ggg ggg ggg ggg ggg

Społeczność Szkoły w Starych Załubicach uczciła 77. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

„W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, Królowej Korony Polskiej,
kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił
– aż do ofiary życia mego…” (fragm. Przysięgi Armii Krajowej)

 

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Starych Załubicach, wiedzą doskonale, że imię Armii Krajowej jest nie tylko wielkim zaszczytem, ale też ogromnym zobowiązaniem. Świadczy o tym najwymowniej niezwykle wzruszająca i przepełniona patriotyzmem uroczystość z okazji Święta Szkoły, która odbyła się w czwartek, 14 lutego – dokładnie w dniu 77. rocznicy utworzenia Armii Krajowej.

W czwartek, 14 lutego w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Starych Załubicach (gm. Radzymin), odbyły się uroczyste obchody 77. rocznicy utworzenia Armii Krajowej, połączone ze Świętem Szkoły.
Oficjalnego otwarcia obchodów wraz z powitaniem licznie przybyłych gości dokonał dyrektor szkoły p. Edward Biernacki.
Tego dnia, załubicką szkołę zaszczycili swoją obecnością, m.in.: wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki wraz z wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Izabelą Paciorek, przedstawiciele ŚZŻAK na czele z Mirosławem Widlickim – prezesem Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK, delegacja młodzieży z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej na czele z prezesem klubu Władysławem Kolatorskim, przedstawiciele Rady Programowej MKH im. AK ZR a wśród nich p. Waldemar Lau – działacz „Solidarności” i więzień polityczny w okresie PRL, prezes Instytutu Tradycji Narodowej p. Urszula Bartosiak, Państwo: Hanna Grzegorek, Jan Wnuk i Jerzy Berta, reprezentujący Koło ŚZŻAK „Rajski Ptak” w Radzyminie oraz Towarzystwo Przyjaciół Radzymina, a także dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i placówek oświatowych. Honorowymi gośćmi uroczystości byli najbliżsi krewni bohaterskiej łączniczki AK Anieli Janusz ps. „Jagoda” – Państwo Elżbieta i Zdzisław Sołowiej, a także Rodzina nieodżałowanej pamięci ppłk Edmunda Muszyńskiego ps. „Krzemień”. Nie zabrakło pocztów sztandarowych zaprzyjaźnionych szkół (m.in. I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie) oraz historycznego sztandaru żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak” Radzymin.
– 77 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko, działające w okupowanej przez Niemców Europie. Armia Krajowa realizowała swe cele poprzez prowadzenie walki bieżącej i przygotowywanie powstania powszechnego. Walka bieżąca prowadzona była głównie przez akcje małego sabotażu, akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim – przypomniał zgromadzonym dyrektor Edward Biernacki, który w dalszej części swojego wystąpienia przybliżył również historię szkoły, będącej spadkobierczynią chlubnego etosu AK.
Następnie uczniowie zaprezentowali gościom zapadający w pamięć spektakl w reżyserii p. Edyty Rudy, poświęcony pamięci Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, którego motywem przewodnim stały się słowa „Są sprawy ważniejsze niż śmierć”.
Kolejnym elementem części artystycznej był przygotowany i poprowadzony przez p. Katarzynę Brzozowską, występ szkolnego chóru, który zaprezentował pełną gamę przepięknie wykonanych utworów patriotycznych związanych z okresem okupacji i II Wojny Światowej.
Po zakończeniu części artystycznej głos zabrali zaproszeni goście.
– 14 lutego to dzień utworzenia Armii Krajowej, ale to również Dzień Zakochanych. To się fajnie pokrywa, bo Ci młodzi ludzie, którzy tworzyli Armię Krajową – Oni mocno kochali Ojczyznę, więc jest to także dzień zakochanych w Ojczyźnie – zauważył wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, który życzył uczniom z Załubic, aby zawsze kochali Ojczyznę, okazywali szacunek drugiemu człowiekowi i aby byli dobrymi Polakami.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili również: Mirosław Widlicki, Jan Wnuk i Jerzy Berta, który przypomniał zebranym, iż nosząca od 28 lat z dumą imię Armii Krajowej załubicka szkoła, była pierwszą szkołą w Polsce, która otrzymała tak zaszczytnego patrona.
Przy okazji wystąpień przedstawiciele TPR – p. Jan Wnuk i p. Hanna Grzegorek przekazali na ręce dyrekcji okolicznościowy prezent z okazji Święta Szkoły w postaci książek swojego autorstwa. (Do biblioteki szkolnej trafił zbiór publikacji poświęconych dziejom Radzymina, zaś do przedszkolaków książki „Tu Radzymin mój”, zawierające zbiór wierszy dla najmłodszych, ułożonych przez p. Hannę).
Szczególnie wzruszającym momentem była ceremonia wręczenia wyróżnień, nadanych przez ŚZŻAK.
Tego dnia, odznaczeniem pamiątkowym „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” uhonorowany został nauczyciel historii – pan Tomasz Pałaszewski.
Z kolei, dyrektor szkoły pan Edward Biernacki otrzymał opaskę honorową ŚZŻAK „Rajski Ptak”. (Gratulujemy wyróżnionym, a całej społeczności szkolnej życzymy wytrwałości w kultywowaniu jakże pięknych i nieprzemijających ideałów Armii Krajowej).
Ostatnim akcentem pięknej uroczystości było złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod pomnikiem, upamiętniającym załubickich Żołnierzy AK, usytuowanym na szkolnym dziedzińcu.
Po zakończeniu oficjalnej części obchodów przyszedł czas na niespodziankę dla uczniów. Najpierw widowiskowy pokaz brawurowych zdolności wojskowych i technik samoobrony zaprezentowali uczniowie I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie. (Trzeba przyznać, że imponujący pokaz sprawności wywarł bardzo duże wrażenie nie tylko na najmłodszych widzach). Następnie żywą lekcję historii na temat odzyskania niepodległości przez Polskę zaprezentowali członkowie GRH „Kerin”.

/opr. Rafał S. Lewandowski/

 

2 835 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Markowy wieczór”

23 lutego 2019 r. w Sali legionowskiego ratusza odbył się koncert Marka Majewskiego oraz Lubelskiej Federacji Bardów. Podczas kolejnego „Markowego...

Zamknij