ggg ggg ggg ggg

Rozśpiewany i roztańczony I Festiwal „Moda na Folklor”

Sobota, 12 maja 2018 r. piękna i pogodna roziskrzyła się w Ostrowi Mazowieckiej tęczowymi kolorami ludowych strojów, wstążek i wianków. Zatętniła skoczną muzyką, bo po raz pierwszy odbył się folklorystyczny festiwal.

Festiwal poprowadził Paweł Łaszczych -znawca kultury, historii i tradycji kurpiowskich, ale też gawędziarz, który ubarwił spotkania festiwalowe wieloma anegdotami i mnóstwem informacji na temat wykonawców.
„Folklor to jest coś, co wypływa z nas” – wyjaśniała genezę zorganizowania pierwszej takiej imprezy folklorystycznej w Ostrowi Mazowieckiej dyrektor MDK – Marta Molska. Z kolei burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer nawiązał do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, jubileuszu 15-lecia działalności zespołu „BezWianka” i nowości, jaką jest Festiwal „Moda na folklor”. Otwierając uroczyście festiwal wyraził nadzieję, że te obchody przyjmą się w mieście i będzie takich spotkań z folklorem wiele.
Pierwszy folklorystyczny festiwal w Ostrowi Mazowieckiej rozpoczął się od barwnego korowodu zespołów z różnych regionów Polski, który wyruszył spod ratusza. Ze śpiewem i przytupem podążyli ulicą 3 Maja, wokół ronda im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, wokół stawu, aby dotrzeć pod scenę ustawioną nad Stawem Miejskim. Po oficjalnym otwarciu imprezy przez burmistrza Jerzego Bauera i dyrektor MDK Martę Molską, ożyła scena ustrojona kwiatami z wiejskich ogródków i łąk. Repertuar był zaskakująco różnorodny: kurpiowskie tańce, klimatyczne walczyki, pieśni i tańce spod Rzeszowa i znad Sanu koło Leżajska. Zespoły dziecięce, młodzieżowe i dorosłych w swoich pieśniach i tańcach rzeszowskich, krośnieńskich, krakowskich, łańcuckich, kurpiowskich, a nawet lwowskich zauroczyły mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej. Swoją kulturę zaprezentowały: Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego Warszawianka, BezWianka, Dziecięcy Zespół Ludowy z Ostrowi Mazowieckiej, Zespół Pieśni i Tańca San z Leżajska, zespół Hyżniacy z Hyżnego, Kurpianka z Kadzidła, grupa Woda na Młyn. Gwiazdą wieczoru był zespół Bubliczki, który połączył w swojej prezentacji motywy ukraińskie, żydowskie, góralskie i bałkańskie. Tak wartkie, skoczne, że publiczność ruszyła do tańca na specjalnie przygotowanej podłodze przed sceną.
/Janina Czerwińska/

3 811 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pułtusk konkursami żyje

Młodzi mistrzowie konkursu „O Słownik Burmistrza Miasta Pułtusk” II Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego „O Słownik Burmistrza Miasta Pułtusk”, przeprowadzony...

Zamknij