszej historii. Naszej pamięci i naszej tożsamości. To jednak także część historii całej Europy, świata. Zbrodnia Katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi i narodów.

dscf2618
Wystawa „Ich ostatni lot…” symbolicznie i w sposób przypadkowy ukazująca sylwetki ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, również jest częścią naszej historii, tragiczną i niesprawiedliwą, ale, o której powinniśmy pamiętać. Wystawa w Społecznym Muzeum w Tłuszczu pozwala nam pamiętać i jest naszą współczesną historią. Z tym wyzwaniem musimy się zmierzyć.
Po otwarciu wystawy, w Kościele Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu odprawiona została Msza Św. w intencji ofiar najtragiczniejszej katastrofy w historii III Rzeczpospolitej i jednej z największych tragedii w dziejach Polski.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

1 471 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Radzymina
Dziewczęta z radzymińskiej „Czartoryskiej Dwójki” mistrzyniami rejonu: Nowodworskiego, Piaseczyńskiego, Legionowskiego, Wołomińskiego i Otwockiego !!!

Ten rok obfituje w wiele sukcesów sportowych, zarówno w Szkole Podstawowej nr 2, jak i w Gimnazjum nr 2 w...

Zamknij