ggg ggg ggg ggg

Pierwsze Certyfikaty „Szkoły Przyjaznej Rodzinie” zostały wręczone… (01.04.2014)

We wtorek, 25 marca w auli Zespołu Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce, uroczyście zainaugurowano kampanię nadawania Certyfikatów „Szkoła Przyjazna Rodzinie”. Do programu przystąpiło 20 placówek oświatowych z terenu całego powiatu wołomińskiego.

SONY DSC

Uroczystą galę poprzedziła konferencja, którą poprowadził Bartosz Marczuk – dziennikarz i publicysta dziennika „Rzeczpospolita”, uhonorowany za swoją pracę w 2013 r. Tulipanem Narodowego Dnia Życia w kategorii Dziennikarz, społecznie działacz ZDR 3+, ojciec pięciorga dzieci.
Wśród licznie przybyłych gości, których powitania dokonała gospodarz uroczystości, dyrektor Zespołu Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego, Anna Nowińska – Mróz znaleźli się m.in.: Anna Aksamit – Senator RP, Ks. Dziekan Prałat Jan Andrzejewski, Ks. Dziekan Prałat Mieczysław Stefaniuk, siostra zakonna Dominika Steć z Domu Św. Faustyny w Ostrówku, Konrad Rytel – wicestarosta wołomiński, Andrzej Olszewski – radny powiatu wołomińskiego, Ryszard Walczak – radny powiatu wołomińskiego, Grzegorz Dudzik – burmistrz Zielonki, Grzegorz Mickiewicz – zastępca burmistrza Wołomina, Sylwia Matusiak – wiceburmistrz Marek, Zenon Popławski – zastępca wójta Wieliszewa, Małgorzata Stępień-Przygoda – burmistrz Podkowy Leśnej, Kazimierz Rakowski – wójt Klembowa, a także dyrektorzy i nauczyciele jednostek i placówek oświatowych z terenu powiatu wołomińskiego, rodzice, uczniowie oraz oczywiście przedstawiciele mediów.
Jako pierwszy głos zabrał ksiądz dziekan Mieczysław Stefaniuk, na wstępie witając i pozdrawiając zebranych w imieniu swoim i J.E. Arcybiskupa Henryka Hosera, który ze względu na uroczystości w Radzyminie związane z obchodami 22. rocznicy powstania diecezji warszawsko-praskiej, nie mógł przybyć do Zielonki.
Podczas swojego wystąpienia ksiądz Stefaniuk wyraził poparcie dla idei certyfikowania szkół, mówiąc: „Mam nadzieję, że ten certyfikat przyczyni się do uratowania dobrego wychowania oraz do uratowania polskich rodzin”.

Z kolei, p. Janusz Wardak z Akademii Familijnej podkreślił ogromną wartość słów, za którymi powinny stać czyny, jako najlepszy wzorzec dla własnych dzieci. – Przekazywane dzieciom wartości powinny być spójne – zarówno szkoła, jak i rodzice powinni współpracować w tym zakresie – przekonywał.
Kolejnym z prelegentów był starosta wołomiński Piotr Uściński, który już na wstępie przywołał art. 18 Konstytucji RP: „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.”
– Chcemy upowszechniać programy promujące życie w rodzinie, dotyczące wychowania dzieci zgodnego z tradycyjnym modelem rodziny, promować normalną rodzinę. Stąd idea programu nadawania Certyfikatów „Szkoły Przyjaznej Rodzinie”, w której promowane są tradycyjne wartości. – mówił z dumą Starosta.
Swój entuzjazm w związku ze startem kampanii na terenie powiatu wołomińskiego wyraził również Jacek Sapa z Fundacji Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.
– Program służy odbudowie zaufania i życzliwości pomiędzy szkołą a rodzicami. Chcemy, aby rodzice byli pewni, że ich dziecko będzie dobrze wychowywane i uczone, a nie deprawowane. Oferta edukacyjna musi być pewna i bezpieczna – podkreślał.
Kolejnym punktem programu było odczytanie deklaracji przystąpienia do programu i symboliczne jej podpisanie przez dyrektor Zespołu Szkół w Zielonce Annę Nowińską-Mróz oraz przedstawicieli Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny – prezesa Jacka Sapę i wiceprezes Kamilę Klechę.
Następnie odbyła się uroczysta gala wręczenia certyfikatów „Szkoła Przyjazna Rodzinie” dyrektorom dwudziestu placówek oświatowych z terenu powiatu wołomińskiego, które przystąpiły do programu. Pierwszy z nich symbolicznie „wmurowano” w holu głównym Zespołu Szkół w Zielonce. Po zakończeniu części oficjalnej zebrani goście zaproszeni zostali na okolicznościowy poczęstunek, podczas którego można było podyskutować o dalszych formach działania na rzecz edukacji prorodzinnej. Wszyscy uczestnicy otrzymali również poradniki i multimedialne warsztaty małżeńskie, wydane przez starostwo wołomińskie.
/opr. Adam Jaczewski,
Rafał S. Lewandowski/

 

Chcemy upowszechniać programy promujące życie w rodzinie, dotyczące wychowania dzieci zgodnego z tradycyjnym modelem rodziny
i promować normalną rodzinę…
– mówi Piotr Uściński, starosta powiatu wołomińskiego:

Powiat wołomiński jako samorząd ma za zadanie realizować prawo, które obowiązuje w Polsce. Pierwszym, najwyższym prawem w Polsce jest Konstytucja, w której znajduje się artykuł 18 mówiący, iż małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.
Po drugie, powiat ma kierować się ustawą samorządową, ustawą o samorządzie powiatowym, a w tej ustawie mamy zapis „działania o charakterze ponadgminnym w zakresie…”. Takich zakresów ustawa przewiduje ponad dwadzieścia. Na pierwszym miejscu jest edukacja publiczna. Na czwartym polityka prorodzinna – i tym się dziś zajmujemy, zaś na 22. miejscu jest współpraca i działalność na rzecz organizacji pozarządowych. W tym programie współpracujemy z organizacjami pozarządowymi.
Jestem przekonany, że w skali kraju powiat wołomiński jest najbardziej zaangażowanym powiatem w politykę prorodzinną.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że to właśnie powiat wołomiński w 2012 roku wprowadził program polityki prorodzinnej TakRodzina.pl. Jest to jedyny w Polsce powiatowy program realizowany na tak dużą skalę, którego dwa główne cele to: wzrost społecznej świadomości roli trwałego małżeństwa i rodziny, jako podstawy rozwoju społeczeństwa, oraz tworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju rodziny.
Jako powiat, podejmujemy wiele działań, żeby te dwa cele zrealizować. Jednym z takich działań było uruchomienie w zeszłym roku powiatowej karty dużej rodziny, do której przystąpiło już siedem gmin.
Myślę, że to zaangażowanie łatwiej przeliczyć na pieniądze, które wydajemy na politykę prorodzinną, przekazując je gminom w formie dotacji na realizację owej karty.
Te nasze pieniądze połączone z pieniędzmi gminnymi potęgują się i co ważne, trafiają bezpośrednio do rodzin wielodzietnych. Bowiem, jeśli chodzi o kartę dużej rodziny to są to ulgi na zajęcia sportowe, kulturalne, obiady w szkołach, bilety w komunikacji, ulgi w podatkach śmieciowych i wiele innych, ponieważ gminy dowolnie je kształtują.
Jestem przekonany, że te pieniądze, te kwoty, które my wydajemy w budżecie na cele polityki prorodzinnej sprawiają, że powiat wołomiński jest w tym względzie niekwestionowanym liderem w skali kraju. Mam nadzieję, że nasz przykład zarazi również inne samorządy i zajmą się one na poważnie polityką prorodzinną.
Poza tym, podejmujemy również wiele innych działań, m.in. współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, chociażby z Fundacją Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, a także z Fundacją Kibicuj Rodzinie. Współpracujemy też ze Szkołą Niepubliczną Animus, z którą we wrześniu ubiegłego roku zorganizowaliśmy wspólną konferencję w trosce o dobro dziecka, małżeństwa i rodziny. Zapoznaliśmy się na niej z zagrożeniami, które funkcjonują we współczesnej szkole. Ja sam dowiedziałem się wówczas czym dokładnie jest geneder i jak ono faktycznie wchodzi za plecami rodziców. Okazuje się bowiem, że czasami nawet za plecami nauczycieli mogą trafiać do młodzieży treści, które nie powinny się pojawiać w szkole.
Wtedy też pojawiła się myśl, żeby wprowadzić jakąś formalną blokadę, żeby zablokować dostęp złych treści do naszych dzieci za plecami rodziców, żeby dzieci nie były demoralizowane.
W związku z powyższym, we wrześniu 2013 spotkałem się na Jasnej Górze z przedstawicielami Fundacji Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Następnie, po konsultacjach z rodzicami i nauczycielami powołaliśmy zespół roboczy, który miał określić jak można taką blokadę stworzyć. Na tej płaszczyźnie wypracowaliśmy formułę certyfikatu Szkoła Przyjazna Rodzinie. Fundacja podjęła się zadania, aby te certyfikaty wdrażać w szkołach w całym kraju, z czego osobiście bardzo się cieszę, bo nasza idea nie będzie się ograniczać tylko do jednego powiatu.
Musimy zdać sobie sprawę, że żyjemy w czasach, w których świat stanął na głowie. Często ludzie boją się w imię poprawności politycznej nazywać rzeczy po imieniu, mówić prawdę. Rewolucja kulturowa, rewolucja seksualna, różne ideologie nie tylko geneder – to wszystko już się dzieje i będzie chciało się jeszcze bardziej rozwijać. My musimy na tę rewolucję zareagować kontrrewolucją.
Oczywiście, nie jesteśmy przeciwni równouprawnieniu, każda płeć jest równoprawna, ale nie do tego stopnia żeby kobieta miała prawo stać się mężczyzną i ojcem rodziny i odwrotnie. Mężczyzna nie może stać się matką. I to równouprawnienie musi być w jakichś granicach rozsądku, poza które nie można wychodzić.
Program certyfikowania szkół, to program, w którym najważniejsze będą pozytywne treści. My nie chcemy walczyć tym programem, my chcemy unormować to, co jest pozytywne, czyli programy dotyczące promowania życia w rodzinie, wychowania dzieci zgodnego z tradycyjnym modelem rodziny – matka, ojciec, dzieci.
Także mam nadzieję, że do Certyfikatu będą przystępowały szkoły w całej Polsce, życzę tego fundacji

 

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

PLACÓWKI OŚWIATOWE, KTÓRE w dniu 25 marca 2014r. w Zielonce
ODEBRAŁY CERTYFIKAT „SZKOŁA PRZYJAZNA RODZINIE”:

1. Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach;
2. Zespół Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce;
3. Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie;
4. Zespół Szkół Terenów Zieleni im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie;
5. Zasadnicza Szkoła Zawodowa ZDZ im. kpt. Stefana Pogonowskiego w Radzyminie;
6. Zespół Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Tłuszczu;
7. Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie;
8. I Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie;
9. Zespół Szkół w Wołominie;
10. Gimnazjum nr 1 im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie;
11. Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Ząbkach;
12. Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Księdza Jerzego Popiełuszki w Ząbkach;
13. Zespół Szkół im. Zofii Solarzowej w Miąsem;
14. Gimnazjum im. gen. Franciszka Żymirskiego w Klembowie;
15. Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Ostrówku;
16. Szkoła Podstawowa im. POW w Zespole Szkół w Ostrówku;
17. Niepubliczna Szkoła Podstawowa ANIMUS w Kobyłce;
18. Szkoła Podstawowa w Klembowie;
19. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Ząbkach;
20. Niepubliczne Przedszkole ANIMUS w Kobyłce.

2 616 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Sesja wypełniona sprawozdaniami (01.04.2014)

26 marca 2014 r. odbyła się XLV sesja Rady Powiatu Wyszkowskiego. Gdyby nie dodatkowe punkty w porządku obrad, sesja przebiegłaby...

Zamknij