ggg ggg ggg ggg

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Ostrówku uroczyście przyjęła imię ORŁA BIAŁEGO (06.05.2014)

Zbliżające się święta – Dnia Flagi (2 maja) i 223 rocznica Konstytucji 3 Maja, były wspaniałą okazją do uroczystości nadania imienia i wręczenia sztandaru szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół w Ostrówku.

Uroczystości nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Ostrówku imienia ORŁA BIAŁEGO odbyły się 30 kwietnia 2014 r. Była to chwila dla całej społeczności niezwykle podniosła i ważna. Datę nadanie imienia i przekazanie sztandaru wybrano bardzo starannie. Jest to czas, w którym szczególnie pochylamy się nad naszą narodową historią, trudnymi i chlubnymi doświadczeniami naszych przodków, a także skłaniamy się do refleksji nad własnym patriotyzmem. Obchody rozpoczęto od uczestnictwa w uroczystej Eucharystii w kościele parafialnym pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Ostrówku. Mszy św. przewodniczył ks. biskup Antoni Pacyfik Dydycz Administrator Papieski Diecezji Drohiczyńskiej, a w koncelebrze towarzyszyli: ks. kan. Łukasz Gołębiewski, sekretarz ks. Biskupa i ks. kan. Ryszard Nicpoń, dziekan Dekanatu Łochowskiego. Na początku Mszy św. został poświęcony przez Jego Ekscelencję nowy sztandar szkoły. Zgromadzeni w świątyni wysłuchali homilii dotyczącej historii Orła Białego i patriotyzmu Polaków. Na zakończenie uczniowie podziękowali Biskupowi za dotychczasowe modlitwy i złożyli życzenia długich i owocnych dalszych lat posługi. Po nabożeństwie sztandar, w asyście uczniów, nauczycieli, społeczności lokalnej i zaproszonych gości, w uroczystym orszaku został odprowadzony do szkoły. Przybywających do placówki gości witali harcerze, którzy wręczali pamiątkowe foldery przygotowane specjalnie na tę uroczystość, w których zamieszczono informacje dotyczące historii szkoły, jej zasług i osiągnięć, a także przybliżenie sylwetki patrona i wizerunek sztandaru. Następnie na budynku szkoły (po lewej stronie głównego wejścia) została odsłonięta specjalna tablica pamiątkowa ufundowana przez społeczność szkolną. Biało – czerwoną szarfę umieszczoną w poprzek tablicy odsłonili przewodniczący Samorządów Uczniowskich. Umieszczono na niej wizerunek orła lecącego nad książką oraz napis „Pamiątka nadania imienia Orła Białego Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Ostrówku”. Ks. Biskup Dydycz wraz z towarzyszącymi duchownymi dokonał jej poświęcenia, a wszyscy zebrani na czele z dyrektor szkoły Marzeną Dobrzańską przeszli wzdłuż szpaleru uformowanego przez uczniów szkoły do Sali gimnastycznej.
Gospodarz spotkania, dyrektor Zespołu Szkół w Ostrówku Marzenna Dobrzańska przywitała gości, którymi byli: J. E. ks. biskup Antoni Pacyfik Dydycz – Administrator Papieski Diecezji Drohiczyńskiej, ks. kanonik Łukasz Gołębiewskiego – sekretarz biskupa, ks. kanonik Ryszard Nicpoń – Dziekan Dekanatu Łochowskiego, ks. Adam Bogdanowicz, ks. Tomasz Żukowski, ks. Leszek Tymoszuk, dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura Siedlce Joanna Kaniuk, starszy wizytator Cecylia Radzikowska, doradca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Ireneusz Królik (absolwent szkoły), Michał Postek – reprezentujący starostę Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Tadeusz Krupa, radna powiatowa, wiceprzewodnicząca Rady Halina Wierzchołowska (była nauczycielka i dyrektorka tej szkoły), burmistrz Łochowa Marian Dzięcioł, przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie Andrzej Suchenek, wiceprzewodniczący Mirosław Ziółkowski i Sławomir Ryszawa oraz radni Mirosław Miciukiewicz, Wojciech Oleszczuk, Małgorzata Łotarską, Robert Gołaszewski, Grzegorz Śliwoski, Ryszard Gajewski – prezes Stowarzyszenia LGD „Bądźmy Razem” (były przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie), zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Ewa Nojszewska, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej Henryk Mąkowski, nadleśniczy Bogusław Piątek z Nadleśnictwa Łochów, prezes Banku Spółdzielczego w Łochowie Michał Gromek, dyrektor Zespołu Obsługi Szkół Samorządowych Eugeniusz Redman wraz z pracownikami Zespołu oraz dyrektorzy szkół, biblioteki, Domu Pogodnej Starości, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, Ludowego Klubu Sportowego, sponsorzy, byli i obecni uczniowie, rodzice i nauczyciele szkół, media, lokalna prasa: Głos Łochowa, KurierW.
Dyrektor Marzenna Dobrzańska w swoim wystąpieniu przedstawiła drogę dochodzenia do najwłaściwszej propozycji imienia dla szkoły. Jak podkreślała, od wielu lat trwały poszukiwania autorytetu, który mógłby stać się wzorcem dla młodzieży i równocześnie patronem szkoły. Przystępując do poszukiwania odpowiednich kandydatur wzięto pod uwagę oczekiwania społeczności szkolnej, cechy oraz dokonania i wartości ponadczasowe reprezentowane przez przyszłego patrona. W dniu 17.10.2013 r. zgłoszono dwóch kandydatów na patrona szkoły: Orła Białego i Janusza Korczaka. Ogólnoszkolne wybory odbyły się 13.11.2013 r. i w wyniku tajnego głosowania wyłoniono Orła Białego na patrona zarówno Szkoły Podstawowej, jak i Gimnazjum w Ostrówku. Decyzja o nadaniu imienia Orła Białego szkołom została następnie poparta przez społeczność szkolną: uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców i społeczność lokalną. Od momentu ogłoszenia decyzji o wyborze patrona uczniowie pogłębiali swoją wiedzę dotyczącą symboli, ważnych wydarzeń w dziejach Ojczyzny i postaw patriotycznych. Uświadamiali sobie, że niewiele jest państw, które tak jak Polska zdołały zachować swój symbol przez tak wiele stuleci. Mimo wielu przeciwności Orzeł Biały, jako godło przetrwał aż do obecnych czasów. Szczególnie w okresach zagrożenia naszej państwowości odgrywał ważną rolę w umacnianiu poczucia bycia Polakiem. Przyznawany za szczególne zasługi Order Orła Białego dowodzi, że reprezentowane przez niego wartości są najwyższymi wartościami Rzeczypospolitej Polskiej i narodu polskiego. Orzeł Biały, jako symbol ma charakter ponadczasowy, dotyczy każdego Polaka. Jest znakiem odwagi i heroizmu, wzniosłości idei, potęgi, wiary i optymizmu, siły fizycznej i twórczej. Oznacza pokonywanie granic i przemierzanie przestrzeni, a jednocześnie podkreśla naszą tożsamość narodową oraz otwiercie na świat, poprzez kształtowanie świadomości młodego pokolenia. Patrząc na długą i bogatą historię godła powinniśmy być dumni, że na patrona szkół w Ostrówku obrano symbol o charakterze ponadczasowym, uosabiającym wartości najwyższe, związane z polskością i dążeniem do ideału.

dscf2291

Kulminacją wcześniejszych działań i zabiegów było przyjęcie przez Radę Miejską w Łochowie odpowiedniej uchwały. Podczas uroczystości 30 kwietnia przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie Andrzej Suchenek odczytał Uchwałę Nr XLI/321/2014 i Uchwałę Nr XLI/322/2014 Rady Miejskiej w Łochowie o nadaniu Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Ostrówku imienia Orła Białego i wręczył je Pani Dyrektor. Przewodnicząca Rady Rodziców pani Mariola Lipińska odczytała Akt Nadania Sztandaru, poczet sztandarowy Rady Rodziców przekazał sztandar Dyrektorowi szkół, po czym Pani Dyrektor przekazała sztandar uczniom, podkreślając, aby strzegli jego honoru. Następnie chorąży dokonał prezentacji sztandaru, a jego statutowy opis przedstawiła nauczycielka Anna Skrzypek. Rotę ślubowania odczytał przewodniczący Rady Andrzej Suchenek. Następnie dyrektor – reprezentant nauczycieli, reprezentant pracowników obsługi, przewodnicząca Rady Rodziców, Zarządy Samorządów Uczniowskich Szkoły Podstawowej i Gimnazjum – reprezentujące wszystkich uczniów, złożyli ślubowanie na sztandar.
Dyrektor Marzenna Dobrzańska podkreśliła, że sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski – Narodu i Ziemi, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Pamiętając o jego wymowie należy okazywać mu cześć. Sztandar został ufundowany dzięki przychylności rodziców, nauczycieli, uczniów oraz innych sponsorów – przyjaciół szkoły.
Kolejnym uroczystym momentem obchodów było wbicie pamiątkowych gwoździ w tablo, które zostanie umieszczone razem ze sztandarem. Do wbicia pierwszego gwoździa poproszono Jego Ekscelencję księdza biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza, a do kolejnych sponsorów i fundatorów sztandaru: Krzysztofa Fedorczyka – starostę węgrowskiego, Mariana Dzięcioła – burmistrza Łochowa, Radę Miejską w Łochowie na czele z przewodniczącym Andrzejem Suchenkiem, ks. Adama Bogdanowicza – proboszcza Parafii Ostrówek, Eugeniusza Redmana – dyr. ZOSS w Łochowie, Halinę Wierzchołowską – najdłużej urzędującą dyrektor, Radę Pedagogiczna z dyrektorem Marzenną Dobrzańską, pracowników obsługi, Radę Rodziców, Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej, Samorząd Uczniowski Gimnazjum, Marię Sawicką – Korzeniowską (byłą zastępczyni ą burmistrza Łochowa, żoną poprzedniego dyrektora Szkoły Podstawowej), Elizę i Tadeusza Robakowskich, Henryka Mąkowskiego dyr. Zakładu Gospodarki Komunalnej w Łochowie, Michała Gromek- prezesa Banku Spółdzielczego w Łochowie, Nadleśniczego Bogusława Piątka – Nadleśnictwo Łochów, Leszka Górskiego prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrówku, Zofię i Marka Grądzkich – Piekarnia Ostrówek, Stanisława Kowalczyka – Usługi stolarskie (wykonawcę tablo), Roberta Marczaka – firma ROBSON, Roberta Matusika – firma CDF, Mirosława Miciukiewicza – firma MIGAEL, Pawła Oleszczuka – firma BEST – MEDIA, Krzysztofa Pyźlaka – firma ROBGAZ, Hannę Sobiech – firma SOBTRADE, Dariusza Wielgata – firma HOLDAR, Mirosława Ziółkowskiego – firma MIRPOL.
Pani Dyrektor poinformowała, iż zgodnie z Uchwałą Rady Pedagogicznej, dzień 30 kwietnia ustanowiono Dniem Patrona naszych szkół.
Na temat uroczystości i jej znaczenia głos zabrali m.in.: Joanna Kaniuk- Dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, przewodniczący Andrzej Suchenek, Michał Postek reprezentujący Pana Krzysztofa Fedorczyka Starostę Węgrowskiego i Halina Wierzchołowska – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu i równocześnie były dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostrówku. Zwracając się do zebranych przypomnieli, że Orzeł Biały nawiązuje do najdawniejszych tradycji polskich, odwołuje się do wielowiekowych dziejów, rycerstwa, męstwa i szczególnie pojmowanej wymowy znaku, z którym identyfikują się wszyscy Polacy. Wyrazili nadzieję, że dla uczniów wybrany patron stanie się wzorcem do naśladowania. Po oficjalnej części uroczystości sztandar został pożegnany i umieszczony na honorowym miejscu w gablocie na korytarzu I piętra. Następnie, w bardzo symbolicznej scenografii z orlim gniazdem w roli głównej, odbyła się część artystyczna, przygotowana pod kierunkiem Iwony Kowalczyk i Tadeusza Pierzchanowskiego, na którą złożyły się: inscenizacja legendy o Lechu, Czechu i Rusie, wiersze, teksty sławnych Polaków, pieśni i piosenki, których mottem przewodnim był Orzeł Biały. Na zakończenie całości gimnazjaliści zatańczyli dostojnie i z wdziękiem poloneza. Młodzi artyści pragnęli, aby zaprezentowane przez nich wartości trafiły do serc widzów. Oprawa muzyczna, ciekawa choreografia, piękne stroje dodawały przedstawieniu splendoru.
Na zakończenie obchodów nadania imienia szkołom dyrektor Marzenna Dobrzańska powiedziała, że świadomość tego, że tak wiele osób i instytucji wspiera szkoły dobrym słowem, życzliwą aprobatą dla działań, a często także konkretnymi czynami, jest dla pracowników inspiracją i bodźcem do tego, aby starać się jak najlepiej wykonywać swoją pracę i szkolne obowiązki. Dziękowała przybyłym gościom za ich obecność, a szczególne słowa podziękowania skierowała do wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania tego święta. Goście zostali zaproszeni do zwiedzenia szkoły, o wpisy do Księgi Pamiątkowej, a później do stołówki na obiad.
/oprac. J.Cz./

Galeria zdjęć

4 716 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pułtuska majówka – tradycyjnie (06.05.2014)

„Dzisiejszy dzień, kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja przywodzi pamięć o podjęciu największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa, która...

Zamknij