ggg ggg ggg ggg ggg

Pamiętamy o Bohaterach „Cudu nad Wisłą”

13 sierpnia 2016 r. w Tłuszczu, przy pomniku Obrońców Ojczyzny 1920, miały miejsce uroczystości poświęcone upamiętnieniu 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

88

Organizatorami obchodów byli: Urząd Gminy Tłuszcz, Centrum Kultury Sportu i Rekreacji, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe. Całość uroczystości prowadziła dyrektor CKSiR Emilia Buczyńska-Kołodziejek.
Obchody były uhonorowaniem zwycięskiej dla Polaków, przesądzającej o losie tej wojny, bitwy nazwanej „Cudem nad Wisłą”. Zatrzymaliśmy ekspansję bolszewików na zachód Europy, czego symbolem była obroniona Warszawa.


Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16.00 Mszą Świętą polową odprawioną przez ks. dziekana Dariusza Skwarskiego w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz Chóru Miejskiego LUX MEA. Po Eucharystii głos zabrał Paweł Bednarczyk – burmistrz Tłuszcza. W swoim przemówieniu wspominał o konieczności pielęgnowania i podtrzymywania pamięci o Bitwie Warszawskiej oraz jego przywódcach, nie zapominając o zasługach całego narodu.
„96 lat temu armia bolszewicka zajęła Tłuszcz. Wschodnia potęga szła na zachód z hasłami wolności dla robotników i chłopów. W rzeczywistości jednak rządy bolszewików wiązały się niespotykanym dotąd terrorem. Przekonały się już o tym miliony mieszkańców dawnego imperium rosyjskiego. W 1920 roku przywódcy komunistyczni chcieli przenieść krwawą rewolucję na zachód Europy. Na ich drodze stanęła jednak odrodzona Polska.
Mamy szczęście być synami ziemi, w której rozegrała się decydująca bitwa tej wojny, zwycięska obrona Warszawy na polach ossowskich i w Radzyminie. Wielki bój, nazwany później osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata. Wspomnijmy dziś to wielkie polskie zwycięstwo pamiętając szczególnie o przywódcach polskiego wojska i narodu: marszałku Józefie Piłsudskim, generale Tadeuszu Rozwadowskim, generale Józefie Hallerze i premierze Wincentym Witosie. Pamiętajmy także o ofiarach tej bitwy, poległych żołnierzach i cywilach – szczególnie w tym miejscu, cmentarzu Obrońców Ojczyzny 1920 roku.
My mieszkańcy musimy pamiętać, że w przeddzień zwycięskiej obrony Warszawy ciężkie walki z nadchodzącymi bolszewikami odbyły się także w Tłuszczu. Jako burmistrz z radością patrzę dziś na rosnącą w naszej gminie aktywność mieszkańców, którzy łączą się w nieformalne grupy i starają się kultywować pamięć o przeszłości. Zapewniam o moim poparciu dla Waszych inicjatyw. (….) Życzę wszystkim, by nadchodzący długi weekend upłynął na rodzinnym świętowaniu wielkiego polskiego zwycięstwa 1920 roku i Wniebowzięcia Mary Panny.”
Wśród zebranych witano kombatantów, a szczególnie Stanisława Borczyńskiego. Obecni byli również samorządowcy: starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, burmistrz Kobyłki Robert Roguski, burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk wraz z zastępcą Waldemarem Banaszkiem, wiceprzewodniczący Adam Wojtyra, radny powiatowy Janusz Czarnogórski, radni gminy Tłuszcz, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele partii politycznych i organizacji społecznych, itp.


Kolejnym punktem uroczystości był Apel Poległych, a następnie nastąpiło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny 1920 przez delegacje, w skład, których wchodzili m.in.: przedstawiciele samorządów powiatowego i miejskiego, kombatanci, młodzież wraz z dyrektorami szkół, przedstawiciele jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. W ten sposób oddając hołd bohaterom i upamiętniając wielkie polskie zwycięstwo. Zakończenie uroczystości odbyło się przy akompaniamencie żołnierskich melodii odegranych przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą.
W asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej, uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej na wykład wybitnego historyka wojskowości prof. dr hab. Janusza Odziemkowskiego, tematem była Bitwa Warszawska. Historyk opowiadał o roli żołnierza polskiego podczas przełomowych dni sierpnia 1920 roku. W niezwykle ciekawy sposób przybliżał realia życia żołnierzy, jak i posunięć władz w celu wychowania patriotycznego młodzieży. Po spotkaniu, odbyło się otwarcie wystawy „Dawny Tłuszcz”, która przestawiała fotografie przedwojennego Tłuszcza. Ekspozycja przygotowana przez członków Towarzystwa przedstawia fotografie, dokumenty i przedmioty związane z Tłuszczem, jego mieszkańcami i ich życiem codziennym przed II wojną światową.
(Sebastian Tomaszewski, Janina Czerwińska).

Galeria Zdjęć

 

1 739 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
HUZARZY W KULIGOWIE – Policjanci w Obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 roku

W minioną sobotę 20 sierpnia w Kuligowie (gm. Dąbrówka), z inicjatywy wójta Radosława Korzeniewskiego odbyły się uroczystości upamiętniające 96. rocznicę...

Zamknij