ggg

Uroczyste otwarcie Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych – Dom dla dzieci Nr 1 i Nr 2

W miniony czwartek, 6 października 2016 r. przecięto wstęgę i symbolicznie otwarto dwa domy dla dzieci zbudowane w Wyszkowie przy ul. Dworcowej.

 

DSCF9520

 

Symboliczne otwarcie domów dla Dzieci w Wyszkowie jest ostatnim etapem zmian, jakie na przestrzeni 25-lecia istnienia Domu Dziecka w Dębinkach spotkały placówkę. 1 września 1991 roku Decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania w Ostrołęce został utworzony Państwowy Dom Dziecka w Dębinkach, który poprowadził dyrektor Wiesław Mazurek. W placówce zamieszkało 25 wychowanków, ale z roku na rok przybywało i ich liczba wahała się od 60 do 90. Od 1 stycznia 1999 r. Państwowy Dom Dziecka zmienił nazwę na Dom Dziecka, a od października dyrektorem został Adam Bogdanowicz. Od września 2001 roku wprowadzony był w Domu Dziecka system rodzinkowy, dzięki któremu nierozdzielane były rodzeństwa i dzieci czuły się bezpieczniej. W styczniu 2002 roku w Domu Dziecka w niezamieszkałych mieszkaniach służbowych, została utworzona pierwsza grupa usamodzielnienia. W połowie 2004 roku grupę tę tworzyło 5 oddzielnych mieszkań dla wychowanków pełnoletnich. Od 1 listopada 2006 roku Dom Dziecka zostaje przekształcony w Wielofunkcyjną Placówkę Opiekuńczo – Wychowawczą obejmującą placówkę socjalizacyjną i interwencyjną. Podlegała ona pod Powiat Wyszkowski. Od 27 grudnia 2012 roku placówka zmieniła nazwę na Placówkę Opiekuńczo – Wychowawczą. Od marca 2014 roku dyrektorem Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Dębinkach została Alicja Zapolska.
Zmiany w przepisach dotyczących Domów Dziecka i wprowadzenie nowych zasad, które miały za zadanie stworzenie podopiecznym warunków zbliżonych do zwykłego życia rodzinnego, wymusiły zastanowienie się nad zmianą tradycyjnych dużych domów dziecka w mniejsze placówki. Od grudnia 2014 do marca 2015 roku w Powiecie Wyszkowskim trwały przygotowania procesu inwestycyjnego, czyli budowy dwóch domów. Starosta wyszkowski Bogdan Pągowski wraz z wicestarostą A. Mrozem zaproponowali projekt wzorując się na już istniejących domach dla dzieci na Mazowszu. Następnie w marcu 2015 r. powołano Zespół pod nazwą „Budowa dwóch Domów dla Dzieci w Wyszkowie” na czele, którego stanął wicestarosta Adam Mróz. Na początku września 2015 r. wbito pierwszą łopatę pod fundamenty nowych domów. Piękna, ciepła i sprzyjająca pogoda pozwoliła na prace budowlane przez całą jesień i cały sezon zimowy. Dlatego też po 10 miesiącach intensywnych prac, budynki zostały oddane do użytkowania. Z dniem 1 września 2016 r. zamieszkały w nich dzieci, a 6 października uroczyście przecięto wstęgę, otwarto i poświęcono Dom dla Dzieci Nr 1 i Dom dla Dzieci nr 2.
Każdy z budynków to obiekt parterowy z poddaszem użytkowym i bez podpiwniczenia. Powierzchnia zabudowy każdego budynku wynosi – 196,15 m2, powierzchnia użytkowa wewnętrzna – 265,76 m2, kubatura – 700,00 m3. Autorem projektu była firma M2 Pracownia Projektowa Krzysztof Iżel z Karczewa. Budowa domów wraz z zagospodarowaniem terenu i budową budynku gospodarczego zrealizowana została przez Konsorcjum firm: „Merx” Sp. z o.o. z Warszawy i Białegostoku. Nadzór inwestorski pełniła firma WDI Obsługa Inwestycji Sp. z o.o. Ostrołęka. Budowa kosztowała około1,2 mln zł, wyposażenie – 150 tys. zł. Dla biur i działu administracyjnego domów dostosowano pomieszczenia w dawnej bursie szkolnej za sumę 100 tys. zł. Pieniądze w całości pochodziły z budżetu powiatu.
Uroczyste otwarcie w dniu 6 października zgromadziło liczne grona: przedstawicieli samorządu powiatowego na czele ze starostą Bogdanem Pągowskim, przewodniczącym Rady Powiatu Jackiem Bachańskim i przewodniczącą Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Katarzyną Wysocką, burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego wraz z radnymi miejskimi, dyrektorów szkół, placówek oświatowych i samorządowych, dyrektorów placówek opiekuńczo – wychowawczych z sąsiednich gmin i powiatów, Węgrowa, Pułtuska, Ostrowi Mazowickiej, Mińska Maz, itp. Marszałka Województwa reprezentowała radna Sejmiku Mazowieckiego Cecylia Domżała. Zebranych witała dyrektor placówki Alicja Zapolska. Została przedstawiona historia 25-lecia istnienia domu Dziecka w Dębinkach przez pracownicę placówki Beatę Kozon, wzbogacona przez pokaz multimedialny z życia Placówki. Głos zabrali goście, składając życzenia i mnóstwo prezentów. Niezwykle wzruszona i uradowana dyrektor Alicja Zapolska dziękowała i wspominała trudny czas przeprowadzek, ale też wielkiej radości z nowego lokum. Następnie zaproszono zebranych na zewnątrz, by uczestniczyć w akcie przecinania wstęgi, poświecenia budynków przez ks. dziekana Zdzisława Golana oraz do obejrzenia pomieszczeń. Nie dziwimy się, że wg Pani Dyrektor domy są spełnieniem wieloletnich marzeń, dyrekcji, personelu, a przede wszystkim wychowanków. Pięknie wykończone i wyposażone, kolorowe domy wyglądają rewelacyjnie.
Zapraszamy na stronę internetową naszej gazety do galerii zdjęć oraz nagrań z fragmentami przemówień gospodarzy i gości uroczystości.
Po tej części odbyło się jeszcze przecięcie wstęgi, poświęcenie i przekazanie do użytku pomieszczeń biurowych w dawnej bursie oraz poczęstunek przygotowany dla wszystkich uczestników.
/J.Cz./

Galeria Zdjęć

3 301 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Powiatowe Igrzyska Sportowe

Organizatorem zawodów w roku szkolnym 2016/2017 był Powiatowy Ośrodek Kultury i Sportu pod kierownictwem dyrektor Marii Gajewskiej a gospodarzem Gimnazjum nr...

Zamknij