ggg ggg ggg ggg ggg

Perłowe Gody Towarzystwa Przyjaciół Radzymina

W tym roku mija trzydzieści lat działalności Towarzystwa Przyjaciół Radzymina na rzecz Miasta Cudu nad Wisłą. W obliczu tak poważnego jubileuszu w pełni uzasadnione wydaje się zatem stwierdzenie, że związek z takim stażem to już właściwie bardziej stare, dobre małżeństwo aniżeli przyjacielska relacja.

Przemawia za tym nie tylko bogaty dorobek TPR, realny wpływ na kształt współczesnego Radzymina oraz nieoceniony wkład w jego rozwój i promocję, ale także jubileuszowe wyróżnienia, którymi miasto uhonorowało swoich najwierniejszych Przyjaciół.
Zacznijmy jednak od początku. Główne uroczystości z okazji 30-lecia Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, odbyły się 27 października br., (chociaż za oficjalną datę powstania TPR uznaje się 28 marca 1988 r., kiedy to w kawiarence „Kieracik” działającej przy ówczesnym radzymińskim ośrodku kultury, odbyło się zebranie założycielskie).
Obchody, zainaugurowała okolicznościowa Msza Św. w Kolegiacie Radzymińskiej, którą celebrował ks. prał. Stanisław Popis. W trakcie nabożeństwa nie zabrakło akcentów związanych z TPR: do Mszy Św. służył wiceprezes Jan Berta, a o wokalną oprawę Eucharystii zadbała p. Marzena Getka. Obecny był także poczet sztandarowy TPR w składzie: Zofia Siankowska, Agnieszka Przybysz i Zdzisław Krasiewicz. (Warto przy okazji nadmienić, iż to właśnie w Kolegiacie 20 lat wcześniej dokonano aktu poświęcenia sztandaru Towarzystwa Przyjaciół Radzymina). Nie zabrakło również zaprzyjaźnionego pocztu sztandarowego Totus Tuus.
Dalsza część uroczystości jubileuszowych odbyła się w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina. Gospodarzami wieczoru byli: Hanna Grzegorek, Jerzy Berta i Zbigniew Tomczyk. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się m.in.: burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Dobrzyniecki oraz starosta wołomiński kadencji 2014-2018 Kazimierz Rakowski. Obecny był ks. dziekan Stanisław Popis, a także prezesi zaprzyjaźnionych stowarzyszeń z innych miast, dyrektorzy szkół, seniorzy oraz sympatycy i członkowie TPR, którzy oczywiście stanowili najliczniejszą grupę. Wśród nich na szczególne podkreślenie zasługuje obecność gości z Poznania. (Okazuje się, że panie: Ewa Sumelka i Agnieszka Ziółkowska, które na co dzień mieszkają w Wielkopolsce i pracują na Poznańskim Uniwersytecie Medycznym są aktywnymi członkiniami Towarzystwa Przyjaciół Radzymina).
Zaproszeni goście otrzymali przy wejściu symboliczne wpinki – perły TPR-u, które nawiązywały do jubileuszu 30-lecia małżeńskiego pożycia, określanego jako perłowe gody. Najokazalszą perłę otrzymał prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina – Jan Wnuk, którego obecni na sali uznali za ,,Perłę Towarzystwa”. Niewątpliwie jednak największe wyróżnienia miały dopiero nastąpić.
Kika chwil później pan Jan Wnuk odebrał z rąk burmistrza Radzymina Krzysztofa Chacińskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Dobrzynieckiego, zaszczytny tytuł oraz medal Honorowego Obywatela Radzymina.
Uhonorowano także całe Towarzystwo Przyjaciół Radzymina, które jako pierwsze otrzymało z rąk władz Radzymina wyróżnienie „Bene Meritus – Zasłużony dla Radzymina”. To drugie, najważniejsze wyróżnienie w naszej gminie, które tego dnia przyznano po raz pierwszy w historii. (Tytuł może otrzymać zarówno osoba fizyczna jak i instytucja, której dokonania są istotne dla życia lokalnej społeczności). Wraz z tytułem „Bene Meritus”, Towarzystwo Przyjaciół Radzymina otrzymało pamiątkowy medal, na którym wygrawerowano jakże wymowny napis: „Strażnikom historii zapisanej w pamięci pokoleń”.
Zwieńczenie wzruszającej ceremonii stanowiło nadanie przez Zarząd TPR osobom zasłużonym dla organizacji, dyplomów uznania i podziękowań za wieloletnią współpracę. Najważniejsze z nich wraz z tytułem Honorowego Członka Towarzystwa Przyjaciół Radzymina otrzymał pan Kazimierz Rakowski – starosta wołomiński kadencji 2014-2018. (W uzasadnieniu poinformowano, że pan Rakowski, od wielu lat nie tylko wspiera, ale też uczestniczy we wszystkich działaniach TPR, galowych i roboczych).
W trakcie oficjalnej części przywołano nazwiska i uczczono pamięć działaczy Towarzystwa, którzy już od nas odeszli. Był czas na odśpiewanie „Pieśni Przyjaciół Radzymina” i jubileuszowego „Sto lat” oraz oczywiście na okolicznościowe przemowy, gratulacje, kwiaty i prezenty. Zdarzyły się łzy wzruszenia, ale nie zabrakło też humorystycznych akcentów. (Dowcipem zabłysnął p. Cezary Wnuk – prezes radzymińskiego Koła PZW, który wraz z najlepszymi życzeniami przekazał Jubilatom osobliwy prezent w postaci… wiaderka płatów śledziowych. Zapewne na zakąskę 😉
Dalszą część uroczystości jubileuszowej zdominowały występy artystyczne. Jako pierwsze zaprezentowały się panie: Jadwiga Szczurowska i Hanna Grzegorek. Znane z twórczości literackiej członkinie TPR, przedstawiły zgromadzonym wiersze o Radzyminie, swojego autorstwa. (Jeden z utworów, napisanych specjalnie na jubileusz, pani Szczurowska zadedykowała „strażnikowi historii i jego wciąż niezmęczonej pamięci”, czyli prezesowi Janowi Wnukowi).
Następnie na scenie pojawił się zespół muzyczny pod kierownictwem Leszka Kupca. Piękne, dawne przeboje przeniosły wszystkich do XX w., a „Herbaciane róże” i „Chryzantemy złociste” w aranżacjach zespołu oczarowały publiczność.
Oficjalną część wieczoru zakończyło wspólne odśpiewanie przez wszystkich uczestników uroczystości, piosenki „Perłowe gody TPR”, ułożonej specjalnie na tę okoliczność przez p. Hannę Grzegorek. (Trzeba przyznać, że zaśpiewana a capella za to na popularną melodię piosenka wyszła zebranym naprawdę dobrze). Ostatnim akordem uroczystości było spotkanie w foyer, gdzie perłowe gody przypieczętowano toastem i urodzinowym tortem.
W imieniu Towarzystwa Przyjaciół Radzymina przekazujemy serdeczne podziękowania współorganizatorom gali jubileuszu: Gminie Radzymin, Bibliotece Publicznej MiG Radzymin, firmie „Witona” oraz uczniom Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych.
Przyłączając się do gratulacji, ze swej strony również składamy Towarzystwu Przyjaciół Radzymina, Zarządowi i Wszystkim Członkom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności na dalsze lata i dekady działalności. Na zakończenie, pragniemy poddać Państwu pod rozwagę pewną myśl. Nie ulega wątpliwości, że Towarzystwo Przyjaciół Radzymina to idea, która przez trzydzieści lat zdążyła przekształcić się w instytucję. Czy nie nadszedł już czas, aby dla tej instytucji obrać godnego Patrona, którego imię będzie nie tylko ukłonem w stronę historii, ale też inspiracją dla następnych pokoleń Przyjaciół Radzymina?
/opr. R.S. Lewandowski; foto: Zbigniew Pachulski/

2 877 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
W Wołominie i poza jego granicami. – Uczniowie I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej uczcili Stulecie Odzyskania Niepodległości na wiele sposobów…

Dla społeczności szkolnej I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej listopad, to miesiąc pamięci narodowej. W tym roku, to określenie...

Zamknij