ggg ggg

Strażacy z powiatu wołomińskiego zmierzyli się w Klembowie

W sobotę, 30 września przy znakomitej pogodzie, na Błoniach Klembowskich rozegrane zostały dziewiąte Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu wołomińskiego.

 

fot1

W zmaganiach, którym towarzyszyły również Powiatowe Młodzieżowe Zawody Sportowo-Pożarnicze, rozgrywane wg Regulaminu CTIF udział wzięło w sumie 20 zespołów w tym: 12 męskich drużyn pożarniczych OSP, 3 kobiece drużyny pożarnicze OSP oraz 5 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP. Gościem honorowym tegorocznych zawodów była drużyna reprezentująca jednostkę OSP Żabików (gm. Radzyń Podlaski, powiat radzyński), która startowała poza klasyfikacją generalną.
Organizatorami zawodów byli: Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie, Gmina Klembów oraz Starostwo Powiatu Wołomińskiego.
Strażacka rywalizacja zainaugurowana została o godzinie 10:00 zbiórką reprezentacji drużyn biorących udział w zmaganiach. Na początku odegrano hymn Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a następnie zebranych strażaków, młodzież i gości przywitał Komendant Powiatowy PSP w Wołominie mł. bryg. Andrzej Wysocki, który życzył sukcesów startującym drużynom. Po wystąpieniu Komendanta głos zabrał dh Paweł Bednarczyk – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie, który dokonał symbolicznego otwarcia zawodów.
(Nad prawidłowym przebiegiem zmagań czuwała Komisja Sędziowska powołana przez mł.bryg. Andrzeja Wysockiego, składająca się z oficerów KP PSP w Wołominie. Sędzią Głównym był Zastępca Komendanta Powiatowego bryg. Wiesław Drosio).
Jako pierwsze rywalizację rozpoczęły Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, które zaprezentowały swoje umiejętności w ćwiczeniu pn. „rozwinięcie bojowe”. Po wyrównanej rywalizacji zwycięzcą została MDP OSP Dobczyn, która uzyskała wynik 912,9 punktów.
Po ceremonii wręczenia nagród Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym, które otrzymały pamiątkowe dyplomy, medale oraz vouchery do kina, przyszedł czas na zmagania dorosłych. Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze w kategoriach dla drużyn kobiecych i męskich składały się z dwóch części: sztafety pożarniczej 7×50 m z przeszkodami oraz ćwiczenia bojowego.
Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły panie. Po rozegraniu obydwu konkurencji stało się jasne, że tegorocznym zwycięzcą została drużyna kobieca OSP Myszadła z łącznym wynikiem 135,63 punktów. (O wiele bardziej zacięta walka rozegrała się jednak w przypadku drugiego miejsca, gdzie o przewadze drużyny kobiecej OSP Ślężany nad druhnami z Kobyłki przesądziła zaledwie 0,1 punktu! 🙂
Wraz z zakończeniem turniejowych zmagań druhen, przyszedł czas na główną część programu w postaci emocjonującej rywalizacji męskich drużyn pożarniczych. Dość licznie zgromadzeni sympatycy pożarnictwa, którzy zjechali do Klembowa, aby wspierać swoich faworytów nie mieli wątpliwości, że walka o zwycięstwo rozegra się pomiędzy wielokrotnym mistrzem powiatu – drużyną OSP Zawady oraz aktualnym obrońcą tytułu – drużyną OSP Roszczep. Przy czym, w roli czarnego konia zawodów obstawiano drużynę OSP Ślężany, która również prezentowała wysoką dyspozycję. I rzeczywiście, po rozegraniu sztafety typowania zdawały się trafione (pierwsza była OSP Zawady z wynikiem 60,5 pkt., druga OSP Roszczep – 63,5 pkt., trzecia zaś OSP Ślężany z wynikiem 68,1 pkt.).
W tej sytuacji, o wszystkim miało przesądzić ćwiczenie bojowe. Emocje rosły z każdą minutą, bowiem trzy najlepsze drużyny startowały dopiero na końcu. Wraz z ogłoszeniem wyników sytuacja wydawała się jasna. Najlepszy wynik w tej konkurencji uzyskała drużyna OSP Zawady, zdobywając 37,5 pkt. i o włos wyprzedzając OSP Roszczep (37,7 pkt.). Trzeci rezultat należał do OSP Ślężany (41,1 pkt.). Niestety, los okazał się przewrotny i drużyna OSP Zawady za sprawą drobnego błędu formalnego (nie zasygnalizowania zmiany zawodnika), po pozytywnym rozpatrzeniu przez komisję sędziowską protestu zgłoszonego przez rywali, w jednej chwili z niekwestionowanego triumfatora stała się największym przegranym IX Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych. Po doliczeniu 20 punktów karnych reprezentacja OSP Zawady spadła na dalekie, 6. miejsce w tabeli, zajmując w klasyfikacji generalnej dopiero czwartą lokatę. Tym samym, drugi raz z rzędu zwycięzcą i mistrzem powiatu została drużyna męska OSP Roszczep. Gratulujemy!
Wraz z zakończeniem zawodów i odczytaniem protokołu końcowego przez mł.bryg. Jarosława Kłaka, odbyła się ceremonia wręczenia nagród zdobywcom miejsc na podium oraz pamiątkowych dyplomów i upominków dla wszystkich drużyn biorących udział w zawodach. W obecności, m.in.: starosty Kazimierza Rakowskiego, wójta Klembowa Rafała Mathiaka, wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Grzegorza Mianowskiego, byłych i obecnych Komendantów Powiatowych PSP oraz p. Bogdana Domagały – prezesa firmy DJChem jako pierwsi, pamiątkowy upominek otrzymali goście z OSP Żabików (Wynik drużyny uzyskany w zawodach poza klasyfikacją wyniósł 111,7 pkt.). Następnie przedstawiciele drużyn startujących w zawodach odebrali pamiątkowe dyplomy, a zdobywcy miejsc na podium, obok dyplomów i pucharów otrzymali także nagrody pieniężne na zakup sprzętu pożarniczego, które ufundowali: starostwo wołomińskie, gmina Klembów, DJChem Chemicals Poland S.A. oraz LGD Równiny Wołomińskiej. (Zarówno laureaci kategorii męskiej, jak i kobiecej otrzymali: za III miejsce – 700 zł, za II miejsce – 1500 zł, za I miejsce – 2500 zł).
Kierując słowa uznania pod adresem uczestników i organizatorów (poziom zawodów i ich organizacji należy bowiem ocenić bardzo wysoko) należy również ze smutkiem powiedzieć, że impreza, chociaż ciekawa i ważna, nie spotkała się z zainteresowaniem mieszkańców Klembowa. Miejscowych widzów było niewielu, co nie umknęło uwadze nawet samych startujących zawodników. Trochę to przykre zważywszy, że zawody sportowo-pożarnicze stanowią formę intensywnego szkolenia pożarniczego, niezbędnego w przygotowaniu do działań ratowniczych. Ich celem jest w szczególności: mobilizowanie do stałego doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu, ocena stanu wyszkolenia pożarniczego oraz popularyzacja wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej.
Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko życzyć organizatorom o wiele większej frekwencji za dwa lata, a zwycięzcom tegorocznych zawodów, sukcesu na szczeblu wojewódzkim. Bogu na Chwałę, ludziom na Pożytek!

 

IX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Drużyn OSP
– KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja końcowa Powiatowych Młodzieżowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych:

I miejsce – MDP OSP Dobczyn (912,9 pkt.);
II miejsce – MDP OSP Krusze (908,9 pkt.);
III miejsce – MDP OSP Roszczep (880,1 pkt.);
IV miejsce – MDP OSP Kobyłka (841,8 pkt.);
V miejsce – MDP OSP Ślężany (802,1 pkt.).

Klasyfikacja końcowa w grupie „C” kobiece drużyny pożarnicze OSP:

I miejsce – Drużyna kobieca OSP Myszadła (z łącznym wynikiem 135,63 pkt.);
II miejsce – Drużyna kobieca OSP Ślężany (144,1 pkt.);
III miejsce – Drużyna kobieca OSP Kobyłka (144,2 pkt.).

Klasyfikacja końcowa w grupie „A” męskie drużyny pożarnicze OSP:

I miejsce – OSP Roszczep (z łącznym wynikiem 101,2 pkt.);
II miejsce – OSP Ślężany (109,2 pkt.);
III miejsce – OSP Poświętne (117 pkt.);
IV miejsce – OSP Zawady (118 pkt.);
V miejsce – OSP Klembów (126,9 pkt.);
VI miejsce – OSP Myszadła (128,2 pkt.);
VII miejsce – OSP Kobyłka (130,8 pkt.);
VIII miejsce – OSP Wołomin (134,6 pkt.);
IX miejsce – OSP Marki (136 pkt.);
X miejsce – OSP Chrzęsne (137,1 pkt.);
XI miejsce – OSP Ząbki (155,6 pkt.);
XII miejsce – OSP Równe (dyskwalifikacja).
/opr. R.S. Lewandowski/

 

331 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
MDK Wołomin

WUTW – inauguracja roku akademickiego 2017/2018 Październik to miesiąc, kiedy studenci powracają na uczelnie, aby ponownie zasiąść w ławkach podczas wykładów....

Zamknij