ggg ggg ggg ggg ggg

Ponad pół tysiąca zawodników pobiegło w Markach, aby oddać hołd Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

W sobotę, 1 października odbył się II Bieg Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Markach, który zorganizowano pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka. W zawodach w różnych kategoriach wiekowych i na różnych dystansach wystartowało ponad 500 uczestników.

 

6

 

Głównym celem biegu było uczczenie pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, upowszechnianie aktywnych form rekreacji ruchowej, popularyzacja biegania, jako zdrowego sposobu na życie oraz promocja miasta Marki i Powiatu Wołomińskiego.
Na pytanie, skąd wziął się pomysł na zorganizowanie Biegu Pamięci Rotmistrza Pileckiego, adresowanego nie tylko do dorosłych, ale co ważniejsze także do dzieci i młodzieży główny organizator biegu pan Bogdan Grzenkowicz – przewodniczący Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, odpowiada następująco:
„Takie będą Rzeczypospolite, jak Ich młodzieży chowanie” zatem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że potrzebne jest nam pielęgnowanie patriotyzmu, który trzeba zaszczepiać społeczeństwu od najmłodszych lat. Należy pamiętać, że to rodzina jest pierwszą szkołą patriotyzmu, to ona decyduje o trwaniu narodu, tradycji i kultury. Na barkach Rodziców spoczywa więc odpowiedzialność nie tylko za swój skarb, ale i za kraj, na którym powinno im zależeć. W Rodzinie dziecko uczy się umiłowania swojej Ojczyzny. Druga sprawa, wychowanie w duchu szacunku i umiłowania własnej Ojczyzny powinno być także bardzo ważnym zadaniem wychowawczym dla oświaty, szkoły, dla nauczycieli. Tymczasem w polskich szkołach wciąż za mało jest nauczania o Bohaterach Narodowych takich jak: Witold Pilecki, Inka czy Łukasz Ciepliński. Dlatego też, Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego od lat stara się dbać o należytą edukację, o różne formy upamiętniania ważnych wydarzeń i postaci historycznych. Jedną z form tej działalności są właśnie biegi pamięci, takie jak zorganizowany już po raz drugi w Markach Bieg Pamięci Witolda Pileckiego – wyjaśnia p. Bogdan Grzenkowicz, a my ze swej strony dodajmy, że organizatorami tegorocznej edycji Biegu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego obok Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego byli również: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Wołomin „Rajski Ptak”, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa Wschód oraz Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych, zaś współorganizatorami: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Markach.

Patronat nad tą niezwykle udaną imprezą patriotyczno – sportową sprawowali: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Instytut Pamięci Narodowej, PGNiG Termika, Polska Grupa Zbrojeniowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Wojskowe Towarzystwo Budownictwa Społecznego „KWATERA”. Natomiast Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Państwo: Zofia Pilecka – Optułowicz i Andrzej Pilecki – dzieci legendarnego Rotmistrza.
W drugiej edycji Biegu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Markach, udział wzięło ponad 500 uczestników startujących w następujących kategoriach: uczniowie szkół podstawowych kl. 1-3 na dystansie 280 m; uczniowie szkół podstawowych kl. 4-6 na dystansie 1050 m; uczniowie szkół gimnazjalnych na dystansie 3450 m; służby mundurowe na dystansie 3450m oraz Open (oddzielnie dla kobiet i mężczyzn na dystansie 2 x 3450 m).
Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że jednym z uczestników biegu dla służb mundurowych był starszy sierżant Ricky Haro, weteran amerykańskich sił powietrznych, uczestnik operacji w Iraku i Afganistanie. (Jak sam powiedział o sobie jest specjalistą od survivalu, na tyle dobrym, że szkolił amerykańskich pilotów w zakresie przetrwania w ekstremalnych warunkach po zestrzeleniu).
Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:
W biegu uczniów SP kl. 1-3 pierwsze miejsce zdobyła Beata Kazimierczak; II miejsce Michalina Zalewska; III miejsce Hubert Krajewski. W biegu uczniów SP kl. 4-6: I miejsce Tobiasz Gosk; II miejsce Igor Szczepaniak; III miejsce Jakub Mazur. W biegu uczniów gimnazjum I miejsce zajął Paweł Żmuda; II miejsce Łukasz Dziuba; III miejsce Rafał Ziaja. W kategorii bieg służb mundurowych I miejsce zdobył Jarosław Kurek; II miejsce Tomasz Piankowski; III miejsce Adam Malewicz. W biegu Open Kobiet I miejsce wywalczyła Patrycja Bereznowska; II miejsce Monika Grabarczyk; III miejsce Michalina Swatowska, z kolei w kategorii Open Mężczyzn zwyciężył Grzegorz Chojnacki; II miejsce zajął Kamil Borowski, zaś trzecie Piotr Serocki. (Wszystkim Laureatom gratulujemy!).
Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pana Mariusza Błaszczaka okazałe puchary ze specjalną dedykacją. Wyjątkowe medale (w formie specjalnie przygotowanych kart z zabezpieczeniami, zawierających m.in. elementy wykonane farbą irydystentną, OVI oraz farbą aktywną w UV), ufundowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Zawodnicy zostali ponadto wyposażeni w kamizelki odblaskowe ufundowane przez PGNiG TERMIKA oraz koszulki okolicznościowe od Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Podczas oficjalnej części imprezy wręczono również okolicznościowe wyróżnienia przyznane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Medalem pamiątkowym „Za Zasługi dla ŚZŻAK” uhonorowano panią Zofię Pilecką – Optułowicz oraz pana Andrzeja Pileckiego. (Odznaczenia w imieniu Rodziny Witolda Pileckiego odebrali: wnuczka pani Dorota Optułowicz – McQuaid oraz Marek Ostrowski, syn Eleonory Ostrowskiej – kuzynki i łączniczki Rotmistrza). Z kolei, Dyplomami Uznania Okręgu Warszawa – Wschód ŚZŻAK oraz pamiątkowymi książkami wyróżniono: panią Natalię Barbarę Kamińską ps. „Krystyna” i panią Krystynę Potrzebowską ps. „Jaga” – Honorową Prezes Koła ŚZŻAK „Rajski Ptak” w Wołominie, a także Chór Canto Zespołu Szkół w Słupnie pod kierunkiem nauczycielek: p. Marzanny Getki i p. Ewy Nowakowskiej, którego występ sceniczny uświetnił II edycję Biegu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Imprezie towarzyszyły też dodatkowe atrakcje dla uczestników. Można było m.in. zobaczyć Rosomaka, który pojawił się w Markach, dzięki Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Zaprezentowano również uzbrojenie z Fabryki Broni z Radomia oraz eksponaty Muzeum Historii i Tradycji Policji.
W imieniu głównego organizatora, szczególne podziękowania za pomoc w organizacji II Biegu Pamięci Rotmistrza Pileckiego składamy na ręce Burmistrza Miasta Marek pana Jacka Orycha oraz panów: Radosława Deca, Daniela Kurka, Andrzeja Rostka, Radosława Bartosika.
/opr. R.L./

 

2 076 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Strażacy Sekcji Lotniczej OSP Nadma w hołdzie Pilotom Brygady Pościgowej 1939 r. z Zielonki!

W sobotę, 1 października na lądowisku przy ul. Mostowej w Nadmie (gm. Radzymin), odbył się piknik rodzinny z motywami lotniczymi,...

Zamknij