ggg ggg

Skierdy zwycięzcą siódmego festiwalu sołectw Zalewu Zegrzyńskiego!

Smacznie, swojsko, atrakcyjnie – tak w skrócie można powiedzieć o bardzo udanej siódmej edycji Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw Zalewu Zegrzyńskiego pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, który w ubiegłą sobotę, 3 września po raz pierwszy odbył się na terenie gminy Dąbrówka.

66

Tegoroczna edycja tej wspaniałej imprezy regionalnej, która już od siedmiu lat integruje i promuje gminy wchodzące w skład LGD Zalew Zegrzyński, odbyła się na placu przy Urzędzie Gminy w Dąbrówce.
Festiwal jest jednym z najciekawszych i najbogatszych, pod względem kultywowania regionalnych tradycji, wydarzeń na mapie kulturalnej środkowego Mazowsza. Głównym celem konkursu jest pobudzenie aktywności i integracja mieszkańców sołectw z gmin położonych w regionie Jeziora Zegrzyńskiego oraz uspołecznienie działań na rzecz rozwoju wsi i obszarów zależnych od rybactwa. Festiwal służy również prezentacji dorobku społecznego i kulturalnego poszczególnych sołectw oraz miejscowego rękodzieła i regionalnych potraw. Impreza stanowi znakomitą formę promocji małych ojczyzn i ich atutów, utwierdza wszystkich w przekonaniu, że mazowiecka wieś może być znakomitą przestrzenią do życia, gdyż ma wiele do zaoferowania.
Zrealizowanie siódmego festiwalu z tak dużym rozmachem, możliwe było dzięki organizatorowi – LGD Zalew Zegrzyński oraz uprzejmości i dużemu zaangażowaniu współorganizatorów: Gminy Dąbrówka, Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce, Starostwa Powiatowego w Legionowie, Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, Starostwa Powiatowego w Wołominie, gmin członkowskich LGD a także sponsorów.


W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział siedem sołectw: Sołectwo Kuligów (Gmina Dąbrówka), Sołectwo Skierdy (Gmina Jabłonna), Sołectwo Beniaminów (Gmina Nieporęt), Sołectwo Łacha (Gmina Serock), Sołectwo Barcice (Gmina Somianka), Sołectwo Janówek Pierwszy (Gmina Wieliszew) oraz Sołectwo Dybów Kolonia (Gmina Radzymin), które rywalizowały ze sobą w następujących kategoriach: Prezentacja stoiska, Smaki, kuchnia regionalna a także Występ sceniczny.
Przybyłych gości, w tym wójtów i burmistrzów poszczególnych gmin powitali: prezes LGD ZZ Edward Trojanowski oraz wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski. W kolejnej części Festiwalu Dariusz Goszczyński – Zastępca Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych dokonał wręczenia odznaczeń honorowych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela „Zasłużony dla Rolnictwa” następującym osobom, paniom: Janinie Gruczek, Alicji Nowakowskiej, Agnieszce Nawrockiej, Agnieszce Salwin, Barbarze Kopcińskiej, Paulinie Adamczyk oraz panom: Józefowi Zającowi i Jerzemu Stworze. W imieniu wyróżnionych swój wiersz wyrecytowała pani Janina Gruczek, za co otrzymała od publiczności gromkie brawa.
Po godzinie 13-ej na scenie pojawiła się gwiazda tegorocznej edycji festiwalu, czyli zespół Jorrgus. Grupa wykonała swoje największe przeboje utrzymane w konwencji disco polo i dance, przy których bawili się licznie zgromadzeni widzowie. W tym czasie, do pracy przystąpiły również Kapituły konkursowe. Wszystkie sołectwa oceniane były w trzech kategoriach konkursowych, a także przez licznie zgromadzoną publiczność, która w namiocie LGD mogła oddawać głosy na swojego faworyta. (Gwoli ścisłości dodajmy, iż w skład Kapituły festiwalowego konkursu wchodziły następujące osoby: w kategorii Prezentacja stoiska – Paweł Pacek, Krzysztof Cienkowski, Jerzy Stwora; w kategorii Smaki, kuchnia regionalna: Dorota Wróbel-Górecka, Piotr Łukasik, Dariusz Goszczyński; w kategorii Występ sceniczny: Maria Orzechowska, Anna Maniecka i Zenon Durka).


Wszystkich odwiedzających witały pięknie udekorowane stoiska poszczególnych sołectw. Można było na nich obejrzeć wyroby lokalnego rękodzieła z motywami ludowymi, obejrzeć prezentacje, otrzymać ciekawe gadżety. Zwiedzający mogli też zasięgnąć informacji o poszczególnych sołectwach, Lokalnej Grupie Działania Zalew Zegrzyński, a także wziąć udział w konkursach dla publiczności. Atrakcji więc nie brakowało! Stoły sołectw uginały się od przepysznych wyrobów kulinarnych oraz (mających ogromne powodzenie wśród odwiedzających) nalewek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się „Występy sceniczne”, w ramach których sołectwa przedstawiały swój dorobek artystyczny, dotychczasowe osiągnięcia lub historię miejscowości.
Ostatnim akcentem tego obfitującego w atrakcje dnia, było ogłoszenie przez Kapituły wyników konkursu oraz wręczenie nagród. Wszystkie sołectwa, biorące udział w festiwalowych zmaganiach otrzymały pamiątkowe statuetki od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, albumy wraz z dyplomami od Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery, które wręczyła pani Maria Orzechowska – doradca Wojewody, upominki promocyjne nawiązujące do tradycji Mazowsza, które wręczył Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie a także upominki przekazane przez Burmistrza Radzymina Krzysztofa Chacińskiego.
Wręczenie nagród festiwalowych odbyło się w obecności prezesa LGD Edwarda Trojanowskiego, wójta Dąbrówki Radosława Korzeniewskiego, starosty wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego oraz starosty legionowskiego Roberta Wróbla.
Gratulując zwycięzcom poszczególnych kategorii dodajmy, iż zdobywcą grand prix a tym samym Laureatem VII Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw zostało sołectwo Skierdy (Gmina Jabłonna), które będzie gospodarzem kolejnej edycji imprezy! /opr. R.S. Lewandowski/

 

Galeria Zdjęć

1 278 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gminna Inauguracja roku szkolnego z niespodzianką

W szkołach Wyszkowa i gminy Wyszków 1 września rozpoczęto nowy rok szkolny. Szczególnie uroczyście świętowali uczniowie w Zespole Szkół w...

Zamknij