ggg ggg ggg ggg ggg

Święto Niepodległości w Wołominie (15.11.2011)

Co roku w Wołominie uroczyście świętuje się rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody  odbyły się w spokojnej i podniosłej atmosferze. Msza święta, wieńce pod pomnikiem i program artystyczny w siedzibie Miejskiego Domu Kultury – tak wołominianom upłynął 11 listopada.


Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się wspólną modlitwą podczas mszy świętej, odprawionej gościnnie przez ks. Jacka Pawlickiego w kościele M.B. Częstochowskiej. Mieszkańcy i zaproszeni goście przeszli w oficjalnym pochodzie ulicami miasta, w towarzystwie płonących pochodni, pod pomnik Obrońców Ojczyzny 1920 roku z popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, by tam złożyć kwiaty i zapalić znicze. Wśród świętujących znaleźli się przedstawiciele władz Wołomina z burmistrzem Ryszardem Madziarem na czele, posłowie Jacek Sasin i Jan Szyszko, wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski, duchowni, żołnierze I Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej, kombatanci, harcerze przedstawiciele policji, partii politycznych i organizacji społecznych i wielu innych.


Większość okolicznościowych wystąpień, szczególnie prezentowanych przez działaczy Prawa i Sprawiedliwości, nasycona była polityczną rywalizacją. Dlatego oklaskami zostało przyjęte przemówienie wicemarszałka Krzysztofa Strzałkowskiego. – Podczas centralnych uroczystości święta niepodległości  w Warszawie, prezydent Bronisław Komorowski przywołał postaci dwóch niezwykłych Polaków Marszałka Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, których różniło bardzo wiele: historia, przekonania polityczne, koncepcje co do losów ojczyzny. Wskazał jednak, że dwie tak silne osobowości i konkurenci byli w stanie dla wyższej racji stanu wspólnie kształtować nową rzeczywistość II Rzeczpospolitej – wspominał wicemarszałek – Ta współpraca jest potrzebna nam również dzisiaj i nie ma chyba drugiego takiego miejsca, jak ziemia wołomińska, ziemia Cudu nad Wisłą, gdzie te słowa są bardziej aktualne.

Nie traćmy czasu na spory i waśnie, a realizujmy dobro naszej ojczyzny w ciężkiej, codziennej pracy – apelował do zebranych.  Po złożeniu przez liczne delegacje biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem, uroczystość przeniosła się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie wysłuchano koncertu pieśni patriotycznych.  Anna Sajnog

2 066 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pięć Par i Sześć dekad Szczęścia! (15.11.2011)

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w zabytkowym gmachu dawnego starostwa radzymińskiego, w którym obecnie mieści się Urząd Stanu Cywilnego odbyły...

Zamknij