ggg ggg ggg ggg

Śluby panieńskie Nowe dzieło w starym stylu

W ubiegłą niedzielę odbył się przedpremierowy pokaz spektaklu „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry. Projekt „Śluby Panieńskie w Sieci” został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu „Kultura w sieci”.

W ubiegłą niedzielę odbył się przedpremierowy pokaz spektaklu „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry. Projekt „Śluby Panieńskie w Sieci” został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu „Kultura w sieci”.
Organizatorem tego wydarzenia była Fundacja Inicjatyw Patriotycznych. Współorganizatorem Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie.
Niedzielne wydarzenie w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie, rozpoczęło się przedstawieniem krótkiego filmu – Spacer po Nowej Suchej.
Aneta Kowalczyk – koordynator artystyczny MiGOK w Łochowie, przywitała gorąco wszystkich przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in.: Burmistrz Łochowa – Robert Gołaszewski z małżonką, Dyrektor MiGOK w Łochowie – Artur Lis, reżyser i pomysłodawca sfilmowania sztuki teatralnej – Katarzyna Kownacka, Prezes „Fundacji Inicjatyw Patriotycznych” – Piotr Rzewuski, Paweł Skupiński – wiceprezes w/w Fundacji. Po przywitaniu gości i podziękowaniu za realizację, reżyserka Katarzyna Kownacka, opowiedziała w krótkim wywiadzie o genezie powstania tego spektaklu. Przedstawienie początkowo miało być czysto teatralne. Próby odbywały się w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie. Podczas pandemii, kiedy nie można było spotykać się na żywo, powstał pomysł o realizacji filmowej. Wszystkie próby odbywały się online.
Wracając do sztuki, dlaczego Fredro? – pani Katarzyna odpowiedziała: „Sztuka żyje młodymi, ich emocjami, duchem, uczuciowością. Sens ma granie, gdy aktor wierzy w świat, który przedstawia. Kiedyś mówiono pierwsza naiwna w teatrze. Teraz nikt nie powie, a należałoby powiedzieć pierwsza wyrachowana”. Stąd klasyka albo profanowana albo niegrana w ogóle. Młodzi i klasyka, to ma sens.”
W samej sztuce jako tło do scen, zostało wykorzystanych wiele lokalnych i znanych społeczności miejsc, np.: Pałacyk w Julinie, Skansen w Nowej Suchej, Park Dębinka w Łochowie.
Zgromadzeni goście mogli obejrzeć nagrany spektakl w całości. Sztuka i gra aktorska licealistów zrobiła duże wrażenie na odbiorcach. Młodzi aktorzy z grupy teatralnej Julii Sawickiej (Hubert Gromek, Julia Narzymska, Justyna Nowak, Karolina Pękala, Kinga Grzelińska, Michał Bębenek, Natalia Kownacka, Sandra Węgrzyn, Szymon Chmielewski, Szymon Piórkowski) wraz z reżyser Katarzyną Kownacką włożyli dużo pracy i talentu, aby powstała ta wspaniała realizacja.
Podziękowania należą się: rodzicom młodzieży za wyrozumiałość i wsparcie, dyrekcji i pracownikom Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Pałacyku Paderewskich w Julinie, proboszczowi parafii Św. Trójcy w Sulejowie Józefowi Rutkowskiemu, wiceprezesowi Fundacji Inicjatyw Społecznych za opiekę producencką nad wnioskiem.

Wszyscy artyści zaangażowani w spektakl zapraszają na premierowe oglądanie sztuki „Śluby Panieńskie” Aleksandra Fredry w Internecie, już 15 września

/MiGOK ŁOchów; fot. Tomasz Troszczyński/

2 337 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mnóstwo tradycyjnych przysmaków i atrakcji, piękna pogoda – oto przepis na udany Turniej Smaków na Zamku w Liwie

To był już siódmy Międzynarodowy Turniej Smaków na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego „O Kielich Wojciecha Wielądko”, zorganizowany tym razem 6...

Zamknij