ggg ggg

Radzymin zaprasza do udziału w obchodach 97. rocznicy Cudu nad Wisłą!!!

Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.
i Święta Wojska Polskiego w Radzyminie. Główne uroczystości odbędą się w dn. 15 sierpnia, jednak radzymińskie świętowanie rozpoczyna się już w najbliższy weekend 5 i 6 sierpnia.

 

fot2Obchody w Radzyminie odbywać się będą pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W Komitecie Honorowym znaleźli się także: Minister Obrony Narodowej, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Już w najbliższą sobotę, 5 sierpnia w godz. godz. 12:00-18:00, odbędzie się pierwsza z imprez towarzyszących obchodom 97. rocznicy Cudu nad Wisłą – wyścig kolarski „Cud nad Wisłą” z cyklu Cisowianka RoadTour. Miasteczko rowerowe będzie się mieściło przy ul. Głowackiego (na tyłach radzymińskiej kolegiaty), biuro zawodów czynne od godz. 11:00, szczegółowe informacje na stronie www.roadtour.pl.

SYGNALIŚCI I FESTYN MYŚLIWSKI
W niedzielę, 6 sierpnia w hali ROKiS odbędzie się XV Mazowiecki Turniej Sygnalistów i XIV Krajowy Konkurs Zespołów Rodzinnych Sygnalistyki i Muzyki Myśliwskiej. W programie koncerty na rogach myśliwskich, pokaz psów oraz pokaz sokolniczy, wystawa myśliwska, o godz. 13:00 w kolegiacie będzie celebrowana uroczysta Msza Hubertowska w oprawie muzyki myśliwskiej, zaś o 15:30 w ROKiS – koncert Zespołu Reprezentacyjnego PZŁ, finał konkursów oraz biesiada myśliwska.

START RAJDU KATYŃSKIEGO ORAZ FESTIWAL OPERETKOWO-OPEROWY
Tydzień później, w niedzielę 13 sierpnia na mieszkańców czekają kolejne ciekawe wydarzenia. Pierwszym z nich będzie Start XVII Rajdu Katyńskiego, który zaplanowano ok. godz. 11:00 z terenu papieskiego lądowiska przy Cmentarzu Poległych 1920 r.
Natomiast późnym popołudniem, o godz. 18:00 rozpocznie się oczekiwana przez wielu melomanów uczta, czyli XIV Festiwal Operetkowo-Operowy na Mazowszu. W tym roku gala odbędzie się po raz pierwszy w hali sportowej nowego budynku Gimnazjum nr 1 przy ul. Batorego. Co istotne, wstęp na koncerty festiwalowe jest wolny, niemniej należy dokonać rezerwacji wejściówek (pod nr tel. 22 786 50 24 wew. 22, lub e-mailowo: salakoncertowa@radzymin.pl).

KULMINACJA ATRAKCJI NASTĄPI 15 SIERPNIA
Główne obchody 97. rocznicy Cudu nad Wisłą zaplanowane na wtorek 15 sierpnia rozpoczną się już o 7:00 rano wypuszczeniem kilku tysięcy gołębi pocztowych w ramach XXVII Zawodów Gołębiarskich „Cud nad Wisłą”, które rozegrane zostaną na stadionie RKS „Mazur”.

BIEG 1920 ORAZ WYSTAWA SPRZĘTU MILITARNEGO
Punktualnie o godz. 9:00 z radzymińskiego Placu T. Kościuszki wystartuje XXVI Półmaraton Uliczny „Cud nad Wisłą”, którego zakończenie przewidziane jest na godz. 14:00. Mieszkańców zachęcamy do kibicowania, a zawodnikom przypominamy, iż biuro zawodów będzie czynne od godz. 6:30 w strażnicy OSP Radzymin.
Równolegle ze startem półmaratonu rozpocznie się wystawa sprzętu wojskowego na radzymińskim rynku, której towarzyszyć będzie harcerski punkt żywieniowy. Ciężkie pojazdy pancerne WP będzie można podziwiać do godz. 19:00. Ponadto, przez cały dzień w centrum miasta odbywać się będzie kiermasz okolicznościowy.

XVI ZLOT I RAJD MOTOCYKLOWY MOTOCUD
Swój wkład w utrwalanie pamięci o „Cudzie nad Wisłą” mają również motocykliści biorący udział w corocznych zlotach motocyklowych MotoCud. Nawiązując do kultywowanej przez dziesięciolecia tradycji składają hołd wszystkim bohaterskim obrońcom Ojczyzny przed inwazją sowiecką w 1920 roku.
MotoCud 2017 rozpocznie się już o godz. 9:00 od zapisów uczestników na lądowisku papieskim przy Cmentarzu Poległych 1920 r. W południe uczestnicy zlotu – podobnie, jak w ubiegłych latach – posadzą „Dąb Pamięci”, poświęcony w tym roku majorowi Stanisławowi Stankiewiczowi – uczestnikowi Bitwy Warszawskiej 1920 r., walczącemu w 47 pułku Strzelców Kresowych, a później pilotowi i dowódcy Batalionu Szkolnego Lotnictwa w Świeciu, zamordowanemu przez NKWD w Katyniu. Jest to nawiązanie do ogólnopolskiego programu edukacyjnego pt. „Katyń… ocalić od zapomnienia”, którego pomysłodawcami są uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.
Start rajdu poprzedzi parada motocyklowa ulicami miasta, która odbędzie się o godz. 12:30. (Trasa tegorocznego przejazdu prowadzi z Radzymina przez Dąbrówkę – Dręszew, Słopsk, Niegów oraz Gaj do Rybienka Leśnego. Ostatni odcinek MotoCudu 2017 wiedzie przez Lucynów, Mostówkę, Zabrodzie, Dębinki i Wolę Rasztowską w kierunku Radzymina). Po powrocie o godz. 16:30 odbędzie się w centrum miasta pokaz trialu motocyklowego Mistrza Europy Trial International Class Przemysława Kaczmarczyka.

STREFA ATRAKCJI RODZINNYCH Z MOŻLIWOŚCIĄ UZYSKANIA RADZYMIŃSKIEJ KARTY MIESZKAŃCA
W godzinach od 13:00 – 18:00 w Parku Ks. Czartoryskiej funkcjonować będzie Strefa Rodzinna, w ramach której przygotowano koncerty i spektakle teatralne dla dzieci, gry i zabawy rodzinne prowadzone przez animatorów oraz klaunów, wesołe miasteczko oraz kino sferyczne prezentujące filmy animowane dla dzieci.
Mieszkańcy będą mieli również możliwość wyrobienia sobie Radzymińskiej Karty Mieszkańca. Specjalny punkt zlokalizowany będzie w Parku im. Ks. E. Czartoryskiej w godzinach trwania pikniku (13:00 – 18:00), a także w budynku UMiG Radzymin, pl. T. Kościuszki 2, w godz. 11:00-17:00.

UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE, RELIGIJNE I WOJSKOWE
Centralnym punktem obchodów 97. rocznicy Cudu nad Wisłą będzie oczywiście Uroczysta Msza Święta na Cmentarzu Poległych 1920 r., która rozpocznie się o godz. 17:00. Tuż po jej zakończeniu odbędą się uroczystości państwowe z udziałem Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego (Apel Poległych, salwa honorowa) oraz ceremonia złożenia wieńców.
(Wcześniej, o godz. 15:00 przewidziany jest uroczysty Apel pod pomnikiem Wincentego Witosa na pl. Wolności w Radzyminie).

SYLWIA GRZESZCZAK, PARANIENORMALNI I POKAZ LASERÓW
Kulminacyjnym punktem rozrywkowej części obchodów, będą oczywiście wieczorne wydarzenia odbywające się na pl. Tadeusza Kościuszki. Już o godz. 19:00 na miejskiej scenie zagra zespół „Alex with Revenge”. Tuż po nim, o godz. 20:15 wystąpi znany kabaret Paranienormalni (Mariolka i przyjaciele). Następnie ok. godz. 21:20 przewidziany jest pokaz laserowy (w tym roku nie zobaczymy fajerwerków), zaś ok. godz. 21:45 sceną zawładnie gwiazda wieczoru – Sylwia Grzeszczak!
Jak widać, podczas tegorocznych obchodów w Radzyminie atrakcji nie zabraknie. Już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy do odwiedzenia Miasta Cudu nad Wisłą i skorzystania z przygotowanej przez UMiG oferty wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, sportowych i patriotycznych. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie!

 

fot1

620 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Szczególne miejsce w Gminie Zabrodzie

Miejscem wyjątkowym może pochwalić się gmina Zabrodzie, miejscem, gdzie ksiądz kardynał Stefan Wyszyński spacerował wśród złotych łanów pszenicy i brodził...

Zamknij