ggg ggg ggg ggg ggg

Rozśpiewane obchody 100. Rocznicy Przywrócenia Praw Miejskich

17 lutego 2019 r. w WOK ,,Hutnik” w ramach obchodów 100-lecia Przywrócenia Praw Miejskich Wyszkowowi odbył się koncert z okresu dwudziestolecia międzywojennego pt. „Lata 20, lata 30”.

Koncert poprzedziła prezentacja dotycząca historii odzyskana praw miejskich przez Wyszków, którą przedstawiła licznie zebranym w sali Wyszkowskiego Ośrodka kultury „Hutnik” Ewa Baka – prowadząca imprezę. Podkreśliła, że sto lat temu 4 lutego 1919 r. Wyszków odzyskał prawa miejskie na mocy dekretu o samorządzie miejskim podpisanego przez: Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, Prezydenta Ministrów Ignacego Jana Paderewskiego i Ministra Spraw Wewnętrznych Stanisława Wojciechowskiego. Wyszków znalazł się pośród 150 miejscowości uznanych za miasta. A przechodząc od historii do teraźniejszości zaprosiła wszystkich do uczestnictwa w spotkaniu „karnawałowo – walentynkowo – jubileuszowym”.
Podczas niedzielnego koncertu wysłuchano i bawiono się świetnie przy utworach z okresu lat dwudziestych i trzydziestych. Pełnych uroku i niezwykle melodyjnych utworów, które wykonywano w tym okresie w licznie powstających kabaretach i teatrzykach oraz płynących z ekranu kin wysłuchaliśmy w świetnym wykonaniu. Dawnej śpiewali je artyści typu: Zula Pogorzelska, Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński, obecnie soliści – Anna Grabowska – Nadwodna oraz Krzysztof Ciupiński – Świątek. Zachwycali tańcem: Antonina Ziąbska oraz Bartłomiej Marszałek, a muzyką klasyczny kwintet dęty w składzie: Sylwia Lorenc – flet, Katarzyna Soja – obój, Michał Szubarga – klarnet, Anna Muszyńska – fagot, Marta Michalec – waltornia, Mariusz Kowal – instrumenty perkusyjne.
Artyści stworzyli wyjątkową atmosferę, czasem nostalgiczną, czasem zabarwioną humorem i żartobliwą. Wykonali m.in. takie utwory, jak ,,Powróćmy jak za dawnych lat” z filmu pt. ,,Manewry miłosne”, „Ada, to nie wypada”, ,,Ta ostatnia niedziela”, ,,Miłość ci wszystko wybaczy”, „Już nie zapomnisz mnie” i „Ach jak przyjemnie” obydwie piosenki z filmu „Zapomniana melodia”, „Co ja zrobię, że tak mi się podobasz” z filmu „Mój tata się żeni”, „Ja się boję sama spać”, „Walc François”, „Już nie mogę dłużej kryć” z filmu „Pani minister tańczy”, „Seksapil”, „Zimny drań” z filmu „Pieśniarz Warszawy”, ,,Walc oczarowanie”, „Nie kochać w taką noc” oraz „Brunetki, blondynki” z repertuary polskiego tenora Jana Kiepury. Były też dwie piosenki z musicalu pt. „My Fair Lady”.
Był to wspaniały wieczór, który podkreślono przywołaniem nie tylko artystycznych sukcesów wybitnych polskich przedwojennych artystów, ale też ich losów wskazujących, jak wielkimi byli patriotami i Polakami.

/Janina Czerwińska/

4 431 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
KPP Węgrów – Zdarzenia drogowe w powiecie węgrowskim

W ostatnich dniach doszło do kilku zdarzeń drogowych na terenie powiatu węgrowskiego. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze....

Zamknij