ggg ggg

POZAMIATANE?

Wybory już za niecały miesiąc. Znamy już kandydatów, trwa kampania. Wielu popełnia błąd myśląc, że 16 listopada będziemy mieli do czynienia z jednymi wyborami. Nic bardziej błędnego. Będziemy uczestniczyli aż w 4 różnych wyborach.

W każdych reguły gry są inne.

Przez wielu uważane za najważniejsze będą wybory Prezydenta, Burmistrza i Wójtów naszych miejscowości. To prawda, bowiem tak naprawdę to oni realnie rządzą gminami. W drugich wyborach wybierać będziemy radnych i to zgodnie z nową ordynacją, czyli w okręgach jednomandatowych.
Skończyły się głosowania na listy partyjne. Teraz w każdym okręgu może być tylko jeden zwycięzca. Trzecimi są wybory do rady powiatu, a czwartymi do sejmiku mazowieckiego. W tych dwu ostatnich głosowaniach reguły pozostają niezmienione. Tu obowiązuje głosowanie na listy partyjne, bądź listy zgłoszone przez komitety wyborcze.

Choć wybory jak wspomniałem dopiero za 5 tygodni, to w kilkunastu przypadkach ich wyniki są już znane w wielką dozą prawdopodobieństwa.

Oto krótki przegląd.

Legionowo

O prezydenturę ubiega się rządzący miastem od lat Roman Smogorzewski. Jego kontrkandydatem jest Konrad Michalski wystawiony przez opozycyjne wobec prezydenta Smogorzewskiego Prawo i Sprawiedliwość. Tym samym Konrad Michalski zastąpił w roli pretendenta do prezydentury Kazimierza Płaciszewskiego – szefa opozycyjnego klubu radnych PiS, który już o prezydenturę ubiegał się dwukrotnie. I dwa razy z Romanem Smogorzewskim przegrał. W ostatnich wyborach Roman Smogorzewski miał rekordowe, 77,4 procentowe poparcie. Zatem i w tych wyborach wynik jest przewidywalny. Walka toczyła się będzie tylko o skalę poparcia albo porażki. Czy zwycięzca zachowa 77 % poparcie? O miejsca w liczącej 23 osoby Radzie Miejskiej ubiega się 75 kandydatów z 17 komitetów wyborczych. W 6 okręgach mamy tylko po 2 kandydatów. Zapowiadają się też ciekawe pojedynki wyborcze obecnych radnych, którzy walczą o mandat z tego samego okręgu. Równie ciekawie zapowiada się starcie nestorów. W okręgu nr 11 walkę stoczy radny Zdzisław Koryś /67l/ z Prawa i Sprawiedliwości z radnym Tadeuszem Szulcem / 71l/ KKW Romana Smogorzewskiego. Może pogodzi ich 22-letni Kacper Pliżga z Komitetu „Nasze Miasto Nasze Sprawy”??? Więcej o wyborach w samym Legionowie już w kolejnym wydaniu Kuriera-w.

Wieliszew

O fotel wójta ubiegają się cztery osoby: obecny wójt Paweł Kownacki, ex wójt Waldemar Kownacki, Edwin Zezoń i Agata Kwiatkowska. Tu mamy do czynienia z ciekawa sprawą. Wójt Paweł Kownacki startuje z własnego Komitetu Wyborczego, który to komitet w każdym z okręgów wystawił swojego kandydata. Były wójt Waldemar Kownacki, który startuje z komitetu Wspólnota Lokalna też może liczyć na silną ekipę, bowiem jego komitet wystawił komplet kandydatów. Także kompletem kandydatów na radnych dysponuje Edwin Zezoń z komitetu wyborczego „Etyka i Prawo”. Agata Kwiatkowska reprezentuje barwy Prawa I Sprawiedliwości, który to komitet wystawił zaledwie 8 kandydatów na radnych. Realna walka stoczy się zatem między 3 kandydatami. O ile można pokusić się o typowanie wyniku, to w II turze mogą spotkać się dwaj panowie Kownaccy. Inaczej mówiąc i tak wygra Kownacki. O miejsca w 15 osobowej radzie Gminy walczy 58 kandydatów z 9 komitetów wyborczych

Jabłonna

Prawdziwa obfitość kandydatów. O posadę wójta ubiega się aż 5 osób. Olga Muniak- obecna wójt startuje z własnym komitetem wyborczym i własną 15 osobową ekipą kandydatów na radnych. O posadę ubiega się też Zbigniew Garbaczewski / też własny komitet/ kojarzony z Porozumieniem Samorządowym i Platformą Obywatelską, który zmontował 14 osobową ekipę kandydatów do Rady Gminy. Wójtem chce też zostać Jarosław Chodorski startujący z własnym komitetem i z własną 12-osobową ekipą kandydatów. Wójtem chce być startujący w barwach PiS Radomir Czauderna. W wyborach do Rady Gminy z list tej partii wystartuje 10 kandydatów. Listę kandydatów na wójta zamyka Waldemar Kurek-Mosakowski. Jego komitet wyborczy „Jedna Jabłonna” chce wprowadzić do rady 9 osób. Według obserwatorów bacznie śledzących jabłonowskie zawirowania, walka wyborcza rozegra się pomiędzy obecną p. wójt Olgą Muniak, a p. Zbigniewem Garbaczewskim, który może liczyć na szerokie poparcie w całym powiecie. W 15-osobowej radzie chce zasiąść aż 85 osób z 19 komitetów wyborczych

Nieporęt

O wójtowanie ubiega się 3 kandydatów. Obecny wójt Sławomir Mazur z własnego komitetu chce mieć w radzie 13 osób. Komitet „Nasz Nieporęt” jako kandydata na wójta wybrał Stanisława Urbaniaka, który wiedzie do rady też 13 pretendentów. Irena Kopańska- Araszkiewicz startuje z komitetu „Nieporęt Info”, który to komitet wystawił do rady 10 kandydatów. W Nieporęcie obecnego wójta uważa się za sprawnego gospodarza, który umie zabiegać o bieg spraw w gminie. Niespodzianki raczej nie będzie, i wójt wójtem pozostanie. W 15 osobowej radzie chce zasiąść 70 osób z 18 różnych komitetów wyborczych

Serock

Wieloletni burmistrz Sylwester Sokolnicki ubiega się o kolejną reelekcję z własnego komitetu wyborczego i chce wprowadzić do rady 12 osób. O burmistrzowski fotel ubiega się też Justyna Matuszewska z komitetu „Serock łączy”. Do wyborów startuje z 8 osobową ekipą kandydatów na radnych. Trzecią osobą walczącą o fotel w Ratuszu przy Rynku jest Grażyna Woźnicka startująca z własnego komitetu „Porozumienie i Dialog”. Do rady miasta chce wprowadzić 12 kandydatów. O miejsca w 15-osobowej Radzie Miasta walczy 58 osób z 18 kandydatów.

Tak oto za nami pierwsza część przedwyborczego przeglądu. O wyborach do Rady Powiatu i Sejmiku, jak też wstępne wyniki wyborów do RM Legionowo, już w kolejnym wydaniu. W wielu okręgach bowiem wyniki są niemal pewne. Jest pozamiatane.
rwc

3 075 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
TADEUSZ WIŚNIEWSKI zwycięzcą Pucharu Europy w rajdach BAJA

Nasi czytelnicy wielokrotnie czytali już o mistrzu jazdy quadami w rajdach BAJA Europy i Świata Kamilu Wiśniewskim. Obecnie chcemy też...

Zamknij