ggg ggg ggg ggg ggg

Pułtusk manifestował (20.12.2011)

Rano do liceum im. Piotra Skargi w Pułtusku wkroczyli ZOMO-cy. Tego dnia młodzież uczestniczyła w żywej lekcji historii.
W 30 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego pułtuszczanie uczestniczyli w rekonstrukcji demonstracji ulicznej. Na ulice wyszły tłumy manifestując swoją dezaprobatę bezprawiu. W nocy internowano przywódców „Solidarności” w tym przywódców pułtuskiej „Solidarności” – Tadeusza Ochtabińskiego i Sławomira Radka. Demonstranci domagali się uwolnienia Lecha Wałęsy. Do akcji wkroczyła Milicja używając siły…


To wprawdzie była jedynie rekonstrukcja wydarzeń sprzed 30 lat, jednak równocześnie bliska realiom minionych czasów. W przygotowanie żywej lekcji historii zaangażowało się wiele osób oraz instytucji. Miedzy innymi: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, Międzyzakładowa Komisja NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty Ziemi Pułtuskiej, Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku oraz Zespół Szkół nr 4 w Pułtusku. Inscenizacja nie byłaby tak realistyczna, gdyby do Pułtuska nie udało się zaprosić Grupy Rekonstrukcji Historycznej Milicji Obywatelskiej z Warszawy. To za ich przyczyną równie prawdziwe były mundury jak i pojazdy z tamtych czasów.

„Dla każdego człowieka wydarzenia od 13 grudnia 1981 roku do 22 lipca 1983 r. mają inne znaczenie, są indywidualnie postrzegane i oceniane. Ale nie ocena jest najważniejsza. Chodzi o to, by młodzi ludzie pamiętali o historii swojego kraju, docenili wolność i demokrację czasów, które z pewnością są wynikiem stanu wojennego, narodzin „Solidarności”, powstania w 1989 r. rządu koalicyjnego z połową ministrów i premierem Tadeuszem Mazowieckim, wywodzącymi się z „Solidarności”” – pisze w specjalnym wystąpieniu okolicznościowym starosta pułtuski, Edward Marek Wroniewski. Wystąpienie zostało opublikowane w gazetce podziemnej „Pułtuski podziemniak” – która została opublikowana specjalnie z okazji rocznicy stanu wojennego. Podziemna gazetka powstała przy udziale młodzieży pułtuskiej, drukowana na powielaczu pod czujnym okiem Jacka Pawłowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej.
Młodzież uczyła się o wydarzeniach tamtych dni również podczas wykładów dr. Tadeusza Ruzikowskiego pt. „Stan wojenny z perspektywy 30 lat” i „Stan wojenny na przykładzie Warszawy i Mazowsza” oraz Magdaleny Duber pt. „Stan wojenny według Jacka Kaczmarskiego” .
W przeddzień pułtuskich obchodów 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odprawiona została Msza Święta w intencji ofiar stanu wojennego.
„Myślę, że stan „W” był na tyle istotnym wydarzeniem w historii Polski XX wieku, że warto pamiętać, iż rozpoczął proces, w wyniku, którego kolejne europejskie państwa komunistyczne odzyskiwały wolność, z której możemy dziś korzystać” –czytamy słowa starosty w „Pułtuskim podziemniaku”. Burmistrz Wojciech Dębski w jednodniówce młodzieżowej szkół pułtuskich pisząc o wydarzeniach 13 grudnia zaznacza, że był to dzień „w którym w gruzach legły wszelkie marzenia i pragnienia, plany i codziennie wyznaczane cele. Zachwiana została narodowa wiara w rodzącą się Polskę sprawiedliwą, solidarną i wolną od komunistycznej dyktatury”.
Patronat honorowy nad obchodami 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce objęli Burmistrz Miasta Pułtusk oraz Starosta Powiatu Pułtuskiego.
Bernadeta Hamowska

Galeria zdjęć

1 726 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kozła ofiarnego szukanie, czyli władza obrywa za biogazwonię, której jeszcze nie ma (20.12.2011)

„Bójmy się wójta!” - padły krzyki podczas konsultacji społecznych w gminie Winnica ze strony mieszkańców Domosławia. Dalsza część dyskusji przebiegała...

Zamknij